Domates Soslu Hindi Sote Tarifi

Hindi but, tavuk ve kırmızı et arasında kalan bir lezzettir. Üstelik hindi eti ekonomik bir alternatif. İşte domates soslu hindi sote tarifi…

Domates Soslu Hindi Sote Tarifi

Nedense hindi eti pek tercih edilmiyor. Ama hindi eti tavuk etinden daha lezzetlidir. Lezzetinden şüphe edenler; bu hindi sote tarifini mutlaka denemeli. Kırmızı etten daha ekonomik, yumuşacık ve lezzetli bir et yemeği. Yanına birde pirinç pilavı yaptık mı tamam.. Gelelim şimdi yemelere doyamayacağınız domates soslu hindi but sote yapımına… Tarifimizin videosunu yazının sonunda izleyebilirsiniz…

Domates Soslu Hindi Sote İçin Malzemeler:

500 gram Hindi Sote But
1 Orta Boy Kuru Soğan
8 Orta Boy Köy Biberi
3 Diş Sarımsak
5 Orta Boy Domates
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Tepeleme Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Yarım Tatlı Kaşığı Pul Biber
Yarım Tatlı Kaşığı Kekik
Yarım Tatlı Kaşığı Karabiber

Domates Soslu Hindi Sote Nasıl Yapılır?

Domates Soslu Hindi Sote Nasıl Yapılır

Hindi sote yapımına başlamadan önce doğranacak malzemelerimizi hazırlıyoruz.
İlk önce 1 orta boy kuru soğanı incecik yemeklik doğruyoruz.
Ardından 8 köy biberini küçük küçük yemeklik doğruyoruz. Ve 3 diş sarımsağı da rendeliyoruz.

Derin bir yapışmaz tava veya wok tavasına 2 yemek kaşığı tereyağını ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını alıyoruz.

Ardından yemeklik doğradığımız kuru soğanı ve rendelediğimiz sarımsağı ekliyoruz. Ve biraz soteliyoruz. Hafif sotelenen soğana sudan geçirip süzdürdüğümüz kuşbaşı doğranmış olan hindi but etini ilave ediyoruz. Ve et suyunu salana kadar soteliyoruz.

Et suyunu çekmeye başlayınca 2 su bardağı sıcak su ekliyoruz. Ve üzerine kapak kapatıp kaynamasını bekliyoruz. Kaynadıktan sonra kısık ateşte et yumuşayana kadar pişiriyoruz.

Et pişerken domatesin 2’sini küp küp doğruyoruz. Ardından kalan 3 domatesi de rendeliyoruz.

Et yumuşayınca doğradığımız köy biberini ekleyip biberi hafif diriliğini kaybedene kadar biraz soteliyoruz. Biber hafif diriliğini kaybedince 1 tatlı kaşığı domates salçasını ekleyip kavuruyoruz.

Salça iyice kavrulduktan sonra küp doğradığımız domatesi ekliyoruz. Ve domates suyunu salıp hafif diriliğini kaybedene kadar soteliyoruz.
Domates hafif diriliğini kaybedince rendelediğimiz domatesi ilave edip karıştırıyoruz. Ve kaynamasını bekliyoruz.

Kaynadıktan sonra 1 tatlı kaşığı tuz, yarım tatlı kaşığı pul biber, yarım tatlı kaşığı kekik ve yarım tatlı kaşığı karabiber ilave edip karıştırıyoruz.

Sonrasında üzerine kapak kapatıp biraz sosunu çekip özleşmesini bekliyoruz. Hindi sote sosunu çekince ocağa kapatıyoruz.

Hindi but soteyi sıcak olarak servis tabaklarına alıp yanında basmati pirinç pilavı ile servis ediyoruz. Biz basmati pirinç ile servis ettik. Basmati pirinç pilavı tavuk yemeklerinin yanına çok yakışıyor.

Domates Soslu Hindi But Sote

Afiyet Olsun.

“Domates Soslu Hindi Sote Tarifi” üzerine 2 yorum

Yorum yapın