Bal Kıvamında Çekirdeksiz Taze Üzüm Reçeli Tarifi

Sonbaharın yaklaşması ile birlikte taze üzümlerde pazar tezgahlarında ucuzlamaya başladı. Üzüm ucuzlamışken biz de enfes lezzeti ile bal tadında üzüm reçeli yapalım dedik…

Bal Kıvamında Çekirdeksiz Taze Üzüm Reçeli Tarifi

Yaz sezonunda üzüm fiyatları bayağı pahalıydı. Artık üzümlerin bağlarda son hasatları yapılmaya başlanıyor. Ve pazarda çok uygun fiyata satılmaya başladı. Peki çekirdeksiz taze üzüm reçeli nasıl yapılır?

Üzüm reçelinin yapımı çok kolaydır. Üzümü salkımından ayırdıktan sonra, şeker atıp kaynatacağız. Bu kadar kolay.

Bazı pazar tezgahlarında üzümler tanelenmiş olarak daha ucuza satılıyor. Benim tavsiyem salkımı ile birlikte satılanın alınması… Ama imkanı olmayanlar çürük ve çok hasar görmemişse bu üzümlerden de yapabilirler. Üzüm reçeli yapımını videosunu tarifin sonunda izleyebilirsiniz.

İsterseniz siyah üzüm ile de reçel yapabilirsiniz. Siyah üzüm reçeli için TIKLA…

Çekirdeksiz üzüm diğer adı ile sultani üzüm reçelini bu vereceğim ölçülerde yaparsanız yaklaşık 1 litrelik kavanoz oluyor. Ama isterseniz ölçüleri arttırıp daha fazla yapabilirsiniz. Gelelim şimdi çekirdeksiz üzüm reçeli tarifine. 

Çekirdeksiz Taze Üzüm Reçeli İçin Malzemeler:

1 kg Çekirdeksiz Taze Üzüm (Taze Sultani Üzüm)
750 gr Toz Şeker
2 Yemek Kaşığı Limon Suyu

Taze Üzüm Reçeli Nasıl Yapılır?

İlk önce 1 kilo taze çekirdeksiz üzümü salkımlarından ayırıp yıkayalım. Ardından yıkadığımız üzümü süzgece alıp fazla suyunun süzülmesini sağlayalım.

Süzülen üzümleri bir tencereye alıp üzerine 750 gr toz şekeri dökelim ve tencerenin kapağını kapatıp 15 – 20 dakika kadar su eklemeden kendi suyu ile hafif ıslanana kadar bekleyelim.

20 dakika sonra kapağını açıp, ocağın orta ısılı bölümünde kısık ateşte ara sıra karıştırarak suyunu salmasını bekleyelim. Suyunu salınca ocağın ayarını yükseltip şerbeti kıvam alana kadar kaynatalım. (Yani ağdalaşıp parmağınızın üzerine koyduğunuz zaman zor damlayana kadar kaynatın.)

Çekirdeksiz Taze Üzüm Reçeli Yapımı

Reçel kıvamını aldığı zaman 2 yemek kaşığı limon suyunu ekleyip 1-2 kere karıştırıp tencereyi ocaktan alıp, ılımaya bırakalım.

Ilıdıktan sonra kavanoza boşaltıp, ağzına temiz bir tülbent örtüp iyice soğumasını bekleyelim. Soğuduktan sonra kapağını kapatıp mutlaka serin bir yerde muhafaza edelim.

Çekirdeksiz Üzüm Reçeli Tarifi

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 31 Ekim 2019 – Son güncelleme tarihi: 7 Eylül 2023

“Bal Kıvamında Çekirdeksiz Taze Üzüm Reçeli Tarifi” üzerine 12 yorum

  1. Üzümden reçel yapılacağı hiç aklıma gelmemişti muhteşem olmuş denedim nefis oldu ailecek beğendik teşekkür

    Cevapla
  2. Eşim bunu tarifinize ve videonuza uyarak yaptı . Çok değişik bal tadında rayihalı bir reçel oldu.. Çok teşekkürler……

    Cevapla
  3. Sitenize bayıldım çok değişik ve güzel tarifler var. Ama bu üzüm reçeline bayıldım. Tarifi tarayıcıma kaydettim yazın mutlaka deneyeceğim. emeğinize ve ellerinize sağlık . Kolay gelsin.

    Cevapla

Yorum yapın