Sütlaç Tarifi – Sütlaç Nasıl Yapılır?

Sütlaç Tarifi

Sütlü tatlıların en çok sevilenlerinden biri olan sütlaç her evde mutlaka yapılır. Pirinç unu veya nişasta kullanmadan sütlaç nasıl yapılır?

Sütlaç, sütlü tatlılar arasında çocukların en çok sevdiği besleyici bir tatlıdır. Her bayanın elinin tadı ve yapış tarzı farklıdır. Sütlacın yapımı çok kolay bir tatlıdır.

Biz sütlaca pirinç unu veya nişasta eklemedik. Pirincin kendi özü ile pişirdik. Sütlacı fırında da yapabilirsiniz. Fırında Sütlaç Tarifini yazının sonunda paylaşacağım.

Gelelim lezzetli ve besleyici sütlaç tarifimize . Bu ölçülerden 6- 8 kase çıkmaktadır.

Sütlaç İçin Gerekli Malzemeler:

1,5 Litre Su
1,5 Çay Bardağı Pirinç
1,5 Litre Süt
3 Su Bardağı Şeker
1 Paket Vanilya
Süslemek için Tarçın

Sütlaç Nasıl Yapılır?

Sütlaç Nasıl Yapılır

Bir tencereye yıkadığımız 1,5 çay bardağı pirinci alıp üzerine 1,5 litre suyu ilave edip pirinci dişe dokunur kıvamda haşlıyoruz.

Haşlanan pirincin içinde kalan suya 1,5 litre süt ekleyip kaynatıyoruz. Pirinçli süt koyulaşmaya başlarken 3 su bardağı şeker ekleyip istenilen koyuluğa gelene kadar pişiriyoruz.

Herkesin damak tadı ayrıdır. Bazıları sütlacı katı bazıları biraz duru seviyor. Sizler istediğiniz kıvama gelene kadar pişirebilirsiniz. Sütlaç istenilen kıvama geldikten sonra ocağı kapatıyoruz ve 1 paket vanilyayı ilave edip karıştırıyoruz.

Sütlacı servis kaplarına alıp soğumaya bırakıyoruz. Ben sütlacı soğuk yenmesinden tarafım onun için en az buzdolabında 5-6 saat bekletiyorum. Servis etmeden önce tarçın serpip servis ediyorum. Tarçın sevmeyenler hindistan cevizi de serpebilirler.

Nişastasız Sütlaç Yapımı

Not: Şeker miktarı fazla gelirse azaltılabilir.

Afiyet Olsun.

Fırında sütlaç ve diğer süt ile yapılan tatlı tariflerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz…

Fırında Sütlaç Tarifi 

Elmalı Puding Tarifi

Elmalı Ve Bisküvili Kakaolu Puding Tarifi

Süt Şerbetli İrmikli 3 Dakika Tatlısı Nasıl Yapılır?

Bursa’nın Meşhur Süt Helvası

Sütlü Hira Tatlısı Nasıl Yapılır?

Pratik Süt Helvası Tarifi

“Sütlaç Tarifi – Sütlaç Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın