Leblebi Tozu Nedir – Leblebi Tozu Nasıl Yapılır?Leblebi Tozu Nasıl Yapılır?

Leblebi tozu desem kimler bilir? Eski nesiller çok iyi bilir, fakat yeni nesiller için pek bir şey ifade etmeyebilir.

Leblebi Tozu Nedir?

Leblebi tozu eskiden çocuklar arasında çok popülerdi. Eskiden AVM’ler yoktu. Mahalle bakkalları vardı. 80’li 90’lı yıllarda mahalle bakkallarında küçük poşetlerde veya kağıt külahlarda satılırdı. Leblebi tozunu özleyenler veya çocuklarına bu lezzeti tattırmak isteyenler için evde içinde hiç bir katkı maddesi olmadan leblebi tozu hazırladık. Çocuklarınızın bu leblebi tozunu çok seveceklerini garanti ederim.

Leblebi Nedir?

Leblebinin ana maddesi nohuttur. Nohudun özel fırınlarda kavrulması ile leblebi yapılır. Nohut çocuk gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. A, C, K, B12, E vitami, demir, fosfor selenyum, bakır, kalsiyum, potasyum ve magnezyum içerir. Leblebi, nohut sevmeyen ve yemeyen çocuklar için alternatif olabilir. Nohut lif kaynağı olması sebebi ile tokluk hissi vereceği için diyette olanlar içinde mükemmel bir gıdadır. Kavrulmuş nohut olan leblebi ile hazırlayacağımız leblebi tozunun yapımına geçelim.

Leblebi Tozu Nedir

Leblebi Tozu İçin Malzemeler:

3 Çay Bardağı Sarı Leblebi
1/2 Çay Bardağı Pudra Şekeri

Evde Leblebi Tozu Nasıl Yapılır?

Leblebi tozunun yapımı oldukça basit. Biz leblebi tozunun yapımına ilk önce kahve öğütücüsünde toz şekeri incelterek başladık. Çünkü biz hazır pudra şekeri kullanmadık. Toz şekeri kahve öğütücüsünde incelterek yani toz haline getirerek pudra şekeri elde ediyoruz.

Kahve öğütücüsünde toz şekeri inceltip pudra şekeri haline getirdikten sonra bir kaba yarım çay bardağını alıyoruz.

Evde Leblebi Tozu Nasıl Yapılır?

Kahve öğütücüsünün içerisine 3 çay bardağı sarı leblebiyi  azar azar alıp toz haline getiriyoruz. Öğüttüğümüz leblebi tozunu pudra şekerinin içine ekleyip karıştırıyoruz. İşte hepsi bu kadar…

Evde leblebi tozu yapımı

Nostalji yaşamak isteyenler veya bu tadı merak edenler için harika lezzeti ile leblebi tozu hazır. Damak tadınıza göre isterseniz şeker miktarını arttırıp azaltabilirsiniz.

Yanınızda her ihtimale karşı su bulundurun ne olur ne olmaz toz olduğu için boğazınıza kaçabilir….

Afiyet Olsun.

2 Yorum

  1. Burçin Kalender 23 Eylül 2019 Alıntıla
    • Fatma Betül ÖzYönetici 23 Eylül 2019 Alıntıla

Yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir