Kemik Sulu Patates Yemeği Nasıl Yapılır?

Patates her evde çok sevilir. Özellikle de çocukların çok sevdiği bu sebzeyi daha lezzetli ve besleyici yapabilirsiniz. Ayrıca yemek yapmak için zamanı çok az olan bayanlar içinde kurtarıcı bir yemek olan kemik sulu patates yemeği tarifi…

Kemik Sulu Patates Yemeği

Sağlık açısından çok faydalı olan patates, bol miktarda C ve B vitamini içermektedir. Ayrıca potasyum, kalsiyum, protein, bakır, demir ve fosfor da içermektedir.

Patates ile değişik yemekler, garnitürler, kahvaltılıklar ve salatalar yapabilirsiniz.

Benim çok severek yediğim ve ne zaman patates yemeği pişirecek olsam ilk aklıma gelen yemek kemik sulu patates olur. Kemik suyu ile yapılması sebebi ile hem çok lezzetli hem de besleyici oluyor. Patates yemeğimiz çok pratik ve çabuk pişiriyor. Peki kemik sulu patates yemeği nasıl yapılır?

Patates yemeğimizde yağ ve salça kullanmadık. Tarifimiz 4-5 kişiliktir. Gelelim kemik suyu ile patates yemeğinin yapımına.
Tarifimizi deneyenler yorum kısmında düşüncelerini bizimle paylaşırsa çok seviniriz. Kolay gelsin…

Kemik Sulu Patates Yemeği İçin Gerekli Malzemeler:

5 Orta Boy Patates (1 kilo)
2 Büyük Boy Kuru Soğan
2 Su Bardağı Kemik Suyu
Yarım Çay Kaşığı Karabiber
1 Küçük Domates Rendesi
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Kemik Suyu İle Patates Yemeğinin Yapımı:

İlk önce 5 orta boy patatesi ayıklayıp yıkıyoruz. Ve patatesleri iri iri doğruyoruz.

2 büyük boy kuru soğanı da iri iri doğruyoruz.

Bir tencereye doğradığımız kuru soğanı alıyoruz. Ardından soğanların üzerine doğradığımız patatesi ilave ediyoruz (Resimdeki gibi)

Kemik Sulu Patates Yemeği Nasıl Yapılır

Üzerine 2 su bardağı kemik suyunu döküyoruz. Ardından 1 tatlı kaşığı tuzu ve yarım çay kaşığı karabiberi ilave ediyoruz.

1 küçük domates rendesini de ilave edip, patateslerin hizasına gelene kadar su ekliyoruz. Yaklaşık 1 su bardağı su yeterli geliyor. Tencereyi ocağa alıyoruz ve kaynamasını bekliyoruz. Kaynadıktan sonra orta hararette patatesler yumuşayana kadar pişiriyoruz. Pişerken eve yayılan koku muhteşem…. 🙂

Patates yumuşadıktan sonra ocağı kapatıyoruz. Kemik sulu patates yemeğini servis tabaklarına alıp sıcak olarak servis ediyoruz.

Kemik Sulu Patates Yemeği Tarifi

Afiyet Olsun.

Tarifimizin videolu anlatımı:

Yayınlanma tarihi: 13 Ekim 2019 – Güncelleme tarihi: 14 Mart 2023

“Kemik Sulu Patates Yemeği Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın