Evde Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır-Salamura Yeşil Zeytin Yapımı

Evde Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır

Sizlerde benim gibi yeşil zeytini seviyorsanız evde kendiniz yapabilirsiniz. Yapımı çok kolay olan yeşil zeytin evde nasıl yapılır?

Zeytin, dalından koparıldığında önce acı bir tada sahiptir. Bu acı tadı, bileşimindeki fenolik maddelerden ileri gelmektedir. Bu yüzden hemen tüketilemez ve işlemden geçmesi gerekir. Kostikle (sodyum hidroksit) işleme sayesinde bu fenolik maddeler bileşimlerine parçalanır ve acılık azaltılmış olur.

Hazır satılan zeytinlerde kullanılan bazı kimyasallar sağlık için çok zararlı. Siyah zeytin ve yeşil zeytin yapımında kostik diye bir madde kullanılmaktadır. Bu sebep ile biz yeşil zeytini ve siyah zeytini evde yapmayı tercih ediyoruz. Yeşil zeytin Eylül – Ekim ayından itibaren pazarlarda satılmaya başladı. Sizlerde pazardan ham dalından yeni toplanmış yeşil zeytin alıp kendiniz salamura yeşil zeytin yapabilirsiniz… Üstelik kendinizin yapacağı bu zeytinleri yemenin keyfi bir başkadır.

Yeşil zeytin çizme (dilme ) ve kırma (çıtlatma) olarak yapılabilir. Kırma zeytin yani çıtlatma zeytin çekiş veya taş ile zeytinin üzerine hafifçe vurularak yapılır. Kırma zeytin çabuk olgunlaşır ve çabuk tüketmesi gerekir.

Çizik zeytin yani çizme zeytin ise bıçak ile zeytine 2 – 3 çizik atarak yapılır. Çizik zeytin biraz geç olgunlaşır ama uzun süre dayanır. Biz çizme yani çizik zeytin seviyoruz. Bende sizlere çizik yeşil zeytin nasıl hazırlanır adım adım anlatmaya çalışacağım. Gelelim Salamura çizme yeşil zeytin tarifine

çizik yeşil zeytin nasıl hazırlanır

Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle pazarlarda en çok satılan sofralık zeytin çeşitleri:

Gemlik: Gemlik Bursa, Tekirdağ, Kocaeli, Bilecik, Kastamonu, Zonguldak, Sinop, Samsun, Trabzon, Balıkesir, İzmir, Manisa, Aydın, İçel, Adana, Antalya, Adıyaman’da yetişir.

Ayvalık Zeytini: Çanakkale, Ege Bölgesi Körfez yöresi, İzmir, İçel, Antalya, Adana, Kahramanmaraş ve Mardin’de yetişir.

Memecik Zeytini: Muğla İzmir, Aydın, Manisa, Denizli, Muğla, Antalya, Sinop, Kahramanmaraş, Kastamonu yetiştirilir.

Çelebi Zeytini: İznik, Bursa’nın Gemlik, İznik, Orhangazi, Kocaeli’nin Merkez, Gölcük ve Bilecik’in Merkez, Osmaneli, Gölpınarı ilçelerinde yetişmektedir.

Eşek Zeytini: İzmir’in Ödemiş ilçesi ve civarında yetiştirilen bir çeşittir.

Çekişte Zeytini: İzmir’in Kiraz, Torbalı ve Ödemiş ilçeleri, Aydın’ın Nazilli, Sultanhisar ve Yenipazar ilçelerinde yetiştirilmektedir.

Halhalı Zeytini: Mardin, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş civarında yetişen bir zeytin çeşidi.

Çilli Zeytini: Kemalpaşa, İzmir’in Bornova, Kemalpaşa, Manisa’nın Turgutlu ilçelerinde yetişir.

Domat Zeytini: Manisa’nın Akhisar, Turgutlu, Saruhanlı, İzmir’in Merkez, Kemalpaşa, Selçuk, Aydın’ın Merkez, Söke, Karacasu, Kuyucuk ilçelerinde yetişir.

