Yumuşacık Lokum Gibi Tereyağlı Dana Kavurma Tarifi

Bugün sizlere lokum kıvamında dana etinden nefis bir kavurma tarifi vereceğim. Peki lokum gibi yumuşacık tereyağlı dana kavurma nasıl yapılır?

Yumuşacık Lokum Gibi Tereyağlı Dana Kavurma Tarifi

Genellikle Kurban Bayramı’nda yapılan kavurma her sofrada baş köşeyi alıyor. Et kavurmanın yapımında hiç baharat kullanmadık. Sade kavurma yaptık. Eğer baharatlı tercih ederseniz çoban kavurma tarifimizi deneyebilirsiniz…

Lokum gibi yumuşacık kavurma yapmak için birkaç püf noktası var. En önemlisi, etler suyunu saldıktan sonra ocağın altını kısmak ve uzun bir süre kısık ateşte pişirmektir. Böylelikle et yumuşacık olur.

Gelelim şimdi lokum gibi yumuşacık tereyağlı dana kavurma yapımına…

Tereyağlı Dana Kavurma İçin Malzemeler:

1 Kilo Dana Kuşbaşı
1,5 Tatlı Kaşığı Tuz
Yaklaşık 750 ml Su
1,5 Yemek Kaşığı Tereyağı
Servisten önce 1,5 veya 2 Yemek Kaşığı Tereyağı

Tereyağlı Dana Kavurma Nasıl Yapılır?

İlk önce 1 kilo dana kuşbaşıyı eğer çok iri ise doğruyoruz. Daha sonra süzgece alıp sudan geçiriyoruz.
Ardından eti bir tencereye alıyoruz ve yüksek ateşte karıştırarak etin suyunu salmasını bekliyoruz. Et suyunu salmaya başlayınca tencerenin kapağını kapatıp iyice suyunu salmasını sağlıyoruz.

Et iyice suyunu saldıktan sonra yine kapağı kapalı olarak orta ısıda bu suyu biraz çekmesini bekliyoruz. Biraz suyunu çekince yaklaşık 750 -800 ml su ilave ediyoruz. Yüksek ateşte suyu kaynatıyoruz. Ardından kısık ateşe alıp et yumuşayana kadar pişiriyoruz.

Et yumuşayınca 1,5 tatlı kaşığı tuz ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Eğer tuzu et yumuşamadan eklerseniz et sert olur. Orta ısıda yaklaşık 10 dakika daha suyunu çekene kadar pişiriyoruz.

10 dakika sonra 1,5 yemek kaşığı tereyağı ekliyoruz ve tereyağı eriyip iyice dağılana kadar karıştırıyoruz. Ve ocağı kapatıyoruz.

Servis edeceğimiz zaman ocağı orta ısıya getirip 1,5 veya 2 yemek kaşığı tereyağı ilave edip iyice karıştırıyoruz. Tereyağı miktarını etin yağ oranına göre ayarlayabilirsiniz.

Evet lokum gibi tereyağlı kavurma hazır. Servis tabaklarına alıp servis ediyoruz.

İsterseniz pirinç pilavının üzerine de servis edebilirsiniz.

Tereyağlı Dana Kavurma

Tarifimizi deneyenler yorum kısmında düşüncelerini bizimle paylaşırsa çok seviniriz. Kolay gelsin…

Afiyet Olsun.

“Yumuşacık Lokum Gibi Tereyağlı Dana Kavurma Tarifi” üzerine 2 yorum

Yorum yapın