Yumurtalı Ispanak Kavurması Nasıl Yapılır?

İçinde birçok değerli vitamin ve mineral bulunan kışın sağlıklı sebzelerinden olan ıspanak ile yapılan yumurtalı ıspanak kavurması tarifi…

 

Yumurtalı Ispanak Kavurması

Kışın en sağlıklı ve bereketli sebzelerinden olan ıspanak ile neler yapılmaz ki? Böreğinden, omletine kadar çok çeşitli yemekler ve kahvaltılıklar hazırlayabilirsiniz. Peki yumurtalı ıspanak kavurması nasıl yapılır?

Ispanağı kavurmadan önce haşlama işlemi yapmıyoruz. Ispanağı haşlayıp kavurma işlemi C vitamini kaybına yol açar.

Kalsiyum ve demir içeriği ile özellikle çocukların gelişiminde önemli bir yere sahip olan ıspanağı çocuklara mutlaka yedirmeliyiz.

Ispanağı yumurtalı yaparak besin değerini arttırırken daha da lezzetli olmasını sağlıyoruz. Yumurtalı ıspanak hem daha lezzetli ve daha besleyici oluyor. Yumurtalı ıspanak kavurması tarifimiz 4 – 5 kişiliktir.

Yumurtalı Ispanak Kavurması İçin Malzemeler:

1,5 kg Ispanak
2 Orta Boy Kuru soğan
3/4 Su Bardağı Zeytinyağı
4 Yumurta
1 Çay Bardağı Su
1,5 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Karabiber

Yumurtalı Ispanak Kavurması Yapımı:

İlk önce 1,5 kilo ıspanağı ara sıra suyunu değiştirerek çamurundan arınana kadar yıkadıktan sonra süzgece alarak suyunun süzülmesini sağlıyoruz. Süzülen ıspanağı 1 parmak kalınlığında doğruyoruz.

Sonrasında 2 orta boy kuru soğanı da yemeklik doğruyoruz.

Derin bir tencere veya teflon tavaya 3/4 su bardağı zeytinyağı ve yemeklik doğranmış soğanı alıp soğanın rengi dönene kadar kavuruyoruz. Ardından 4 yumurtayı kırıp kavrulan soğana ekleyip çok hafif karıştırıyoruz.

Doğradığımız ıspanakların birazını tavaya ilave edip karıştırıyoruz. Sonra 1 çay bardağı suyu da ilave edip kalan ıspanakları da azar azar ilave edip karıştırıyoruz.

Ardından 1,5 tatlı kaşığı tuzunu ilave edip suyunu iyice çektirip kavuruyoruz. Ocaktan almaya 5 dakika kala 1 çay kaşığı karabiberi ilave edip karıştırıyoruz.

Lezzetli ve besleyici yumurtalı ıspanak kavurmasını servis tabağına alıp sıcak olarak yanında yoğurt ile servis ediyoruz. Çocuklara ıspanağı sevdirmek için sunumu makarna ile de yapabilirsiniz.

İsterseniz ıspanaklı makarna da yapabilirsiniz. Ispanaklı makarna tarifi için Tıklayın…

Yumurtalı Ispanak Kavurması Tarifi

Afiyet Olsun.

Tarifimizin videosu: 

Yayınlanma tarihi: 23 Ekim 2019 – Güncelleme tarihi: 15  Aralık 2022

“Yumurtalı Ispanak Kavurması Nasıl Yapılır?” üzerine 6 yorum

Yorum yapın