Tavşan Yüreği: Muğla’nın Fethiye, Antalya’nın Akseki ilçeleri, Karaman civarında yetişir.

İlk önce zeytin seçimi ile başlayalım. Zeytin alırken dikkat edilmesi gerekenler:

1- Alacağınız zeytinin ezikli ve çürük olmamasına dikkat etmelisiniz.

2 – Zeytinlerin üzerinde küçük kurt delikleri olabilir dikkat edilmelidir. Birkaç tane olması doğaldır.

3- Zeytinin diri ve buruşmamış olmasına dikkat edin.

Çizme Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Salamura Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır

Yazımın başında belirttiğim gibi zeytini yenilebilir hale getirebilmek için tatlandırmak gerekmektedir. Bunun için kostik kullanılmaktadır. Peki yeşil zeytin kostik kullanmadan nasıl tatlandırılır?

Yeşil zeytini tatlandırmak için bir su hazırlıyoruz. Peki yeşil zeytin nasıl yapılır?

İmkan varsa ağaçtan taze topladığımız veya pazardan taze aldığımız yeşil veya rengi hafif pembeye dönmüş olan yeşil zeytini önce 2 – 3 su yıkıyoruz. Yıkanan zeytinleri bir kaba alıp 2 veya 3 yerine bıçak ile çizik atıyoruz.

Çizme yeşil zeytin nasıl yapılır?

Biz 5 litrelik hazır su petlerini kullanıyoruz. Bu su petleri yaklaşık 3 kilo zeytin alıyor. Hazır suyu bir kaba boşaltıp, çizdiğimiz zeytinleri içine atıyoruz ve hazırladığımız suyu üzerine döküyoruz. Su petlerine zeytinleri attıktan sonra yaklaşık 2 – 2,5 litre su alıyor. İsterseniz 5’lik veya 3’lük pet bidonlara da kurabilirsiniz.

Yeşil Zeytini Tatlandırma Suyu Nasıl Hazırlanır?

1 Litre Su
1 Çay Kaşığı Limon Tuzu
1,5 Yemek Kaşığı Kaya tuzu (Turşu kurmada kullandığımız iri tuz)
Biraz Ayçiçek yağı

1 litre suyun içine, bir çay kaşığı limon tuzu ve bir buçuk yemek kaşığı tuz ekleyip tuzlar eriyene kadar karıştırıyoruz. Eğer sofralık ince tuz kullanırsanız zeytinin yumuşamasına neden olur.

Yeşil zeytin kostik kullanmadan nasıl tatlandırılır

İsterseniz hazırladığınız suyu su pedinin içine doldurup içine zeytinleri atın veya zeytinleri pete doldurup üzerine suyu dökün. Petin ağzını sıkıca kapatıp güneş görmeyen bir yere koyun. Tatlandırma suyu zeytin tatlanana kadar yani acılığı gidene kadar bir kaç kere değiştirilmelidir. Biz ilk suyunu yaklaşık bir ay sonra değiştirdik. Zeytinin çeşidine göre tatlanma suyu 2-3 kere değiştirilir.

Dikkat Edilmesi Gereken: Suyu değiştireceğiniz zaman zeytinlerin kapağını çok yavaş yavaş açın. Kapağı birden açmayın. Hava yapacağı ve asitli olduğu için havasını yavaş yavaş vermesi gerek. 

Eğer zeytinin çabuk olmasını isterseniz:

Tatlanma suyu haftada bir kez değiştirilir. Bu şekilde zeytinler bir ayda tatlanır. Zeytinlerin daha da çabuk tatlanmasını isteyenler, bu tatlanma suyunu 2-3 günde bir değiştirebilirler.

Zeytin iyice acılığını atıp tatlanınca zeytinler muhafaza suyuna alıyoruz. Hazırlanan bu su içinde zeytinimizi uzun süre muhafaza edebiliriz. Zeytine konulan suyun üzerine bir miktar sıvıyağ koyarsak üst yüzeyde oluşabilecek küflenmenin önüne geçebiliriz.

