Yumurtalı Marul Salatası Tarifi

Diyette olanlar için 1 kase çorba ve yanında yumurtalı marul salatası güzel hafif bir menü olabilir. Besleyici ve doyurucu yumurtalı marul salatası tarifi…

Yumurtalı Marul Salatası Tarifi

Salataların, sandviçlerin, kısır, mercimekli köfte ve çiğ köftenin vazgeçilmez sağlıklı yeşilliği olan marul; demir, potasyum, folat, klorofil, kalsiyum, fosfor, iyot, magnezyum, manganez, çinko, sodyum, klor, B, C, D, K ve E vitaminlerini içerir.

Özellikle içeriğindeki demir ve folat sebebi ile bayanların ve çocukların bolca tüketmesini tavsiye ederim. Ayrıca göz sağlığından kalp sağlığına kadar bir çok rahatsızlığa da faydası vardır.

Marul başlıca anemi, kalp hastalıkları, zihinsel ve duygusal bozuklukların tedavisine yardımcı olur, gut riskini düşürür, huzursuz bacak sendromu, sağlıklı kemikler ve sağlıklı gözler sağlar. Kanserle savaşır.

Yumurta ise, sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez parçaları olan vitaminler ve mineraller içerir.
Yumurta; A, D, B12 vitamini, protein, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, selenyum ve folat içeren çok sağlıklı bir besindir.

Kas, beyin, cilt, göz ve kalp sağlığına çok faydası olan yumurta sağlıklı bir hamilelik içinde gerekli bir gıdadır. Çocuk gelişimi içinde çok yararlı olan yumurta ve marul ile harika bir salata yaptık. Yumurtalı marul salatası yapımında biz kıvırcık kullandık.

Yumurtalı Marul Salatası Nasıl Yapılır?

Yumurtalı Marul Salatası Nasıl Yapılır

Dilimlenmiş yumurta ile servis edilen marul salatası hem damağa hem de göze hitap ediyor. Yumurtalı kıvırcık salata tarifi

Yumurtalı Marul Salatası İçin Gerekli Malzemeler:

1 Büyük Kıvırcık veya Marul
3 – 4 İnce Dal Taze soğan
Limon suyu
Tuz
Sızma Zeytinyağı
4 veya 6 Adet Yumurta (Kişi sayısına göre)

Yumurtalı Marul Salatası Yapımı:

Marul salatasının yapımına başlamadan önce 4 veya 6 yumurtayı katı kıvamda haşlıyorum. Yumurta sayısını artırabilir veya azaltabilirsiniz. Ardından haşlanan yumurtaları soğuk sudan geçirip, soğuması için bir kenara alıyorum.

Yumurta soğurken bol su ile marulu yıkıyorum ve fazla suyunun süzülmesi için bir süzgece alıyorum.
Süzülen marul veya kıvırcığı istediğiniz kalınlıkta doğruyorum. Ben biraz ince doğradım.
Taze soğanı da ince doğruyorum.

Doğradığım marulu karıştırma kabına alıp içine taze soğanı ilave edip, damak tadınıza göre limon suyu, sızma zeytinyağı ve tuz ilave ediyorum ve karıştırıp servis tabağına alıyorum.

Ardından katı kıvamda haşlayıp soğumaya bıraktığım yumurtaları ayıklayıp dilimliyorum. Dilimlediğim yumurtaları servis tabağına aldığım marul salatasının üzerine düzgünce sıralıyorum. Ve yumurtalı marul salatasını servis ediyorum.

Yumurtalı kıvırcık salata tarifi

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 18 Aralık 2019 – Güncelleme tarihi: 3 Kasım 2022

“Yumurtalı Marul Salatası Tarifi” üzerine 8 yorum

Yorum yapın