Kremalı Bayat Ekmek Tatlısı – Galeta Unlu Lübnan Tatlısı

Bayatlayan ekmekler, atmak yerine değerlendirilebilir. Bende evdeki bayat ekmekleri değerlendirerek kremalı bir tatlı yaptım. Peki kremalı bayat ekmek tatlısı nasıl yapılır?

Kremalı Bayat Ekmek Tatlısı

Hepimizin evinde mutlaka bayat ekmek birikir. Bayanlar fazla alınan ekmekleri israf olmasın diye çeşitli yöntemler ile değerlendirmeye çalışıyor. Bayat ekmek nasıl değerlendirilir ve neler yapılır?

Bende bugün sizlere bayat ekmeklerinizi değerlendirmek için tarifini Lübnan’lı bir aşçıdan aldığım bayat ekmeklerden elde edilen galeta unu (yani kurutulmuş ve çekilmiş ekmek) ile hazırlanan nefis bir tatlı tarifi vereceğim. Bayat ekmek tatlısı nasıl yapılır?

Bayat ekmek tatlısının yapımında krema kıvamında muhallebi hazırlayacağız. Muhallebili bayat ekmek tatlısına çocuklarda bayılacak. Kremalı bayat ekmek tatlısının tarifimde ölçüleri hem bardak hem gram ölçüsü olarak verdim. Galeta unlu Lübnan tatlısı tarifimize geçmeden belirtmek isterim benim kullandığım su bardağı 250 ml’lik bir su bardağıdır. Gelelim Galeta unlu Lübnan tatlısı yapımına….

Kremalı Bayat Ekmek Tatlısı İçin Malzemeler:

2 Su Bardağı Galeta Unu (200 gram)

Kremalı Ekmek Tatlısı Şerbeti İçin:

280 gram Toz şeker (1+1/3 su bardağı)
220 ml Su (1 su bardağından 1 parmak eksik)
1 Yemek Kaşığı Limon Suyu
1 Paket Vanilya

Bayat Ekmek Tatlısı Kreması İçin:

2 Su Bardağı Süt (Yaklaşık 500 ml)
3 Yemek Kaşığı Silme Esmer Şeker
4 Yemek Kaşığı Silme Mısır Nişastası (50 gram)
1 Yumurta Sarısı
1 Yemek Kaşığı Margarin (45 gram)
1 Paket Vanilya
60 gram Krem şanti (Bir paketten biraz az )

Üzeri İçin : 50 gram Ceviz İçi

Kremalı Ekmek Tatlısı Nasıl Yapılır?

Tatlının yapımında galeta ununu hazır kullanmayacaksanız ilk önce galeta ununu hazırlayın. Ben galeta ununu hep evde hazırlıyorum.

Evde galeta unu nasıl hazırlanır?

Bayatlayan ekmekleri parçalara bölüp fırında 200 derecede kurutup ılıdıktan sonra mutfak robotu veya rondo da iyice çekiyoruz. İşte galeta unu hazır. Galeta unu hazır olduktan sonra, şerbeti hazırlayalım.

Bayat Ekmek Tatlısı Şerbeti Nasıl Hazırlanır?

Bir tencereye 280 gram toz şekeri alıp 200 ml suyu ilave ediyorum. Şeker erirken hemen 1 yemek kaşığı limon suyunu ilave ediyorum. Şeker eridikten sonra bir taşım daha kaynatıp (yaklaşık 5 dakika) ocağı kapatıyorum ve 1 paket vanilyayı ekliyorum.

Şerbetimiz de hazır olduğuna göre kremalı ekmek tatlısının yapımına geçelim…

Bir tasa 2 su bardağı (200 gram) galeta ununu alıyorum. Galeta ununun üzerine ilk sıcağı çıkmış olan sıcak şerbeti ilave edip karıştırdım.

Şerbet ile iyice ıslanan galeta ununu kilitli kek kalıbına sıkıca bastım. Serinlemesi için buzdolabına aldım.

Kremalı Ekmek Tatlısı Nasıl Yapılır

Şerbetlediğim galeta unu serinlerken ben de kremayı hazırladım.

Bir tencereye 2 su bardağı (500 ml) sütü alıp, içine 3 yemek kaşığı esmer şekeri, 4 yemek kaşığı mısır nişastasını ve 1 yumurta sarısını ilave edip çırpma teli ile hiç pürüz kalmayacak şekilde iyice karıştırdım.

Sütü ocağa alıp iyice koyulaşana kadar pişirdim. Ardından pişen kremaya 1 yemek kaşığı margarin ve 1 paket vanilya ekleyip 2-3 taşım daha kaynatıp, ocaktan alıp soğumaya bıraktım. Ara sıra karıştırdım ki üzeri kaymak tutmasın.

Krema iyice soğuduktan sonra 60 gram krem şantiyi ilave edip iyice çırptım. Arzu ederseniz labne peyniri de ekleyebilirsiniz. Ben bazen ekliyorum.

Buzdolabında soğuttuğum şerbetli galeta ununun üzerine hazırladığım kremanın hepsini döktüm. Ardından kremayı düzgünce yaydım. Buzdolabında en az 10- 12 saat dinlendirdim.

Galeta Unlu Lübnan Tatlısı - Bayat Ekmek Tatlısı

Dinlenen tatlının üzerine rondo da çekilmiş veya dövülmüş cevizi her yerini kaplayacak şekilde serptim.

Tatlımız hazır artık dilimleyip servis edebiliriz.

İşte hem bayat ekmekler değerlendi hem de lezzetli bir tatlı yaptık. İsrafı önleyelim.

Umarım tarifimi beğenirsiniz. Deneyip yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Afiyet Olsun.

Kremalı Bayat Ekmek Tatlısının Videosu:

Yayınlanma tarihi: 31 Ekim 2020 – Güncelleme tarihi: 4 Haziran 2023

“Kremalı Bayat Ekmek Tatlısı – Galeta Unlu Lübnan Tatlısı” üzerine 10 yorum

  1. Çok faydalı bir konu. İnanın eşim bu tarife göre yaptı bilmesem ekmek kadayıfı diye bana yedirebilirdi. Bayat ekmekleri değerlendirmenin bence en güzel yollarından biri.

    Cevapla

Yorum yapın