Yeşil Zeytin İçin Muhafaza Suyu Nasıl Hazırlanır?

Tatlanan zeytini süzüp bir kere sudan geçirip bir bidon veya cam kavanoza alıyoruz ve muhafaza suyunu üzerine döküp ağzını yine sıkıca kapatıyoruz.

1 Litre Su
4 Çay Kaşığı Limon tuzu
2,5 Yemek Kaşığı Kaya tuzu

1 litre suya, 4 çay kaşığı limon tuzu, 2,5 yemek kaşığı tepeleme tuz koyarak tıpkı tatlandırma suyu gibi karıştırarak hazırlanır. Yeneceği zaman zeytinler bu sudan çıkarılarak hazırlayacağımız ambalaj suyuna alıyoruz.
İsterseniz muhafaza suyunun içinden alıp sudan geçirip tabağa alıp üzerine sızma zeytinyağı dökerek de tüketebilirsiniz. Ama biz ambalaj suyunu yani salamura suyunu hazırlıyoruz.

Ambalaj Suyu – Yeşil Zeytin İçin Salamura Suyu Nasıl Hazırlanır?

1 Litre Su
1/2 Yemek Kaşığı Limon tuzu
1 – 1,5 Yemek Kaşığı Kaya tuzu
1 Limon
Sızma Zeytinyağı

Zeytinin 1 – 2 haftada yenecek kadarını süzgece alıp sudan geçiriyoruz. Kalan zeytini muhafaza suyunda bırakıyoruz.

Cam bir kavanoz alıyoruz. 1 limonu 4’ e bölüp küçük ince dilimler yapıp cam kavanoza birazını atıyoruz. Sudan geçirdiğimiz yeşil zeytini dolduruyoruz. Doldururken aralarına dilimlediğimiz limon dilimlerini serpiştiriyoruz. Gelelim şimdi yeşil zeytinin salamura suyunu hazırlamaya…

Salamura çizik zeytin tarifi

1 litre suyun içinde; yarım yemek kaşığı limon tuzu, 1 veya 1,5 yemek kaşığı tuzu atıp eriyene kadar karıştırıyoruz. Kavanoza aldığımız zeytinin üzerine döküyoruz. Üzerine sızma yağı da döküyoruz. Bu su ile zeytini tabağa alıp kahvaltıda suyuna ekmek batırarak tüketebilirsiniz.

Çizme Yeşil Zeytin Evde Nasıl Yapılır

Afiyet Olsun.

Kahvaltılık Tarifler…

Evde Siyah Zeytin Yapımı İçin TIKLAYIN

Şifa Kaynağı Siyah Üzüm Reçeli Nasıl Yapılır?

Taze Soğanlı Menemen Nasıl Yapılır?

Ayva Reçeli Tarifi

Portakal Reçeli Tarifi

Bal Kıvamında Çekirdeksiz Taze Üzüm Reçeli Tarifi

 

Yayınlanma tarihi: 10 Kasım 2019 – Güncelleme tarihi: 29 Eylül 2020“Evde Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır-Salamura Yeşil Zeytin Yapımı” üzerine 8 yorum

 1. çok güzeller farklı yapıyormuşsunuz bir de bunu deneyeceğim.

  Cevapla
  • @neriman saglar

   Evet ben biraz farklı yapıyorum. Bence mutlaka deneyin kolay gelsin.

   Cevapla
 2. yeşil zeytin harika olmuş verdiğiniz tarifi yapacağım

  Cevapla
 3. Tam zamanı harika olmuş tarif çok değişik deneyeceğim

  Cevapla
 4. Evde zeytin yapımını çok seviyorum. Elbette her zamanki gibi sizin deneyerek bildirdiğiniz tarifleri uyguluyoruz. Teşekkürler…

  Cevapla
  • @Ebubekir

   Rica ederim Ebubekir. Denemediğimiz hiç bir tarifi paylaşmıyoruz.

   Cevapla

Yorum yapın