Kırmızı Pancar Yaprağı Kavurması

Kırmızı Pancar Yaprağı Kavurması

Pancar kış aylarında pazarlarda satılan kansızlıktan tansiyon düşürmeye kadar bir çok hastalığa şifa olan mor renkte köklü ve yapraklı bir sebzedir.
Bir çok kişi kırmızı pancarın sadece turşusunu bilir. Fakat kırmızı pancarın kavurması da yapılır. Yaprakları ve kökü ile yapılan kırmızı pancar kavurmasının tarifini daha önce vermiştim. Bugünde pancar yaprağı kavurması tarifini vereceğim. Zeytinyağlı kırmızı pancar kavurması tarifine yazının sonundaki linkten ulaşabilirsiniz.

Pancar turşusu yapmak için pazardan 2,5 kilo kırmızı pancar aldık. Pancarın tazecik yapraklarını atmadık ve yaprakları değerlendirmek için kavurduk. Kırmızı pancar yaprağından kavurma nasıl yapılır?
Turşu için kırmızı pancarları kök kısımlarını kesip aldık ve turşumuzu kurduk. Ayırdığımız yapraklarını temizleyip yıkadıktan sonra ıspanak gibi kavurduk. Lafı fazla uzatmadan Kırmızı pancar yaprağı kavurması yapımına geçelim.

Kırmızı Pancar Yaprağı Kavurması İçin Malzemeler:

2,5 kg Kırmızı Pancarın Sapları ve Yaprağı
1/2 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Büyük Boy Kuru soğan
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Pul biber
1 Diş Sarımsak
1/2 Tatlı Kaşığı Tuz

Pancar Yaprağı Kavurmasının Yapılışı:

2,5 kilo pancarın yapraklarını ve saplarını iyice yıkadım. Sap kısımları ile yapraklarını ayırdım. Sap kısımlarını 2 cm kalınlığında ve yapraklarını ise 1 parmak kalınlığında doğradım.

Kırmızı Pancar Yaprağı

Derin bir teflon tavaya yarım çay bardağı zeytinyağını alıp içine yemeklik doğranmış 1 büyük boy kuru soğanı ve rendelenmiş 1 diş sarımsağı ilave edip soğanların rengi dönene kadar kavurdum.
Pancarın doğranmış olan kırmızı saplarını ilave edip kısık ateşte biraz soteledim.

Kırmızı Pancar Yaprağı Kavurması Nasıl Yapılır?

Sotelenen saplara doğradığım pancarın yapraklarını ve yarım tatlı kaşığı tuzu ekleyip yüksek ateşte kavurdum. Kavrulup saplar ve yapraklar yumuşadıktan sonra yarım çay kaşığı karabiberi ve yarım çay kaşığı pul biberi ekledim. 3 -5 dakika daha kavurup ocağı kapattım. Biraz ılıdıktan sonra servis tabağına alıp yoğurt servis ettim. İsterseniz yoğurdu sarımsaklı da hazırlayabilirsiniz.

Pancar Yaprağı Kavurması Tarifi

Arzu ederseniz kavururken yumurtada ekleyebilirsiniz…

Afiyet Olsun.

Zeytinyağlı Pancar Kavurması Tarifi İçin Tıklayın…

Diğer sebze kavurması tariflerimiz için linklere tıklayabilirsiniz…

Zeytinyağlı Ispanak Kavurması

Yumurtalı Arapsaçı Kavurması

Zeytinyağlı Pazı Kavurması Tarifi

Yumurtalı Sarmaşık Otu Kavurması – Acı Ot Kavurması

Yumurtalı Kabak Kavurması Tarifi

Yumurtalı Taze Fasulye Kavurması

Zeytinyağlı Biberli Kabak KavurmasıYorum yapın