Ev Yapımı Çıtır Çıtır Baharatlı Cips Tarifi

İddia ediyorum patates cipsini sevmeyen kimse yoktur. Marketlerde satılan paketlenmiş hazır cipsleri almayanda yoktur. Ancak neden paketler içinde günlerce beklemiş patates cipsini yiyelim. Ve en önemlisi çocuklarımıza neden yedirelim? Öyle değil mi evde mis gibi kendi kızarttığımız patates varken paketlenmiş ürünleri neden seçelim? Peki evde baharatlı patates cipsi nasıl yapılır?

Ev Yapımı Çıtır Çıtır Baharatlı Cips Tarifi

Ben aman almayın uzak durun demiyorum. Her şeyin kararı vardır. Üstelik insanız canımız çeker, arzu ederiz arada alınır. Ancak sürekli olarak paketlenmiş ürünleri ya da hazır satılan işlenmiş ürünleri yemeyi de asla tavsiye etmem. Öyle ise evde kendimiz çıtır çıtır patates cipsini hazırlayabiliriz. Hatta sade olarak tüketebileceğiniz gibi baharatlı da yapabilirsiniz.

Evde Cips Nasıl Yapılır?

Pek çoğumuz biliyordur çubukta patates diye satılan baharatlı patates var. Çubukta patates hayranları da bu lezzete bayılacaklar. Çünkü çubuktaki patatesin sırrı da zaten baharatında. Elbette baharat atmadığımız da ise çıtır çıtır sade patates cipsi lezzeti bizi bekliyor olacak.

Gelin hemen çocuklarında çok seveceği baharatlı patates cipsinin yapılışına geçelim. Ev yapımı cips tarifimizde biz kajun veya tavuk baharatını tercih ediyoruz.

Ev Yapımı Çıtır Çıtır Atıştırmalık Baharatlı Patates Cipsinin Malzemeleri:

Kızartmalık Patates

Kızartmak için: Sıvıyağ

Çubukta patates tadında olsun isterseniz: Tavuk baharatı veya Kajun baharatı

Farklı çeşnilendirmek isterseniz: Tuz, Kırmızı toz biber, Kimyon, Kekik gibi baharatları da tercih edebilirsiniz.

Dip sos için:

Süzme yoğurt
Tuz
Kırmızı biber

Ev Yapımı Çıtır Çıtır Atıştırmalık Baharatlı Patates Cipsi Nasıl Yapılır?

Patatesleri rendenin cips bölümünde rendeliyoruz.

Kızartma tavasına yağı döküp, kızgınlaşana kadar bekliyoruz. Yağ kızdıktan sonra rendelenen patatesleri tek tek kızgın yağın içine atıyoruz. Ve kızaran cipleri tek tek yağın içinden havlu kağıt serilmiş bir tabağın içine topluyoruz.

Daha patatesler sıcakken hemen üzerine baharatları serpiştiriyoruz. Çıtır baharatlı patates cipsimiz hazır.

Ev Yapımı Çıtır Çıtır Atıştırmalık Baharatlı Patates Cipsi

Patates cipsini sade seviyorsanız, çıtır çıtır kızaran patates cipsi için baharat kullanmıyoruz sadece tuz serpiyoruz.  Dip sos seviyorsanız dip sos ile servis edebilirsiniz…

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 11 Kasım 2019 – Güncelleme tarihi: 28 Eylül 2022

“Ev Yapımı Çıtır Çıtır Baharatlı Cips Tarifi” üzerine 8 yorum

  1. EV cips’i hem sağlıklı hem ekonomik. Çok güzel bir tarif . Memnun kaldık . Teşekkürler.

    Cevapla

Yorum yapın