Tavada Yumurtalı Ve Mısır Unlu Kabak Kızartması

Bugünde sizlere tavada yumurtalı ve mısır unlu kabak kızartması nasıl yapılır anlatmaya çalışacağım.

Tavada Yumurtalı Ve Mısır Unlu Kabak Kızartması

Kabak yaz aylarında bol bulunan ve sağlıklı bir sebzedir. Lif bakımından oldukça zengin olan kabak potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi mineraller içermektedir. Ayrıca A ve C vitamini de içermektedir.

Düşük kalorisi olan kabaktan çok çeşitli yemekler yapabilirsiniz. Kabak ile neler yapılır?
Dolma, zeytinyağlı kavurma, yumurtalı kavurma, mücver, omlet, salata vs.

Nefis bir lezzeti olan yumurtalı ve mısır unlu kabak kızartması yapımında için geniş bir tavanızın olması yeterli. Eğer geniş bir tavanız yoksa ölçüleri azaltıp küçük bir tavada da yapabilirsiniz. Biz bu ölçüleri 30 cm’lik kapaklı balık tavası kullandık. Kapaklı olması çevirirken kolaylık sağlıyor. Eğer kapak yoksa tepside kullanabilirsiniz. Şimdi gelelim tavada yumurtalı ve mısır unlu kabak kızartması tarifimize.

Tavada Yumurtalı Ve Mısır Unlu Kabak Kızartması İçin Malzemeler:

1 Kilo Yeşil Kabak
4,5 Çay Bardağı Mısır Unu (180 gram)
1,5 Silme Tatlı Kaşığı Tuz
1,5 Silme Tatlı Kaşığı Toz Kırmızı Biber (Tercihen acı)
1 Çay Kaşığı Karabiber
2 Çay Kaşığı Sarımsak Tozu veya 3-4 Diş Sarımsak
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1,5 Yemek Kaşığı Tereyağı veya Margarin
3 Yumurta

 

Yumurtalı Ve Mısır Unlu Kabak Kızartması Tarifi

Tavada Yumurtalı Ve Mısır Unlu Kabak Kızartmasının Yapılışı:

İlk önce 1 kilo kabağı yıkayıp, yarım cm kalınlığında verev doğruyoruz. Ardından bir tencereye biraz su ve biraz tuz atıp kabakları hafif diri kalacak şekilde haşlıyoruz.

Kabaklar haşlanırken bizde mısır unlu karışımı hazırlayalım:

Geniş bir tabağa veya tepsiye 4,5 çay bardağı mısır ununu alıp içine; 1,5 silme tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber, 1,5 silme tatlı kaşığı toz kırmızıbiber ve 2 çay kaşığı sarımsak tozunu harmanlıyoruz. (Sarımsak tozu kullanmıyorsanız sarımsağı rendeleyip kabakları dizerken arasına serpiştiriyoruz.) Tarifin sonundaki videodan izleyebilirsiniz…

Tavanın tabanına 1,5 yemek kaşığı tereyağını iyice yayıyoruz ve 6 yemek kaşığı zeytinyağın 3 yemek kaşığını gezdirerek döküyoruz.

Haşlanan kabakları süzüp hemen soğuk suyun içine alıyoruz. Kabakları soğuk suyun içinden tek tek alıp (ıslağı ile) mısır unlu karışıma 2 tarafını buluyoruz.

Mısır Unlu Kabak Kızartması Nasıl Yapılır

Ardından kabakları yağlamış olduğumuz tavaya düzgünce yerleştiriyoruz. Kabaklar 2 sıra olacak. Eğer mısır unu artarsa üzerine serpiştirebilirsiniz.

Ocağa alıp yüksek ateşte 1. yüzü kızartıyoruz. Kapak veya tepsi yardımı ile diğer yüzünü çevirip kalan 3 yemek kaşığı yağı döküp 2. yüzünü de kızartıyoruz. 2. yüzü kızarırken 3 yumurtayı çırpıp kabakların üzerine döküp tavayı sağa sola çevirerek yumurtanın tavada yayılmasını sağlıyoruz.

Yumurtalı Ve Mısır Unlu Kabak Kızartması Yapımı

Tekrar öbür yüzünü çevirip kenarlarında kalan yumurtanın da pişmesini sağlıyoruz. Tavayı ocaktan alıp bir tepsiye mısır unlu kabak kızartmasını alıp ilk sıcağı gidince istediğimiz şekilde kesip servis tabaklarına alıp servis ediyoruz.

Tavada yumurtalı ve mısır unlu kabak kızartması tarifi

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 11 Ekim 2019 – Güncelleme tarihi: 19 Haziran 2023

“Tavada Yumurtalı Ve Mısır Unlu Kabak Kızartması” üzerine 4 yorum

Yorum yapın