Lahana Kavurması Tarifi

Lahana kavurması, beyaz lahana ile yapılan acılı ve lezzetli bir yemektir. Türk mutfağında sebze yemeklerinin yeri ayrıdır. Hele bir de kavurmalar oldu mu… Beyaz lahana içerdiği vitamin ve minareller ile çok sağlıklıdır.

Lahana Kavurması Tarifi

Lahana Kavurması Nasıl Yapılır?

Beyaz lahana ile etli lahana sarması veya zeytinyağlı lahana sarması yaptığınız zaman lahana artar. Değerlendirmek için turşu kurulur. İsterseniz lahana kavurması da yapabilirsiniz.

İsterseniz doğrayıp buzluğa atıp istediğiniz zaman kavurabilirsiniz. Eğer evde çocuk varsa ya da acı sevmiyorsanız pul biber miktarını azaltabilirsiniz. Acılı lahana kavurmasını ister garnitür olarak isterseniz ana yemek olarak yapabilirsiniz. Acılı Beyaz Lahana Kavurması tarifimiz 4 – 5 kişiliktir.

Acı sevmiyorsanız acılı yapmayabilirsiniz. Pul biber miktarını azaltabilir veya acılı biber salçası yerine tatlı biber salçası kullanabilirsiniz…

Tarifimizi deneyenler yorum kısmında düşüncelerini bizimle paylaşırsa çok seviniriz. Şimdi gelelim lahana kavurması yapımına…

Lahana Kavurması İçin Malzemeler:

1 Orta Boy Beyaz Lahana (Yaklaşık 1,5 Kilo)
3/4 Su Bardağı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Büyük Boy Kuru soğan
1,5 Yemek Kaşığı Domates Salçası
Yarım Yemek Kaşığı Acı Biber Salçası
2 Çay Kaşığı Pul biber
Tuz

Acılı lahana kavurması

Acılı Lahana Kavurması Nasıl Yapılır?

İlk önce 1 orta boy beyaz lahanayı haşlayıp ince ince doğruyoruz. Ardından 1 büyük boy kuru soğanı da yemeklik doğruyoruz.

Bir tencereye veya wok tavaya 1 yemek kaşığı tereyağını alıp eritiyoruz. Ardından 3/4 su bardağı zeytinyağını ve yemeklik doğranmış kuru soğanı ilave edip pembeleşene kadar kavuruyoruz.

Pembeleşen soğana 1,5 yemek kaşığı domates salçasını ve yarım yemek kaşığı acı biber salçasını ekleyip biraz daha kavuruyoruz. (acı biber salçası kullanmazsanız tatlı biber salçası kullanabilirsiniz)

Ocaktaki soğanlı karışıma ince doğranmış lahanayı ekleyip tuzu ve 2 çay kaşığı pul biberi de ekleyip lahana diriliğini kaybedene kadar yani yumuşayana kadar kavuruyoruz.

Bol acılı lahana kavurmasını ister sarımsaklı yoğurt, isterseniz sarımsaksız yoğurt ile servis edebilirsiniz.

Beyaz Lahana Kavurması

Afiyet Olsun.

İnşallah tarifimi beğenirsiniz.

Yayınlanma tarihi: 21 Kasım 2019 – Güncelleme tarihi: 4 Aralık 2022

“Lahana Kavurması Tarifi” üzerine 6 yorum

Yorum yapın