Beze Tarifi – Beze Nasıl Yapılır?

Beze Tarifi - Beze Nasıl Yapılır?

Pastanelerde satılan beyaz beyaz köpük gibi duran herkesin severek yediği beze evde yapılır mı? Elbette yapılır. Bezenin ana malzemesi yumurta akı ve şekerdir. Yapımı da gayet kolay.

Eskiden pastanelerde satılan bezelerin tadı daha güzeldi şimdi o lezzet yok. Eski bezelerin tadını özleyenler var ise evde beze yaparak aynı lezzeti bulacağınızdan emimin. Pek çok beze yapımı var. Fakat bu bezenin yapılışı biraz farklı. Kıtır kıtır içerisi ballı sakızlı bir beze oluyor. Peki evde beze nasıl yapılır?

Yumurta akı ve pudra şekeri çırpılarak hazırlanan beze türüne dünya mutfaklarında meringue (mereng) ya da pavlova deniyor. Yumuşak ve sert olarak 2 şekilde hazırlanır. Tarifini vermiş olduğumuz bezede ne pudra şekeri vardır ne de sıvı şeker kullanılmaktadır. Toz şekeri benmari usulü eriterek sıvılaştırıyoruz. Ve bu tarif ile eskilerde pastanelerde yediğimiz arası sakızlı bezelerin tadını bulacaksınız.

Beze Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Beze yapımına geçmeden önce yumurta akına değinmek isterim. Dediğimiz gibi beze yaparken yumurta akı kullanılmaktadır. Diyeceksiniz ki sarıları ne yapacağız?
Aslında poğaça, kurabiye, tatlı  ve börek yaparken genellikle yumurta sarısı daha fazla kullanılıyor. Yumurta akları çöpe gidiyor ve yazık oluyor. Yumurtanın sarısını kullanıp beyazı kullanmadığımız zamanlarda yumurta aklarını nasıl saklayacağımızı tarifimizin sonundaki linkten okuyabilirsiniz.

Biz beze için yumurta sarısını ve akını ayırmıyoruz. Sadece yumurta sarısı kullandığımız tariflerde, yumurtanın beyazını atmak yerine buzlukta biriktirip, biriken yumurta aklarını beze yapımında kullanıyoruz. Yalnız beze yaparken dikkat edilmesi gereken iki husus var.
1- Yumurta sarısının ve akının birbirine karışmaması.
2- İçine su kaçmaması…

Beze İçin Gerekli Malzemeler:

11 Yumurta Akı
660 gr Toz şeker

Evde Beze Yapımı:

Biz beze yapımında buzlukta biriktirdiğimiz yumurta aklarını kullandık. Bu sebep ile bizim yumurta akımız 11 adet oldu. Siz daha az veya daha fazla yumurta ile yapabilirsiniz.
Şeker miktarını yumurta adedine göre ayarlıyoruz. 1 yumurta için 66 gr şeker kullanılmaktadır.

Beze Yapılışı:

Yumurta akını ve toz şekeri bir tencereye alıyoruz. Yumurta ve şekerin olduğu tencereden daha büyük bir tencereye su dolduruyoruz ve suyu ısıtıyoruz. Yumurta olan tencereyi de sıcak su dolu olan tencerenin içine yerleştirip ocağı kısıyoruz ve sürekli karıştırıyoruz. Eğer sürekli karıştırılmazsa yumurta pişer.

Şeker iyice eridikten sonra tencereyi suyun içinden alıp kıvam alıncaya kadar mikser ile çırpıyoruz. Çırptıkça ve soğudukça daha iyi kıvam alıyor.

Evde Beze Nasıl Yapılır

Bıçakla kesim diye tabir ettiğimiz yani kaşığa aldığınız zaman kaşıkta kalacak kıvama gelince krema sıkma torbasına veya krema sıkma tabancasına doldurup, yağlı kağıt serilmiş tepsiye aralıklar ile sıkıyoruz.

Fırında 120 – 160 derece arasında pişirmenizi tavsiye edeceğim kendi fırınınızın ısı ayarına göre ısıyı ayarlamalısınız. Biz 160 derecede pişirdik.
Araları çatlamaya ve hafif rengi dönmeye başlayınca fırından çıkarıyoruz. Soğuduktan sonra servis tabağına alıp servis ediyoruz.

Beze

Afiyet Olsun.

Yumurta Akını Çöpe Atmayın!Yumurta Akı Nasıl Muhafaza Edilir?

Mantar Kurabiye Nasıl Yapılır?

Hindistan Cevizli Kurabiye

“Beze Tarifi – Beze Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın