Pastane Usulü Hindistan Cevizli Koko Tarifi

Bugün pastaneler de görmeye aşina olduğumuz hindistan cevizli koko tarifini sizler ile paylaşacağım. Hindistan cevizli koko yapımında sadece 3 malzeme kullanıyoruz. Yumurta beyazı, toz şeker ve hindistan cevizi. Peki hindistan cevizli koko nasıl yapılır?

Pastane Usulü Hindistan Cevizli Koko Tarifi

Mutfağımızda börekler, çorbalar, poğaçalar yaparken bazen sadece yumurta sarısı kullanırız. Peki yumurtanın beyazını ne yaparız? Asla çöpe atmıyoruz ve en lezzetli şekilde değerlendiriyoruz. Peki yumurta beyazını nasıl değerlendireceğiz?
Biz börek, çorba ve poğaça yapımında kullanamadığımız yumurta beyazını kapalı bir kap içinde derin dondurucuda biriktirerek muhafaza ediyoruz. Detaylı bilgi için tıklayın…

Derin dondurucuda biriken yumurta aklarından lezzetli mi lezzetli Hindistan cevizli koko veya beze yapıyoruz. Malzeme listesindeki yumurta beyazının fazla olmasının sebebi Ramazan’da yaptığımız çorbaların terbiyesinde ve böreklerde yumurta sarısı kullandığımız için. Evet gelelim şimdi püf noktaları ile hiç un kullanmadan orijinal pastane usulü hindistan cevizli koko tarifine. Koko yapımının daha detaylı anlatımını tarifimizin sonundaki videomuzdan izleyebilirsiniz…

Koko İçin Malzeme Listesi:

16 Yumurta beyazı
640 gram Toz şeker
240 gram Hindistan cevizi

Pastane Usulü Hindistan Cevizli Koko Nasıl Yapılır?

Yumurta sayısına göre şeker ve hindistan cevizinin miktarını ayarlıyoruz.

1 yumurta akı (beyazı) için; 40 gram şeker ve 15 gram hindistan cevizi kullanıyoruz. Sizler yumurta beyazına göre şeker ve hindistan cevizini ayarlayabilirsiniz.

Yumurtanın beyazını bir tencereye alıyoruz. Ardından toz şekeri ekliyoruz. Tahta kaşıkla orta ısıda biraz karıştırdıktan sonra hindistan cevizini ilave ediyoruz.

Şeker eridikten sonra ocağın ısısını düşürüp kısık ateşte tahta kaşık ile sürekli karıştırarak şeker eriyip muhallebiden biraz koyu bir kıvam alana kadar pişireceğiz.
Bu arada yumurtanın tencerenin tabanına yapışmaması ve dibinin tutmaması için sürekli karıştırmalısınız. Koko yapımından mutlaka tahta kaşık kullanın silikon kaşıklar ile yapmayın.
Sürekli ortasından karıştırırsanız tutma yapar. Kenarlarından da alarak karıştırmalısınız.

Şeker eriyip koyulaşmaya başlayınca altı daha fazla tutmaya başlar. Hafiften tutmaya başlayınca daha dikkatli bir şekilde karıştırmalı ve mutlaka kısık ateşte olmalı.
Bu arada ara sıra ocağın sıcaklığını arttırabilirsiniz orta ısı ile düşük ısı arasında pişirebilirsiniz. Isı çok fazla olmamalı değilse yumurta pişer. Yumurta pişmeden yapmak gerekiyor. Eğer yumurta miktarınız az ise mesela 2 veya 6 yumurta ile yapıyorsanız tabanı daha çabuk tutar bu sebep ile kısık ateşte yapmanızı öneririm.

İçinde hiç su kalmayıp toparlanınca yani kaşığa aldığınız zaman kaşıkta kalınca ve akıcılığını kaybedince kıvamı olmuş demektir.

Şimdi ocaktan alıp soğutacağız. Hızlı bir şekilde soğutmak için biz buz kalıbının üzerine tencereyi alıp sürekli karıştırarak soğutuyoruz.

Hazırladığımız koko soğuduktan sonra pişirme kağıdı sermiş olduğumuz fırın tepsisine dondurma kaşığı ile aralıklı yerleştiriyoruz.

Hindistan Cevizli Koko Nasıl Yapılır?

Eğer dondurma kaşığı yoksa 2 tatlı kaşığı yardımı ile yapabilirsiniz.

İsterseniz krema sıkma torbası da kullanabilirsiniz. Ama kaşıkla yapmanızı tavsiye ederim çünkü sıkma torbası kullandığımız zaman şeker sıvılaşma yapıyor ve akıyor. Bu da yapışık bir görünüme sebep oluyor.

Fırında 160- 170 derecede üzerleri kızarana kadar yaklaşık 35 – 40 dakika pişiriyoruz.

Hindistan cevizli koko piştikten sonra fırından alıp soğumaya bırakıyoruz.
Dışı çıtır çıtır içi yumuşacık hindistan cevizli koko soğuduktan sonra servis tabaklarına alıp servis ediyoruz.

Hindistan Cevizli Koko

Afiyet olsun.

“Pastane Usulü Hindistan Cevizli Koko Tarifi” üzerine 2 yorum

Yorum yapın