Akseki Yöresinden Kahvaltılık Yağlı Bal Tarifi

Akseki Yöresinden Kahvaltılık Yağlı Bal Tarifi

Yağlı Bal, yöresel bir kahvaltılıktır. Antalya Akseki yöresinde yapılan ve kahvaltıda ekmek batırılarak yenilen nefis bir lezzettir.

Özellikle soğuk kış günlerinde babaannemin yaptığı yağlı bal, ekmek batırarak yenilen nefis ve besleyici bir kahvaltılıktır. Kış günlerinde hem içinizi ısıtan hem de vücut direncini arttıran yağlı bal rahmetlik büyük babaannemin memleketi Akseki‘ye aittir. Bizim evde kış geldi mi mutlaka yapılan yağlı bal nasıl yapılır?

Lezzetli olduğu kadar besleyici olan yağlı balı büyük babaannemin anlattığına göre eskiden yeni doğum yapmış loğusa bayanlara kan yapması ve anne sütünün artması için yedirirlermiş.

Üstelik tereyağlı bal, zeka gelişiminde büyük katkı sağlar. Çocukların gelişimine de büyük katkı sağlayan bal; B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

Bal güçlü antiseptik, antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde birçok hastalığı iyileştirir veya hastalıklardan korur. Gelelim şimdi kahvaltılık yağlı bal tarifine…

Kahvaltılık Tereyağlı Bal Tarifi

Yağlı Bal İçin Gerekli Malzemeler:

2 Yemek Kaşığı Tereyağı (mümkünse köy tereyağı)
3,5 Yemek Kaşığı Bal

Kahvaltılık Yağlı Bal Nasıl Hazırlanır?

Isıya dayanaklı bir kap veya sahanda 2 yemek kaşığı tereyağını eritip hafif kızartıyoruz.
Kızaran yağa 3,5 yemek kaşığı balı ekleyip kısık ateşte bal eriyene kadar karıştırıyoruz. Ocaktan alıp sıcak sıcak servis ediyoruz.

Yağlı Bal

Tazecik çıtır çıtır ekmek batırılarak yenmesi gereken yağlı bal sıcak olduğu için dikkatli olunmalıdır. Çünkü tereyağı ve şekerin sıcaklığı ile diliniz yanabilir. Yalnız fazla da soğumamalı yağ ve bal donar.

Afiyet Olsun…

Sizin için seçtiğim kahvaltılık tariflerimiz…

Kahvaltılık Peynirli Paşa Ezmesi

Kahvaltılık Yumurta Salatası Tarifi

Tavada Kahvaltılık Peynirli Patates Böreği

Zeytinyağlı Kekikli Kahvaltılık Salça Tarifi

Kahvaltılık Krep Tarifi – Krep Nasıl Yapılır?

Yumurtalı Ekmek Tarifi

Tavada Sucuk Tadında Yumurtalı Tost Tarifi

Pazılı Omlet Tarifi“Akseki Yöresinden Kahvaltılık Yağlı Bal Tarifi” üzerine 4 yorum

  1. İşte müthiş bir lezzet. Bir kere tadın imkanı yok bir daha bırakamazsınız. Özellikle kışın soğuk havalarında. İnanın müthiş bir ısındırıcı özelliği var. Ve müthiş bir enerji. Şiddetle öneririm.

    Cevapla

Yorum yapın