Yumurtalı Ekmek Tarifi

Sabah kahvaltılarını şenlendirmek için nefis pratik ve lezzetli çıtır çıtır kızarmış yumurtalı ekmek tarifi.

Yumurtalı Ekmek Tarifi

Her gün taze ekmek alıyoruz. Ertesi güne kalan ekmek bayatlıyor. Peki bayatlayan ekmekleri israf etmemek için nasıl değerlendirmeliyiz?

Bayatlayan ekmekleri değerlendirmenin bir çok yolu var. Bugün bayatlayan ekmekleri sabah kahvaltısına mis gibi yumurtalı ekmek yaparak değerlendirelim. Üstelik yumurta sevmeyen çocuklarında bayılacağı bir lezzet olacak. Çocuklar için besin değerini arttırmak isterseniz süt ile yapılan yumurtalı ekmek tarifi için TIKLAYIN…

Ayrıca yumurtalı ekmeği çat kapı gelen misafirlerinize çay saatinde ikramlık olarak da yapabilirsiniz…

Yumurtalı Ekmek Nasıl Yapılır?

Yumurtalı ekmeğin yapımı çok kolay yumurtaları kırıp biraz baharat atıp çırpıyoruz ve dilimlenmiş bayat ekmekleri batırıp sıvı yağda kızartıyoruz. Yağda kızartmak istemezseniz yağda kızartmadan yumurtalı ekmek nasıl yapılır?
Enfes bir lezzeti olan yumurtalı ekmeklerin yanında peynir ve zeytin ikramı güzel bir tercih olabilir…

Yağda kızaran yumurtalı ekmek nasıl yapılır?

Yumurtalı ekmek nasıl yapılır

Yumurtalı Ekmek İçin Malzemeler:

10 – 12 Dilim Bayat Ekmek
4 Yumurta
1 Silme Çay Kaşığı Karabiber
Yarım Çay Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Toz Kırmızı biber (Tercihen acı)

Kızartmak için: Sıvıyağ

Yumurtalı Ekmeğin Yapılışı:

Yaklaşık olarak 1 ekmek ile yapılıyor. Ekmeği dilimleyip düzgün olanlarından 10 -12 dilimi alalım. Diyeceksiniz artanlar ne olacak artan ekmeklerinizi fırında kurutup rondo ile çekip köfteler de galeta unu olarak kullanabilirsiniz. Ekmek dilimlerini çok ince dilimlerseniz kurur. Çok kalında dilimlemeyin. Yaklaşık 1 parmak kalınlığında olsun.

Derin bir tasın içine 4 yumurtayı kırıp içine; 1 silme çay kaşığı karabiber, yarım çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı toz kırmızı biberi ekleyip iyice köpürene kadar çırpıyoruz.

Bu arada sıvı yağı ocağa alıp ısınmasını bekliyoruz.

Dilimlemiş olduğumuz ekmek dilimlerinin iki yüzünü de yumurtalı karışıma batırıp, kızgın yağa atıp iki yüzünü de kızartıyoruz. Çıtır çıtır kızaran yumurtalı ekmek dilimlerini havlu kağıt serdiğimiz bir tabağa alıyoruz. Sıcak olarak servis tabağına alıp servis ediyoruz.

Yumurtalı Ekmek

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 20 Kasım 2019 – Güncelleme tarihi: 31 Mayıs 2022

“Yumurtalı Ekmek Tarifi” üzerine 6 yorum

Yorum yapın