Evde Ekonomik Salep Nasıl Yapılır?

Sahlep oldukça pahalı ama çok şifalıdır. Bu sebep ile bugün evde ekonomik salep yapacağız.

Evde Ekonomik Salep Nasıl Yapılır?

Salep, uzun yıllardır kış mevsiminde keyifle içilen bir içecektir. Sahlep krem renginde, nişastalı ve kadifemsi pürüzsüz bir dokuya sahip olan salep süte ilave edildiğinde süte kadifemsi bir doku verir ve eşsiz bir kremsi tat katar.

Sahlep (Salep) Orkide köklerinin hasat edildikten sonra yıkanıp, kaynatılıp, kurutulup ve daha sonra un haline getirilmesi ile elde edilir. Salep dondurma yapımında kullanılır.

Sahlep sağlık içinde çok faydalıdır. Başta öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir. Bu nedenle kış aylarında süt ve şeker ile kaynatılarak içecek olarak tüketilir.

Ayrıca mide ekşimesi , gaz ( şişkinlik ) ve hazımsızlık gibi sindirim problemleri için salep içilir. Sahlep , özellikle çocuklarda ishal için de kullanılır. Sahlebin göğüs tıkanıklığını ve bronşiti hafiflettiği, kalbe iyi geldiği, kabızlığı hafiflettiği, enerji seviyesini artırdığı bilinmektedir.

Salebi kışın cafelerde, sokaklarda köşe başlarında içebilir ya da evde kendiniz yapabilirsiniz. Gelelim şimdi ev yapımı ekonomik salep tarifimize….

Evde Salep Nasıl Yapılır?

Sahlep’in şifasından faydalanmak ve kadifemsi dokusunu elde etmek ve maliyeti düşürmek için salep yapımında daha az miktarda sahlep kullanıp nişasta ile kıvam vereceğiz. Şimdi evde ekonomik salep yapımına geçiyorum.

Evde Salep Nasıl Yapılır

Evde Ekonomik Salep Yapımı İçin Malzemeler:

1 Çay Kaşığı 2 gram Sahlep Tozu
1 Çay Kaşığı 2 gram Buğday Nişastası
8- 10 Çay Kaşığı 20- 25 gram Mısır Nişastası
2 Kahve Fincanı Şeker (İsteğe Göre Azaltabilir Yada Arttırılabilirsiniz)
4 Su Bardağı Süt
1 Çay Kaşığı Vanilya (Arzuya göre ekleyebilirsiniz)

Üzeri için: Tarçın

Salep Evde Nasıl Hazırlanır?

İlk önce 4 su bardağı sütün 3 bardağını tencereye alıyoruz. Ve tencereyi ocağa alıp kaynamaya bırakıyoruz.

Bizde bir tasın içine 2 kahve fincanı şekeri alıp içine 8- 10 çay kaşığı mısır nişastasını, 1 çay kaşığı buğday nişastasını ve 1 çay kaşığı sahlebi iyice karıştırıyoruz.

Ayırdığımız 1 su bardağı sütü bir kaba alıp içine hazırladığımız şekerli, nişastalı sahlep karışımını ekleyip hiç pürüz kalmayacak şekilde hızlıca karıştırıyoruz.

Ardından sütü kısık ateşe alıp içine hazırladığımız sütlü karışımı yavaş yavaş döküyoruz ve hızlıca karıştırıyoruz. Kısık ateşte, istediğimiz koyuluğa gelene kadar karıştırarak pişiriyoruz. Salebi fincanların veya çay bardaklarının içine pay ediyoruz. Soğumadan üzerine tarçın serpip sıcak sıcak servis ediyoruz.

Salep Evde Nasıl Hazırlanır

Afiyet ve şifa olsun….

Leblebi Tozu Nedir – Leblebi Tozu Nasıl Yapılır? 

Yayınlanma tarihi: 8 Şubat 2021 – Güncelleme tarihi: 18 Ocak 2023

“Evde Ekonomik Salep Nasıl Yapılır?” üzerine 8 yorum

Yorum yapın