Tam Kıvamında Mis Kokulu Portakal Reçeli Nasıl Yapılır?

C vitamini deposu gribin baş düşmanı portakal ile hiç reçel yapmayı denediniz mi? Gelelim şimdi lezzetli ve mis kokulu portakal reçeli tarifine…

Portakal Reçeli Tarifi

Portakal kışın en güzel ve en lezzetli meyvesidir.  Portakal reçeli yaparken evi saran mis gibi kokusuna hayranım. Enfes bir tadı ile portakal reçelini kahvaltılarda ve çayın yanında ikram edebilirsiniz…

Portakal reçelini yaparken portakalın kabuklarını ve portakalı kullanıyoruz. Portakal reçeli kahvaltıda ve akşam çayının yanında da çok güzel oluyor.

Portakal Reçeli Yaparken Portakal Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Portakal reçeli yapmak için dikkat edilmesi gereken 3 önemli nokta vardır.

1- Reçelde kullanılacak portakalın sulu ve ince kabuklu olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü portakal reçeli yaparken portakalın kabuklarını da kullanacağımız için kabuğu ince portakal seçilmelidir.

2- Portakalın kabuğu çok parlak olmamalı çünkü, portakalın daha iyi görünmesi ve uzun süre dayanması için dışına mumlama yöntemi uygulanıyor bu da sağlık için zararlıdır. Organik portakal almaya dikkat edilmeli.

Portakal Kabuğu Reçeli Nasıl Yapılır?

3- Portakalın kabuğunun çok güzel yıkanması gerekiyor. Biz bunun için fırça kullanıyoruz.

Portakal Reçeli

Portakal Reçeli İçin Gerekli Malzemeler:

1 Kilo İnce Kabuklu ve Sulu Portakal
1250 gr Toz şeker
Yarım Limon Suyu

Portakal Reçeli Nasıl Yapılır?

İşe portakalları yıkamak ile başlayalım. Portakalın kabuklarını kullanacağımız için çok iyi yıkamalıyız. Bunun için portakalın kabuğunu fırça veya bez ile sürterek iyice yıkayalım.

Yıkadığımız portakalların başını kesip bıçakla 4 -5 çizik atarak ayıklayıp portakalın kabuklarını küçük küçük doğruyoruz. Portakalları küp küp doğruyoruz.

Portakal Reçeli Nasıl Yapılır?

Bir tencerede portakalın kabuklarını 10 dakika kaynatıp süzüyoruz. Portakalın kabuklarının acısının çıkması için bu işlemi 2 kere tekrarladık. Portakalın kabuklarını süzüp üzerine doğradığımız portakalları ekliyoruz.

Portakal Reçeli Yapımı

Portakalın da üzerine 1 kilo 250 gr şekeri ilave ediyoruz. Kısık ateşte suyunu salana kadar bekliyoruz. Sulandıktan sonra ocağın ayarını yükseltip kaynatıyoruz. Reçelin koyulaştığını anlamak için cam bir tabağa reçelin şerbetinden damlatıyoruz ve kolay akmıyorsa kıvamı olmuş demektir. Şerbet koyulaşınca yarım limonun suyunu ekleyip 10 dakika daha kaynatıyoruz.

Ocağı kapatıp, reçel tencerede biraz ılıyana kadar bekleyelim. Reçel ılıdıktan sonra cam kavanoza doldurup ağzına temiz bir tülbent bağlayıp soğumasını bekliyoruz. Reçel soğuduktan sonra tülbenti alıp kavanozun kapağını kapatıyoruz.

İşte hepsi bu kadar mis gibi portakal reçelimiz hazır. Servis tabağına alıp kahvaltı sofralarımızda sevdiklerimize sunabiliriz.

Kabuklu Portakal Reçeli

Afiyet Olsun.

Tam Kıvamında Mis Kokulu Portakal Reçelinin Videolu Anlatımı:

Yayınlanma tarihi: 8 Eylül 2019 – Güncelleme tarihi: 9 Ocak 2023

“Tam Kıvamında Mis Kokulu Portakal Reçeli Nasıl Yapılır?” üzerine 12 yorum

  1. Merhaba
    Ben Portal recelitarifinizi aldim, zira biz Portakal koymaz(😉 Portakallari yer) sadece kabuklarindan recel yapardik. BU kez Sizin usulünüzü Denedim, Tesekkür ederim. Ve Ben herzaman, iki yemek kasigi bal ve Bir Kahve fincanida, hindistancevizi özü eklerim. Sizlerede Denemenizi tavsiye ederim. Hoscakaliniz..

    Cevapla
  2. Bu resmi görüp bu videoyu seyredip de tam portakal ufukta gözükmüşken bu reçeli yapmamak mümkün mü ? Siparişi verdik …

    Cevapla

Yorum yapın