Aşure Tarifi – Aşure Nasıl Yapılır?

Aşure - Aşure Tarifi

Hicri yılın ilk ayı Muharrem ayıdır. Aşure, Muharrem ayının 10. günü yapılan içinde çeşitli bakliyatlar, tahıllar ve çeşitli kuru yemişler bulunan bir tatlıdır.

Bugünlerde evlerde bir aşure telaşı var. Aşurenin ana maddesi aşurelik buğdaydır. Aşure geleneklere göre 7 – 10- 12 maddeden oluşur. Ayrıca aşurenin içerisine eklenen portakal kabuğu ve karanfil aşureye ayrı bir tat verir.

Biz aşurenin yapımında kuru kayısı, kuru incir vs. kullanmadık. Herkes damak tadına göre kuru kayısı, incir, sultani üzüm, susam vs. ekleyebilir. Gelelim Aşure Tarifimize

Aşure İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

2 Su Bardağı Nohut
1,5 Su Bardağı Kuru Fasulye
2 Su Bardağı Aşurelik Buğday ( Dövme-Yarma)
3/4 Su Bardağına Yakın Pirinç
1 Portakal Kabuğu Rendesi
30 Adet Karanfil
1 Kahve Fincanı Süt
100 gr Kuş Üzümü
1 Fiske Tuz
1750 gr Şeker

Süslemek İçin : Ceviz, fındık vs.

Aşure Nasıl Yapılır?

Aşurenin yapımına 1 gece evvelden başlamalıyız. 2 su bardağı nohudu, 1,5 su bardağı kuru fasulyeyi ve 2 su bardağı aşurelik buğdayı yıkayıp geceden suya ıslatıyoruz.

 Aşurelik Buğday Nasıl Pişirilir?

Geceden suya ıslattığınız dövmenin içindeki suyu döküp tekrar yıkayıp, geniş bir tencereye alıyoruz. Üzerine bolca su döküp özleşene kadar pişiriyoruz. Çok koyulaşacak olursa sıcak su ekleyin.

Geceden ıslattığımız nohudu, kuru fasulyeyi ayrı ayrı tencerelerde yumuşayana kadar haşlıyoruz. Haşlanan nohut ve kuru fasulyeyi süzüyoruz. Arzu ederseniz nohudun kabuklarını ayıklayın. Biz ayıklanmış tercih ediyoruz. Ayıklanan nohut aşurenin içinde daha güzel ve parlak gözüküyor.

Aşure Nasıl Yapılır

Bütün malzemeler haşlandıktan sonra ayrı bir tencerede de 3/4 su bardağına yakın pirincin üzerine 5- 6 parmak geçecek kadar su döküp haşlıyoruz. Pirinç haşlandıktan sonra kalan suyunu dökmeyin.

Özleşen dövmenin içine nohudu ve kuru fasulyeyi ilave edip biraz daha kaynatıyoruz. Haşlanmış olan pirinci içinde kalan suyu ile birlikte kaynamakta olan aşurelik buğdaya ilave ediyoruz.

Temiz bir tülbente ayrı ayrı 30 adet karanfili ve 1 portakal kabuğunun rendesini koyup tülbenti bağlayıp tencerenin içine atıyoruz. Karanfil ve portakal kabuğu aşureye hoş bir tat ve koku veriyor.

Rengi Kararmadan Berrak Aşure Nasıl Yapılır? 

100 gr kuş üzümünü de yıkayıp az su ile haşlayıp süzdürüp hazırlıyoruz. Peki bu işlemi neden yapıyoruz?
Kuş üzümlerinin haşlanmasının nedeni aşurenin renginin kararmaması veya morarmaması için. Üzümleri haşlayıp süzdüğümüz için siyah rengini (mor rengini) atmış oluyor. Böylelikle aşurenin rengi kararmıyor ve daha berrak oluyor. Üzümü haşlayıp kara suyunu dökmenin haricinde aşureye ekleyeceğimiz sütte aşurenin beyaz olmasını sağlıyor.

Haşladığımız kuş üzümünü, 1 kahve fincanı sütü ve 1 fiske tuzu tencereye ilave edip özleşene kadar kaynatıyoruz.

Kaynadıktan sonra 1750 gr toz şekeri ilave edip arzu ettiğiniz koyuluğa gelene kadar kaynatıyoruz. Eğer çok koyu olursa su ilave edilebilir. Bize şeker miktarı iyi geliyor fakat daha tatlı veya daha az tatlı sevenler şeker oranını değiştirebilirler.
Servis kaplarına alıp üzerine arzuya göre ceviz, yer fıstığı veya fındık vs. süsleyerek servis ediyoruz.

Not: Arzu ederseniz kayısı, elma, portakal, sultani üzüm, incir vs. ekleyebilirsiniz.

Afiyet Olsun.

İlginizi çekecek diğer tatlı tariflerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz…

Oklava Kullanmadan Kolay Cevizli Dilber Dudağı Tatlısı

İrmik Lokması Tarifi – İrmik Lokması Nasıl Yapılır?

Elmalı Fındıklı Muhallebi Tarifi

Fırında Sütlaç Tarifi

Elmalı Ve Bisküvili Kakaolu Puding Tarifi

Bursa’nın Meşhur Süt Helvasının Tarifi

Elmalı Puding Tarifi

Helva-İ Hakani Tarifi – Helva-İ Hakani Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Şöbiyet Tarifi

Süt Şerbetli İrmikli 3 Dakika Tatlısı

Fındıklı Şehzade Tatlısı Nasıl Yapılır?

 

Yayınlanma tarihi: 10 Eylül 2019 – Güncelleme tarihi: 24 Ağustos 2020“Aşure Tarifi – Aşure Nasıl Yapılır?” üzerine 6 yorum

 1. Çok teşekkürler ne zaman aşure yapsam rengi kara böyle mor gibi oluyordu. Ben üzümü yıkayıp içine atıyordum. Bir de siz süt kullanmışsınız şimdi malzemeleri geceden ıslatıp yarın yapacağım.

  Cevapla
 2. Aşure en çok sevdiğim tatlılardan biridir. Sizin tarifiniz gerçekten çok güzel. Ama malzemelerin Kaliteli olmasına dikkat etmek gerek lezzet için……

  Cevapla
  • @Sacit

   Teşekkürler Sacit bey. Çok haklısınız malzemelerin kaliteli olması gerek.

   Cevapla
 3. Of aşureyi çok severim harika olmuş hemen yapacağım ellerine sağlık

  Cevapla

Yorum yapın