Fırın Poşetinde Domates Soslu Tavuk Tarifi

Bugün tavuk sevenlerin çok sevecekleri bir tarifim var. Özel misafirlerinize de yapabileceğiniz yapımı çok kolay bir domates soslu tavuk tarifi…

Fırın Poşetinde Domates Soslu Tavuk Tarifi

Kırmızı et yiyemeyenler için alternatif olan tavuk etini değişik usullerde yapabilirsiniz. Tavuk yemek isteyip fakat haşlanmış tavuk etini sevmeyenlerin keyifle yiyebilecekleri ve fırının içi batmadan fırın torbasında lokum gibi yumuşacık ve yoğun soslu tavuk but tarifi.

Gelelim şimdi baharatlar ile çeşnilenen ve tavuğun suyu içinde kalarak pişen fırın poşetinde soslu tavuk but yapımına… Tarifimiz 4 – 5 kişiliktir.

Fırın Poşetinde Soslu Tavuk İçin Malzemeler:

1 kg Kemikli Tavuk Budu
2 İri Domates
1 Silme Yemek Kaşığı Domates Salçası
2 Yemek Kaşığı Ev Yoğurdu
3 İri Diş Sarımsak Ezilmiş
1 Tatlı Kaşığı Köri
1 Tatlı Kaşığı Toz Kırmızı biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Zencefil tozu
1/2 Tatlı Kaşığı Kekik
1/2 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Adet Fırın Poşeti (Fırın torbası)

Fırın poşetinde soslu tavuk but

Fırın Poşetinde Domates Soslu Tavuk Nasıl Yapılır?

2 iri domatesin kabuğunu soyuyorum. Rondoda kabuğu soyulmuş domatesi, ezilmiş 3 iri diş sarımsağı ve 1 silme yemek kaşığı domates salçasını püre haline getiriyorum.

Hazırlamış olduğum sarımsaklı domates püresini derin bir kaseye alıp içine 2 yemek kaşığı ev yoğurdunu, 1 tatlı kaşığı köriyi, 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biberi, 1 tatlı kaşığı tuzu, yarım tatlı kaşığı karabiberi, 1 çay kaşığı zencefil tozunu ve yarım tatlı kaşığı kekiği ilave edip çırpma teli ile iyice karıştırıyorum.

Fırın Poşetinde Domates Soslu Tavuk Nasıl Yapılır

Hazırladığım baharatlı sosa tavuk butlarının her yerini bulayıp ağzı kapalı bir kaba alıyorum. Sos artarsa tavukların üzerine döküyorum. Sosladığım tavuk butlarını buzdolabında en az 4 saat bekletiyorum.

Fırın poşetinin içine 1 – 2 çay kaşığı kadar un atıp poşeti sallayarak unun her yerine gelmesini sağlıyorum. Poşeti ters çevirip unun fazlasını döküyorum. Unladığım fırın poşetinin içine tavuk butlarını yerleştirip fırın poşetinin ağzını poşetin kutusunun içinde çıkan klips ile kapattıktan sonra bir kürdan veya iğne batırıyorum. Bu yaptığım işlem, tavuğun hava almasını ve torbanın patlamasını engelleyecektir.

Fırın Poşetinde Domates Soslu Tavuk

Poşeti fırın tepsisine yerleştirip, fırının alt raflarından birine yerleştiriyorum. Fırın poşeti pişerken şişecektir. Şiştiği zaman fırının rezistansına dokunmamalıdır.

Fırında soslu tavuk 200 derece  yaklaşık 1 saatte pişecek. Tavuk piştikten sonra fırından çıkarıp fırın poşetini mutfak makası veya bir bıçak ile kesiyorum.

Domates soslu tavuk butlarını servis tabağına alıp kenarına içinde kalan sosu da ekleyip servis ediyorum. Yanına bir de pirinç pilavı yaparsanız işte size harika bir öğün…

Afiyet Olsun.

Fırın poşetinde yapılan diğer tavuk tarifleri…

Fırın Poşetinde Bütün Tavuk Nasıl Yapılır?

Fırın Poşetinde Soslu Patatesli Tavuk Baget Tarifi

Fırın Poşetinde Baharatlı Ve Patatesli Tavuk Baget

Fırın Poşetinde Tavuk But

Yayınlanma tarihi: 10 Aralık 2019 – Güncelleme tarihi: 15 Eylül 2021

“Fırın Poşetinde Domates Soslu Tavuk Tarifi” üzerine 2 yorum

Yorum yapın