Evde Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

Evde siyah zeytin yapmaya ne dersiniz?

Evde Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

Siyah zeytin yapımı yeşil zeytin yapımından daha kolaydır. Geçtiğimiz günlerde evde yeşil zeytin yapımını anlatmıştık. Yeşil zeytin yapımı için Tıklayın…

Evde Siyah Zeytin Yapımı

Zeytin ağaçlarındaki zeytin taneleri siyahlaşıp, etli kısmı menekşe mor renk aldığı zaman hasat edilir. Erken hasat edilen zeytinden koyu siyah zeytin elde edilmez. Eğer zeytin hasadı geç yapılırsa salamurada yumuşar ve ezilir.

Siyah zeytin acıdır ve zeytinin üzerine tuz serpilip bir süre bekletilerek yapılır. Uzun bir süre sonra yenilecek kıvama gelir. Fakat piyasadaki siyah zeytin yapımında zeytinin acılığını hızlı bir şekilde gidermek için kimyasal işlemlerden geçirilir. Bu işlem sırasında kostik eriyiği kullanılır. Fakat biz evde yapacağımız için biraz sabırlı olup kostik kullanmadan zeytinlerin acısını atmasını bekleyeceğiz. Peki evde siyah zeytin nasıl tatlandırılır?

Siyah Zeytin Kurmak İçin Zeytin Seçimi Nasıl Olmalı?

Siyah zeytin kurulacağı zaman zeytin seçimi çok önemlidir. Eğer zeytini ağaçtan kendiniz toplarsanız itina ile toplayabilirsiniz. Fakat herkesin böyle bir imkanı olmayacağı için semt pazarlarında alabilirsiniz. Pazardan zeytin alırken ezilmemiş, yaralı, haşereler tarafından tahrip edilmemiş, parlak siyah, etli ve beresiz olanları seçmeye özen gösterilmelidir. Gelelim ev yapımı siyah zeytin tarifine…

ev yapımı siyah zeytin tarifi

Evde Siyah Zeytin Kurmak İçin Malzemeler:

3 kg Ham Siyah Zeytin
4,5- 5 Silme Yemek Kaşığı Kaya Tuzu
2 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
12 Çay Kaşığı Üzüm Sirkesi
4,5 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı
Plastik Bidon

Evde Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

Siyah zeytin yapımında plastik bidon veya petler kullanılır. Biz 5 litrelik hazır su petleri kullandık. Sizler isterseniz 5’lik bidonlara da kurabilirsiniz.

Ağaçtan topladığımız veya satın aldığımız 3 kilo beresiz ve diri siyah zeytini bol suya ıslatıyoruz. 2 – 3 su değiştirdikten sonra bir süzgece alıyoruz ve suyu süzülüyor.

Siyah Zeytin Nasıl Kurulur?

Zeytinin ezik, çürük ve yumuşak olanlarını ayırıyoruz. Ezik ve çürük olanları atıyoruz. Yumuşak olanları küçük bir pet şişeye kurabilirsiniz.

Bir tasa 4,5 – 5 silme yemek kaşığı tuzu hazırlayalım. Petin içine zeytinleri atıp aralarına tuzu serpiştiriyoruz. Zeytin az tuzlu olsun diye biz zeytinin yapımında az tuz kullanıyoruz. Siz isterseniz biraz arttırabilirsiniz.

Zeytinler bittikten sonra üzerine hem zeytine aroma vermek hem de zeytinin bozulmasını önlemek için 12 çay kaşığı üzüm sirkesi, 2 tatlı kaşığı toz şeker ve 4,5 yemek kaşığı ayçiçek yağı ekliyoruz. Ardından bidonun veya petin kapağını kapatıp sağa sola sallıyoruz.

Siyah Zeytin Nasıl Yapılır

Zeytinleri kurduğumuz bidonu veya pedi 2-3 günde bir sağa sola çevirerek zeytin ile tuzun teması sağlıyoruz. Bu işlem sayesinde zeytin acı suyunu dışarı verir ve bidon içinde az miktarda salamura oluşur. Çevirme işlemi sonucunda bu salamura hem zeytini korur hem de tatlanmasını sağlar.

Bidonda zeytin yapmak kolaydır, oluşan gaz kapaklardan kolayca dışarı çıkar. Yaklaşık 1 ay sonra kapağı gevşetip içinde gazı dışarı çıkmasını sağlayın. Tekrar kapağını sıkıca kapatın. Zeytin zamanla büzüşmeye ve suyunu salmaya başlayacaktır. Kapak açılırken çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü içinde gaz birikecektir. Kapağı yavaş yavaş gevşeterek açmalısınız.

Zeytinlerin tatlanması, çeşide ve olgunluğa göre değişebilir. 2 -4 ay içinde tatlanma gerçekleşir. Tatlanan zeytinler yeneceği zaman kapakları yavaşça gazı verilerek açılır. Zeytin akan suyun altında yıkadıktan sonra su dolu bir kaba alıp 1 – 2 saat bu suyun içinde tutuyoruz ki fazla tuzunu atsın. Süzgece alıp suyu süzüldükten sonra cam kavanoza doldurup üzerini bir iki parmak geçecek kadar sızma zeytinyağı döküyoruz.  Zeytinlerin rengi biraz boz olursa endişelenmeyin hava ve zeytinyağı ile temasında rengi siyahlaşacaktır. Yağın içinde zeytinin bozulması önlemiş oluyor. Kahvaltı tabağına alırken içindeki zeytinyağı ile servis ediyoruz. Herkese kolay gelsin.

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 1 Aralık 2019 – Güncelleme tarihi: 26 Kasım 2023

“Evde Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?” üzerine 4 yorum

Yorum yapın