Pilav Üstü Kuru Fasulye Sote

Bugünkü tarifimiz pirinç pilavının üzerinde servis edilen mis gibi tereyağı ile sotelenmiş salçasız kuru fasulye sote tarifi…

Pilav Üstü Kuru Fasulye Sote

Kuru fasulye pilavsız olmaz. Ne zaman kuru fasulye pişirilse mutlaka yanına pirinç pilavı yapılır. Hatta bir tabir vardır. “Pilav üstü kuru” diye. Pişirilen kuru fasulye pirinç pilavının üzerine konularak servis edilir. Fakat benim tarifini vereceğim pilav üstü kuru fasulye tarifi biraz farklı.

Kuru fasulyeyi hiç salçasız denediniz mi? Kuru fasulye sote yapımında hiç salça kullanmayacağız. İnanın salçasız da çok güzel oluyor. Bu tarifim salçalı yemek yiyemeyen hastalar içinde ideal bir yemektir. Tarifimiz 4 kişiliktir.

Pilav Üstü Kuru Fasulye Sote İçin Malzemeler:

Pilav üstü kuru fasulye sote tarifi

Kuru Fasulye Sote İçin Malzemeler:

1,5 Su Bardağı Haşlanmamış Kuru Fasulye
1,5 Yemek Kaşığı Tereyağı
1/2 Çay Kaşığı Pul Biber
Yarım Tatlı Kaşığı Tuz

Pilavı İçin:

1 Çorba Kasesi Osmancık Pirinci
2 Çorba Kasesi Su
1,5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Pilav Üstü Kuru Fasulye Sote Nasıl Yapılır?

İlk önce kuru fasulyeyi haşlayarak başlayacağız.

1,5 su bardağı kuru fasulyeyi bir tencerede yumuşayana kadar haşlıyoruz. Dikkat edin fazla haşlanmasın çünkü sotelerken ezilir. Haşlanan fasulyeyi süzüp bir kenara alıyoruz ve pilavın yapımına geçiyoruz.

1 çorba kasesi Osmancık pirinci yıkayıp süzüyoruz. Biz Osmancık pirinç kullandım siz isterseniz baldo pirinçte kullanabilirsiniz.

Bir tencereye 1 yemek kaşığı tereyağını ve 1,5 yemek kaşığı zeytinyağını alıp yıkadığımız pirinci ilave edip biraz kavuruyoruz.

Ardından kavrulan pirince 2 çorba kasesi su ve 1 silme tatlı kaşığı tuz ekleyip kaynamasını bekliyoruz. Kaynadıktan sonra kısık ateşte pirinç suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Pişen pilavın üzerine havlu kağıt kapatıp 15-20 dakika dinlendiriyoruz.

Pilav dinlenirken bizde haşladığımız kuru fasulyeyi soteleyeceğiz.

Teflon biz tavada 1,5 yemek kaşığı tereyağını alıp eritiyoruz. Ardından haşlayıp süzdüğümüz kuru fasulyeyi ve yarım tatlı kaşığı tuzu ekleyip tavayı hafif hafif sallayarak soteliyoruz. Kaşık ile karıştıracak olursanız fazla karıştırmayın fasulye ezilmesin. Sotelenen kuru fasulyeye yarım çay kaşığı pul biberi de ekleyip ocaktan alıyoruz.
Dinlenen pirinç pilavını servis tabağına alıyoruz ve üzerine sotelediğimiz fasulyeyi ekleyip servis ediyoruz.

Pilav üstü kuru fasulye tarifi

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 9 Ocak 2020 – Güncelleme tarihi: 14 Ocak 2024

“Pilav Üstü Kuru Fasulye Sote” üzerine 3 yorum

  1. Çok değişik bir tarif ama çok lezzetli olacağını tahmin ediyorum. Kuru fasulyeyi pilavla yemeyi sevenler için denemeleri gereken bir yemek.Afiyetler olsun, şifa olsun.

    Yanıtla

Yorum yapın