Ayva Reçeli Tarifi – Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

1418 Görüntülenme

Ayva Reçeli Tarifi

Pazar tezgahlarında mis gibi kokan kış aylarının lezzetli ve şifalı meyvelerinden olan ayva ile nefis bal kıvamında bir reçel yapmaya ne dersiniz?

Reçeller kahvaltıların vazgeçilmezidir. Gelin mis kokulu ayvadan lezzetli bir reçel yapalım. Ayvanın faydaları saymakla bitmez. Ayvanın faydalarını öğrenmek isterseniz yazının sonundaki videoyu seyredebilirsiniz…

Ayva reçelinin renginin kırmızı olması için hiç katkı maddesi kullanmadık. Peki hiç katkı malzemesi kullanmadan ayva reçeli nasıl yapılır?

Ayva reçeline kıvamını ve rengini veren çekirdekleridir. Bu sebep ile ayva çekirdeklerini atmayın. Ayvanın çekirdeklerini reçel ile birlikte kaynatacağız. Ayrıca reçelin içinde çekirdeklerini yemekte çok zevkli oluyor.

Ayva reçeli yaparken nelere dikkat edilmeli?

Ayva reçeli yapacağınız zaman ayvanın kokulu olması önemlidir. Ayva ne kadar kokulu olursa reçelde rayihalı olur. Gelelim şimdi kokulu ayva reçeli tarifine.

Ayva Reçeli İçin Malzemeler:

1 Kilo Kokulu Ayva
1,5 Kilo Toz şeker
2 Limonun Suyu (Yaklaşık 4 yemek kaşığı)

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

Bir kabın içine biraz su dolduralım. Malzeme listesinde yer alan limonun birinin suyunu ekleyelim.

Ayvaları yıkayıp ve kabuklarını soyalım. Çekirdeklerini de çıkaralım. Ayvaları küp küp doğrayıp kararmaması için hemen hazırladığınız limonlu suyun içine atalım. Çekirdeklerini de limonlu suyun içine atalım.

Ayvaları ve çekirdeklerini limonlu sudan çıkarıp bir tencereye alıp ayvaların üzerini örtecek kadar su ilave edip ayvalar yumuşayana kadar pişirelim.

Ayvalar yumuşayınca 1,5 kilo şekeri ilave edip orta hararetli ateşte kaynatalım ve taşmaması için ara sıra karıştıralım. Eğer rengini koyu isterseniz ocağın ayarını biraz kısın. [Ben kısık ateşte yaptım].

Reçel kıvamını alınca 1 limonun suyunu da ilave edip 10 dakika daha  kaynatıp ocağı kapatalım. Reçel biraz ılıyana kadar tencerede biraz  bekletiyoruz ve ılıdıktan sonra cam kavanoza doldurup ağzına temiz bir tülbent bağlayıp soğumasını bekleyelim. Reçel soğuduktan sonra tülbenti alıp kavanozun kapağını kapatalım. Evet kahvaltılarda yemeniz için katkı maddesiz ayva reçeli hazır.

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır

Afiyet Olsun.

Fırında Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır – Ayva Tatlısı Tarifi

Reçel Tariflerimiz…

Portakal Reçeli Nasıl Yapılır?

Çekirdeksiz Taze Üzüm Reçeli
 “Ayva Reçeli Tarifi – Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

  1. Rengi ne güzel olmuş. Ayva alıp hemen deneyeceğim tarif için teşekkürler

    Cevapla
    • Rica ederim Burçin.

      Cevapla

Yorum yapın