Pratik Süt Helvası Tarifi

Süt helvası denince akla üzeri nar gibi kızarmış bir helva gelir. Şimdi diyeceksiniz bu nasıl süt helvası? Gelin pratik süt helvası nasıl ortaya çıktı bir göz atalım. 😉

Pratik Süt Helvası Tarifi

Bursa’nın meşhur Süt helvasının tarifini daha önce vermiştik. Bursa’nın meşhur süt helvası tarifi için Tıklayın..

Bursa’nın meşhur ve lezzetli Süt Helvası aslında fırında pişer. Lakin tüm malzemeleri hazırladık ve pattt elektrikler kesildi. İşte pratik süt helvası böylelikle ortaya çıktı. Mis gibi tereyağı ve un kokusu evin her yerini sarmış.
Herkes ooo süt helvası gelecek derken elektrikler kesilince ne yaparsınız?
Bizde böyle yiyelim bari deyip kalıplar ile şekil verip öyle servis ettik. İnanın fırınlanmadan da çok güzel oldu. Peki pratik süt helvası nasıl yapılır?

Bir şeyi belirtmek isterim, süt helvasının yapımında sadece margarin kullanmayın. Tereyağı ile yapın margarin eklemek isterseniz çok az ekleyin. Margarin ile yapılan pek lezzetli olmuyor.
Gelelim pratik süt helvası tarifine. Pratik süt helvası ölçülerden yapıldığında 5 – 6 kişilik oluyor. Fırınlanmadan süt helvası nasıl yapılır?

Pratik Süt Helvası Malzemeleri:

1 Çorba Kasesi Un
100 gr Tereyağı isterseniz biraz margarin
5 Yemek Kaşığı Sıvıyağ
1,5 Çorba Kasesi Toz şeker
3 Çorba Kasesi Süt
1 Yumurta Sarısı
1 Paket Vanilya (Arzu ederseniz)

Pratik Süt Helvası Yapımı:

İlk önce 100 gr tereyağını bir tencereye alıp eritiyorum. Tereyağı eridikten sonra 5 yemek kaşığı sıvıyağı ekliyorum.

Ardından 1 çorba kasesi unu ilave edip un kokusu gidene kadar kavuruyorum.

Un kavrulurken 3 çorba kasesi sütü bir tencereye alıp içine 1,5 çorba kasesi toz şekeri ve 1 yumurta sarısını ekleyip tel çırpıcı ile iyice karıştırıyorum. Tencereyi ocağa alıyorum ve sütü ısıtıyorum ama fazla kaynatmıyorum. Eğer seviyorsanız sütün içine vanilyayı ekleyip karıştırabilirsiniz. Ben vanilya ekledim.

Sonrasında kavrulan una ısınan sütü yavaş yavaş ilave ederek özleştirdim. Topaklanacak olursa el blenderı kullanabilirsiniz.

Koyulaşıp helva kıvamına gelince kalıba alıp ters çevirip hindistan cevizi ile servis ettim. Siz isterseniz tarçın, ceviz veya fındık ile de servis edebilirsiniz.

Pratik Süt Helvası

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 26 Kasım 2019 – Güncelleme tarihi: 18 Kasım 2022

“Pratik Süt Helvası Tarifi” üzerine 5 yorum

Yorum yapın