Aşure Tarifi – Aşure Nasıl Yapılır?

Hicri yılın ilk ayı Muharrem ayıdır. Aşure, Muharrem ayının 10. günü yapılan içinde çeşitli bakliyatlar, tahıllar ve çeşitli kuru yemişler bulunan bir tatlıdır. Peki rengi kararmadan aşure nasıl yapılır?

Aşure - Aşure Tarifi

Bugünlerde evlerde bir aşure telaşı var. Aşurenin ana maddesi aşurelik buğdaydır. Aşure geleneklere göre 7 – 10- 12 maddeden oluşur. Ayrıca aşurenin içerisine eklenen portakal kabuğu ve karanfil aşureye ayrı bir tat verir.

Biz aşurenin yapımında kuru kayısı, kuru incir vs. kullanmadık. Sizler damak tadınıza göre kuru kayısı, kuru incir, sultani üzüm, susam, elma vs. ekleyebilirsiniz. Gelelim şimdi lezzetli ve tam kıvamında aşure tarifimize

Aşure İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

2 Su Bardağı Nohut
1,5 Su Bardağı Kuru Fasulye
2 Su Bardağı Aşurelik Buğday ( Dövme-Yarma)
3/4 Su Bardağı Pirinç
1 Portakal Kabuğu Rendesi
30 Adet Karanfil
1 Kahve Fincanı Süt
100 gr Kuş Üzümü
1 Fiske Tuz
1750 gr Şeker

Süslemek İçin : Ceviz, fındık, susam vs.

Aşure Nasıl Yapılır?

Aşurenin yapımına 1 gece evvelden başlıyoruz. 2 su bardağı nohudu, 1,5 su bardağı kuru fasulyeyi ve 2 su bardağı aşurelik buğdayı yıkayıp geceden suya ıslatıyoruz.

 Aşurelik Buğday Nasıl Pişirilir?

Geceden suya ıslattığımız aşurelik buğdayın içindeki suyu döküp tekrar yıkayıp, geniş bir tencereye alıyoruz. Üzerine bolca su döküp özleşene kadar pişiriyoruz. Çok koyulaşacak olursa sıcak su ekleyin.

Aşure Yapımı:

Geceden ıslattığımız nohudu ve kuru fasulyeyi ayrı ayrı tencerelerde yumuşayana kadar haşlıyoruz. Haşlanan nohut ve kuru fasulyeyi süzüyoruz. Arzu ederseniz nohudun kabuklarını ayıklıyoruz. Biz nohudu ayıklanmış tercih ediyoruz. Çünkü ayıklanan nohut aşurenin içinde daha güzel ve parlak gözüküyor.

Aşure yapımı

Bütün malzemeler haşlandıktan sonra ayrı bir tencereye 3/4 su bardağı pirincin üzerini 5- 6 parmak geçecek kadar su ilave edip haşlıyoruz. Pirinç haşlandıktan sonra kalan suyunu dökmüyoruz.

Özleşen aşurelik buğdayın içine ayıkladığımız nohudu ve kuru fasulyeyi ilave edip biraz daha kaynatıyoruz.

Haşlanmış olan pirinci de içinde kalan suyu ile birlikte kaynamakta olan aşurelik buğdaya ilave ediyoruz.

Temiz bir tülbentin içine ayrı ayrı 30 adet karanfili ve 1 portakal kabuğunun rendesini koyup tülbenti bağlayıp tencerenin içine atıyoruz. Karanfil ve portakal kabuğu aşureye hoş bir tat ve koku veriyor. Ama isterseniz eklemeyebilirsiniz.

Rengi Kararmadan Berrak Aşure Nasıl Yapılır? 

100 gr kuş üzümünü de yıkayıp az su ile haşlıyoruz ve suyunu süzüyoruz. Peki bu işlemi neden yapıyoruz?

Kuş üzümlerinin haşlanmasının nedeni aşurenin renginin kararmaması veya morarmaması için.

Bir çok kişi aşurenin renginin kararmasından şikayet eder. Eğer kuş üzümünü haşlayıp suyunu süzmezseniz, üzüm siyah rengini aşureye verecektir. Bu da aşurenin renginin kararmasına neden olacaktır.

Üzümleri haşlayıp süzdüğümüz zaman siyah rengini (mor rengini) atmış oluyor. Böylelikle aşurenin rengi kararmıyor ve daha berrak oluyor. Üzümü haşlayıp kara suyunu dökmenin haricinde aşureye ekleyeceğimiz sütte aşurenin beyaz olmasını sağlıyor.

Ocakta kaynamakta olan aşurelik buğdaya; haşlayıp süzdüğümüz kuş üzümünü, 1 kahve fincanı sütü ve 1 fiske tuzu tencereye ilave edip özleşene kadar kaynatıyoruz.

Buğday özleşmeye başladıktan sonra 1 kilo 750 gr toz şekeri ilave ediyoruz ve arzu ettiğimiz koyuluğa gelene kadar kaynatıyoruz. Bazıları aşureyi koyu bazıları duru sever. Eğer çok koyu olursa su ilave edilebilirsiniz.
Bize şeker miktarı iyi geliyor fakat daha tatlı veya daha az tatlı sevenler şeker oranını değiştirebilirler.

Aşure istediğimiz koyuluğa gelince ister sıcak olarak isterseniz soğuduktan sonra servis kaplarına alıyoruz. Üzerine arzuya göre ceviz, susam, yer fıstığı, fındık vs. süsleyerek servis edebilirsiniz. Biz susam ve ceviz ile süsledik.

Kolay Gelsin. Allah Kabul Etsin.

Aşure Nasıl Yapılır

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 10 Eylül 2019 – Son güncelleme tarihi: 29 Temmuz 2023

“Aşure Tarifi – Aşure Nasıl Yapılır?” üzerine 10 yorum

  1. Aşure en çok sevdiğim tatlılardan biridir. Sizin tarifiniz gerçekten çok güzel. Ama malzemelerin Kaliteli olmasına dikkat etmek gerek lezzet için……

    Yanıtla
  2. Çok teşekkürler ne zaman aşure yapsam rengi kara böyle mor gibi oluyordu. Ben üzümü yıkayıp içine atıyordum. Bir de siz süt kullanmışsınız şimdi malzemeleri geceden ıslatıp yarın yapacağım.

    Yanıtla

Yorum yapın