Portakal Reçeli Nasıl Yapılır?

Portakal Reçeli Tarifi

Portakal kışın en güzel ve en lezzetli meyvesidir. C vitamini deposu gribin baş düşmanı portakal ile hiç reçel yapmayı denediniz mi?

Portakal Reçeli yaparken evi saran mis gibi kokusuna hayranım.  Enfes bir tadı ile portakal reçelini kahvaltılarda ve çayın yanında ikram edebilirsiniz…

Portakal reçelini yaparken portakalın kabuklarını ve portakalı kullanıyoruz. Portakal reçeli kahvaltıda ve akşam çayının yanında da çok güzel oluyor.

Portakal Reçeli Yaparken Portakal Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Portakal reçeli yapmak için dikkat edilmesi gereken 3 önemli nokta vardır.

1- Reçelde kullanılacak portakalın sulu ve ince kabuklu olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü portakal reçeli yaparken portakalın kabuklarını da kullanacağımız için kabuğu ince portakal seçilmelidir.

2- Portakalın kabuğu çok parlak olmamalı çünkü, portakalın daha iyi görünmesi ve uzun süre dayanması için dışına mumlama yöntemi uygulanıyor bu da sağlık için zararlıdır. Organik portakal almaya dikkat edilmeli.

3- Portakalın kabuğunun çok güzel yıkanması gerekiyor. Biz bunun için fırça kullanıyoruz.

Gelelim lezzetli ve kokulu portakal reçeli tarifine…

Portakal Reçeli

Portakal Reçeli İçin Gerekli Malzemeler:

1 Kilo İnce Kabuklu ve Sulu Portakal
1250 gr Toz şeker
1/2  Limon Suyu

Portakal Reçeli Nasıl Yapılır?

İşe portakalları yıkamak ile başlayalım. Portakalın kabuklarını kullanacağımız için çok iyi yıkamalıyız. Bunun için portakalın kabuğunu fırça veya bez ile sürterek iyice yıkayalım.

Yıkadığımız portakalların başını kesip bıçakla 4 -5 çizik atarak ayıklayıp portakalları küp küp doğruyoruz. Kabuklarını da küçük küçük doğruyoruz.

Bir tencerede portakalın kabuklarını 10 dakika kaynatıp süzüyoruz. Portakalın kabuklarının acısının çıkması için bu işlemi 2 kere tekrarladık.  Portakalın kabuklarını süzüp üzerine doğradığımız portakalları ekleyip, üzerine 1 kilo 250 gr şekeri ilave ediyoruz.

Kısık ateşte suyunu salana kadar bekliyoruz. Sulandıktan sonra ocağın ayarını yükseltip kaynatıyoruz. Reçelin koyulaştığını anlamak için cam bir tabağa reçelin şerbetinden damlatıyoruz ve kolay akmıyorsa kıvamı olmuş demektir. Şerbet koyulaşınca yarım limonun suyunu ekleyip 10 dakika daha kaynatıyoruz.

Portakal Reçeli Nasıl Yapılır

Ocağı kapatıp, reçel tencerede biraz ılıyana kadar bekleyelim. Reçel ılıdıktan sonra cam kavanoza doldurup ağzına temiz bir tülbent bağlayıp soğumasını bekliyoruz. Reçel soğuduktan sonra tülbenti alıp kavanozun kapağını kapatıyoruz. İşte hepsi bu kadar mis gibi portakal reçelimiz hazır.

Afiyet Olsun.

Kahvaltı için öneriler:

Kabaklı Omlet

Pazılı Omlet Tarifi

Tavada Sucuk Tadında Yumurtalı Tost

Bayatlayan Ekmekler İle Sütlü Yumurtalı Ekmek Tarifi

Tavada Kahvaltılık Peynirli Patates Böreği

Kahvaltılık Krep Tarifi“Portakal Reçeli Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

  1. Mükemmel görünüyor. Portakal reçelini çok severim. Kışın mutlaka deneyeceğim. 👍

    Cevapla
    • Ben de çok severim portakal reçelini her kış mutlaka yaparız. Dene mutlaka Leyla hiç pişman olmazsın. 😉

      Cevapla

Yorum yapın