Akseki Yöresinden Kahvaltılık Yağlı Bal Tarifi

Yağlı Bal, yöresel bir kahvaltılıktır. Antalya Akseki yöresinde yapılan ve kahvaltıda ekmek batırılarak yenilen nefis bir lezzeti olan yağlı bal tarifi…

Akseki Yöresinden Kahvaltılık Yağlı Bal Tarifi

Özellikle soğuk kış günlerinde babaannemin yaptığı yağlı bal, ekmek batırarak yenilen nefis ve besleyici bir kahvaltılıktır. Kış günlerinde hem içinizi ısıtan hem de vücut direncini arttıran yağlı bal rahmetlik büyük babaannemin memleketi Akseki‘ye aittir. Peki bizim evde kış geldi mi mutlaka yapılan yağlı bal nasıl yapılır?

Lezzetli olduğu kadar besleyici olan yağlı balı büyük babaannemin anlattığına göre eskiden yeni doğum yapmış loğusa bayanlara kan yapması ve anne sütünün artması için yedirirlermiş.

Çocukların gelişimine de büyük katkı sağlayan bal; B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Üstelik tereyağlı bal, zeka gelişiminde büyük katkı sağlar.

Bal güçlü antiseptik, antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde birçok hastalığı iyileştirir veya hastalıklardan korur. Gelelim şimdi kahvaltılık yağlı bal tarifine…

Tarifimizi deneyenler yorum kısmında düşüncelerini bizimle paylaşırsa çok seviniriz. Kolay gelsin…

Kahvaltılık Tereyağlı Bal Tarifi

Yağlı Bal İçin Gerekli Malzemeler:

2 Yemek Kaşığı Tereyağı (mümkünse köy tereyağı)
3 – 4 Yemek Kaşığı Bal

Kahvaltılık Yağlı Bal Nasıl Hazırlanır?

Isıya dayanaklı bir kap veya sahanda 2 yemek kaşığı tereyağını eritiyoruz. Tereyağı eridikten sonra sürekli karıştırarak yağı yakmadan hafifçe kızartıyoruz.

Yağ köpük köpük olup hafif kızarınca 3,5 yemek kaşığı balı ekliyoruz. Kısık ateşte bal eriyene kadar karıştırıyoruz. Kıvamı biraz yoğun olması gerekiyor eğer kıvamı duru olursa 1 kaşık daha bal ekleyebilirsiniz.
Ocağın ısısını biraz arttırıp kontrollü bir şekilde sürekli karıştırarak yağ ve balın iyice özleşmesini sağlıyoruz. Kıvam alınca ocağı kapatıyoruz. Evet mis gibi tereyağlı bal hazır.

Ocaktan alıp sıcak sıcak servis ediyoruz.

Yağlı Bal

Tazecik çıtır çıtır ekmek batırılarak yenmesi gereken yağlı bal sıcak olduğu için dikkatli olunmalıdır. Çünkü tereyağı ve şekerin sıcaklığı ile diliniz yanabilir. Yalnız fazla da soğumamalı yağ ve bal donar.

Afiyet Olsun.

Tarifimizin videosu: 

Yayınlanma tarihi: 3 Ocak 2020 – Güncelleme tarihi: 1 Mart 2023

“Akseki Yöresinden Kahvaltılık Yağlı Bal Tarifi” üzerine 6 yorum

  1. İşte müthiş bir lezzet. Bir kere tadın imkanı yok bir daha bırakamazsınız. Özellikle kışın soğuk havalarında. İnanın müthiş bir ısındırıcı özelliği var. Ve müthiş bir enerji. Şiddetle öneririm.

    Yanıtla

Yorum yapın