Kremasız Evde Karamel Sos Nasıl Yapılır – Karamel Sos Tarifi

Kekleri, kurabiyeleri, dondurmaları süslemek veya lezzetine lezzet katmak için karamel sos kullanılır. Karamel sos yapımı zor diye düşünüyorsanız hiçte zor değil. Hazır karamel sos almak yerine evde karamel hazırlayabilirsiniz. Peki karamel sos nasıl yapılır?

Kremasız Ev Yapımı Karamel Sos Tarifi

Karamel Nedir? Karamel Sos Nelerde Kullanılır?

Şekerin, ısının etkisi ile eriyerek kahverengi rengi alması ile ortaya çıkan sosa karamel denir.
Karamel; çikolatalarda, keklerde, dondurmalarda, kurabiyeler de kullanılır. Peki karamel evde nasıl yapılır?

Karamelin ana maddesi şekerdir. Evde karamel yapımında kıvam vermek için krema veya nişasta kullanmıyoruz. Hazırlayacağımız karamel sürülebilir kıvamda olacağı için kurabiye ve keklerde rahatlıkla kullanılır. Pastalar ve dondurmaların yanında servis edebileceğiniz ev yapımı karamel tarifine geçelim…

Karamel İçin Gerekli Malzemeler:

1 Çay Bardağı Toz şeker
5 Tatlı Kaşığı Tereyağlı Yumuşak Margarin
4 Çay Kaşığı Su
1 Çay Kaşığı Elma Sirkesi
1 Çay Kaşığı Vanilya
1 Fiske Tuz

Karamel Nasıl Yapılır?

İlk önce 1 çay bardağı toz şekeri küçük bir çelik tencereye alıp tüm şekerin eşit yanması için ara sıra karıştırarak kısık ateşte şeker iyice eriyip karamel rengi alana kadar bekliyoruz.

Şeker karamel rengi alınca ocağın altını kapatalım veya ocağı iyice kısıp el çabukluğu ile içine 4 tatlı kaşığı tereyağlı yumuşak margarini ekleyip karıştıralım. Margarin iyice eriyip şekere özleştikten sonra 1 fiske tuz, 1 çay kaşığı vanilya, 4 çay kaşığı su ve 1 çay kaşığı elma sirkesini ekleyip iyice karıştıralım.

Ocağın ısısını biraz arttırıp istediğiniz koyuluğa gelene kadar kaynatmaya devam edin. Reçel kıvamı ya da arzunuza göre yani kullanacağınız yere göre ister duru, isterseniz sürülebilir bir kıvamda hazırlayabilirsiniz.

Mesela bir kek üzerine dökecekseniz duru bir kıvamda, kurabiye üzerine sürecekseniz koyu kıvamda olabilir.

Karamel sosun kıvamını ayarlamak için 1 – 2 çay kaşığı sostan alıp cam bir tabak içinde soğutarak koyuluğunu ayarlayabilirsiniz.

Karamel Nasıl Yapılır

İstediğiniz kıvama gelince ocağın altını kapatıp bir kaseye alıp soğuyana kadar kaymak tutmaması ve renginin açılması için sürekli karıştırmalısınız. Kendi haline bırakılırsa kaymak tutar. Soğudukça kıvam alır.

Karamel evde nasıl yapılır

Not: Soğuduktan sonra karamelin kıvamının koyu olduğunu düşünürseniz bir kapta yağ eritip karamele ekleyip karıştırın. Tekrar ocakta pişirmeye gerek yok sadece yağı eritin ve ılıyan karamele ekleyip karıştırın. Dondurma ya da keklerin üzerine gezdirebilirsiniz.

Afiyet Olsun. 

Karamel yapımının videolu anlatımı:

Evde Ekonomik Salep Nasıl Yapılır?

Yayınlanma tarihi: 17 Kasım 2019 – Güncelleme tarihi:27 Eylül 2022

“Kremasız Evde Karamel Sos Nasıl Yapılır – Karamel Sos Tarifi” üzerine 8 yorum

  1. Aaa bunu benim kız yaptı inanın kaşık kaşık yiyesim geldi. Ama annesinin büyük engeliyle karşılaşıyorum. Ne yapalım bu lezzet için o engeli aşmaya uğraşacağım.

    Cevapla

Yorum yapın