Güveçte Tavuklu Nohut Yahnisi

Tavuk ve nohut inanılmaz birbirine yakışıyor. Hele bir de güveçte pişti mi… Unutulan kaplar raflardan insin ve güveçlerde pişen lezzetli yemekler sofralara geri gelsin ne dersiniz ? Peki güveçte tavuklu nohut yahnisi nasıl yapılır?

Güveçte Tavuklu Nohut Yahnisi

Güveç, özel toprak ile yapılan kaplardır. Eskiden çok kullanılırmış. Fakat günümüzde güveçlerin yerini çelik tencereler, teflon ve granit tencereler aldı. Fakat toprak tencerede yani güveç tenceresinde pişen yemeklerin tadı daha bir güzel oluyor.

Tavuklu nohut yahnisini birde güveçte denemelisiniz. Lafı fazla uzamadan hemen Güveçte Tavuklu Nohut Yahnisi tarifine geçelim.

Tavuklu Nohut Yahnisi Nasıl Yapılır?

Tavuklu nohut yahnisi için, nohutları önceden haşlıyoruz. Tarifimizde 4 domates dedim ama benim gibi kış aylarında yapacak olursanız buzluğa yazdan koydunuz domatesi kullanabilirsiniz. Peki Güveçte Tavuklu Nohut Yahnisi Nasıl Pişirilir?

Güveçte Tavuklu Nohut Yahnisi Nasıl Yapılır

Güveçte Tavuklu Nohut Yahnisi İçin Gerekli Malzemeler:

4 Adet Tavuk Baget (derisi çıkarılmış)
2 Su Bardağı Koçbaşı Nohut (Haşlanmamış)
1 Orta Boy Kuru soğan
8 – 10 Adet Arpacık Soğan
3 – 4 Domates
4 Köy biberi
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1/2 Yemek Kaşığı Acı Biber Salçası
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Tane Karabiber
1 Defne Yaprağı
1 Çay Kaşığı Toz Kırmızı Biber (Acı )
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Sıcak Su

Güveçte Tavuklu Nohut Yahnisinin Yapılışı:

İlk önce 2 su bardağı nohudu yıkayıp düdüklü tencerede veya tencerede hafif diri kalacak şekilde haşlıyoruz.
Tavuk bagetleri süzgecin içinde iyice yıkıyoruz ve havlu kağıt ile fazla suyunu çektiriyoruz.

Ardından bir tencereye 1 yemek kaşığı zeytinyağını alıp tavuk bagetleri arkalı önlü soteliyoruz. Yani tavuk bagetlerini daha lezzetli olması için mühürlüyoruz.

Güveçte Tavuklu Nohut Yahnisinin Yapılışı

Sotelenen bagetleri güvecin içine alıyoruz. Ardından tavuk bagetlerin üzerine haşlanmış nohudu ilave ediyoruz.
Bagetleri sotelediğimiz tencereye 1 yemek kaşığı tereyağını ve 1 orta boy yemeklik doğranmış olan kuru soğanı ilave edip soğanı soteliyoruz.

Sonra 4 adet köy biberinin çekirdeklerini çıkartıp yemeklik doğruyoruz ve soğanlara ilave edip biberleri de soteliyoruz.

Ardından 1 defne yaprağını, 1 yemek kaşığı domates salçasını ve yarım yemek kaşığı acı biber salçasını ekleyip 2 -3 çevirdikten sonra ocaktan alıp güveç tenceresinin içindeki tavuk ve nohudun üzerine düzgünce döküyoruz.

Güveçte Tavuklu Nohut Yahnisi Tarifi

Yemeklik doğradığımız 4 domatesi soğanlı karışımın üzerine ekliyoruz. Ya da donmuş olan domatesi üzerine yerleştiriyoruz. Ayıklayıp hazırlamış olduğumuz 8 – 10 adet arpacık soğanı da yerleştiriyoruz.

Ardından 1 çay kaşığı tane karabiberi, 1 tatlı kaşığı tuzu, 1 çay kaşığı acı toz kırmızı biberi serpiştiriyoruz. Güveçteki yemeğimizin yarısına gelecek kadar sıcak suyu ilave ediyoruz.

Hava almaması ve daha iyi pişmesi için güvecin ağzını önce pişirme kağıdı ardından da alüminyum folyo ile kapatıyoruz. Güveç tenceresinin kapağını da kapatıp iyice kaynatıyoruz.
Güveç tenceresinin kapağı yoksa sadece pişirme kağıdı ve alüminyum folyo kapatılmış olarak da pişirebilirsiniz.

Güveçte Tavuklu Nohut Yahnisi Nasıl Pişirilir?

Kaynadıktan sonra kısık ateşte nohut yumuşayana kadar yaklaşık 1,5 – 2 saat pişiriyoruz. Ara sıra kontrol ediyoruz, eğer suyunu çekerse sıcak su ilave edebilirsiniz. Pişen tavuklu nohut yahnisini sıcak olarak servis tabaklarına alıp servis ediyoruz.

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 26 Eyl 2019 – Güncelleme tarihi: 30 Eylül 2022

“Güveçte Tavuklu Nohut Yahnisi” üzerine 4 yorum

Yorum yapın