Eşsiz Lezzeti İle Tavuklu Keşkek Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere eşsiz lezzeti ile tavuklu keşkek tarifi vereceğim.

Eşsiz Lezzeti İle Tavuklu Keşkek Nasıl Yapılır?

Keşkek; benim Aydın yöresinde tattığım, koyun eti ve aşurelik buğday ile yapılan inanılmaz bir lezzeti olan geleneksel bir yemektir. Ege bölgesinde köylerde ve kasabalarda özellikle düğünlerde yapılır. Anadolu’nun birçok ilinde de yapılan keşkeğin her yörede yapılışı farklıdır. Bizde bugün tavuk ile yaptık.

Keşkek; taş dibeklerde, tahta tokmaklar ile dövülerek pişirilen meşakkatli bir o kadar da lezzetli bir yemektir. Bu sebepten evde yapımı biraz zordur. Peki keşkek evde nasıl yapılır?
Evde keşkek yapımı zor olsa da biraz teknoloji yardımı ile nefis lezzeti tatmış oluyoruz. Bizim tokmak ile dövme şansımız olmayacağı için el blenderi bize yardımcı olacak. Gelelim şimdi tavuklu keşkek yapımına…

Tavuk eti sevmeyenler kırmızı et ile de yapabilirler. Etli Keşkek tarifi için tıklayın…

Tavuklu Keşkek İçin Malzemeler:

400 gram Aşurelik Buğday
1 Kilo Tavuk Baget
2- 3 Adet Defne Yaprağı
8 – 10 Adet Tane Karabiber
1,5 Litre Tavuk Suyu
4 Tatlı Kaşığı Tuz
140 gram Köy Tereyağı (5,5 Yemek Kaşığı)
Tepeleme 1 Çay Kaşığı Acı Toz Kırmızıbiber

Tavuklu Keşkek Nasıl Yapılır?

Tavuklu keşkek yapımı için ilk önce 400 gram aşurelik buğdayı yıkayıp büyük bir tencereye alıyoruz. Ve üzerine bolca su ilave ediyoruz. Tencereyi ocağa alıp kapağını kapatıp buğday iyice yumuşayıp, Buğday iyice özleşene kadar pişiriyoruz. Özleşen buğday koyu bir kıvamı olmalı. Bu arada buğdayın suyu azalırsa sıcak su ekleyeceğiz.

Tavuk bagetleri yıkayıp zamandan tasarruf etmek için düdüklü tencereye yerleştiriyoruz. Ardından 8 – 10 adet tane karabiber ve 2- 3 adet defne yaprağı ekliyoruz. Sonrasında bolca su ilave ediyoruz. Ve düdüklünün kapağını kapatıp iyice yumuşayana kadar pişiriyoruz. Et kemikten kolayca ayrılmalı. İsterseniz tencerede de pişirebilirsiniz.

Haşlanan eti kemiğinde ayırıp ince ince didikliyoruz.

Etİ didikledikten sonra 400 gram oluyor.

Pişen aşurelik buğdayın içine, haşladığımız tavuğun suyundan 1,5 litre ilave edip karıştırıyoruz.

Ardından didiklediğimiz tavuk etini ve 4 tatlı kaşığı tuz ilave edip tahta kaşık ile karıştırıyoruz.
Kaynadıktan sonra el blenderı ile buğday ve etin iyice ezilip özleşmesini sağlıyoruz. El blendırı ile yapmak hem pratik oluyor hem de daha çabuk özleşiyor. İsterseniz tahta kaşık ile ezerek ve sürekli karıştırarak da yapabilirsiniz.
Buğday ve et iyice özleştikten sonra el blendırını bırakıp tahta kaşık ile ezerek iyice koyulaşana kadar pişiriyoruz. Mutlaka tahta kaşık kullanılmalıdır. Sürekli karıştırmalısınız çünkü buğdaylar tencerenin dibine yapışır ve tutma yapar.
Keşkek istediğimiz kıvama gelince ocağı kapatıyoruz. Ve üzeri için biberli yağ hazırlıyoruz.

Küçük bir tencereye 140 gram köy tereyağını alıp eritiyoruz. Tereyağı eriyip köpürmeye başlayınca ocağı kapatıyoruz ve içine 1 çay kaşığı acı toz kırmızıbiber ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Yağ da hazır olduğuna göre sunuma geçiyoruz.
Keşkeği servis tabağına alıp üzerine kırmızıbiberli yağı gezdirerek döküp servis ediyoruz.

Tavuklu Keşkek

Afiyet Olsun.

Yorum yapın