Kuru Kayısı Kompostosu Tarifi

Sağlık kaynağı kuru kayısı ile nefis bir komposto yapmaya ne dersiniz? Kuru kayısı ile komposto nasıl yapılır?

Kuru Kayısı Kompostosu

Kayısı; A, E, C, K vitaminlerin haricinde fosfor, manganez, magnezyum, demir ve kalsiyum içermektedir. Kayısı içerdiği değerli vitamin ve mineraller haricinde kanser ve kalp hastalıklarına iyi gelmektedir.

İftarda, sahurda veya yemekli davet sofralarında pilavın ve böreğin yanında ikram edilen komposto, hem serinletici hem de hazmı kolaylaştırıcıdır. Kayısı sağlığa çok faydalı bir meyvedir ve kompostosu da çok lezzetlidir. Tazesinin olduğu kadar kuru kayısının da kompostosu çok güzel oluyor. 

Kayısı Kompostosu Nasıl Yapılır?

Biz kayısı kompostosuna çekirdeksiz üzüm ve kuş üzümü ekliyoruz hem daha lezzetli hem de bereketli oluyor. Üzüm sevmeyenler eklemeyebilirler.

Verdiğimiz bu ölçülerden 8-10 komposto kasesi çıkıyor. Gelelim şimdi böreklerin ve pilavların yanında ikram edeceğiniz kuru kayısı kompostosu tarifimize… 

Kuru Kayısı Kompostosu İçin Malzemeler:

150 – 200 gr Kuru Kayısı (Biz Gün kurusu kullandık)
50 gr Sultani Üzüm (Çekirdeksiz İzmir Üzümü)
50 gr Kuş üzümü
200 gr Toz şeker
2 Litre Su

Kuru Kayısı Kompostosu Yapımı:

İlk önce 150 gr kuru kayısıyı, 50 gr çekirdeksiz üzümü ve 50 gr kuş üzümünü temizliyoruz ve yıkıyoruz. Ardından yıkadığımız kayısıyı bir tencereye alıp üzerine 2 litre su ilave ediyoruz. Ve tencereyi ocağa alıp kayısı biraz yumuşayana kadar pişiriyoruz.

Hafif yumuşayan kayısının içine şimdi kuş üzümünü ve çekirdeksiz üzümü de ekleyip kayısı ve üzümler yumuşayana kadar pişiriyoruz.

Kayısı ve üzümler pişince 200 gr şekeri ilave ediyoruz. Şekerin erimesini bekliyoruz. Şeker iyice eridikten sonra 1 taşım daha kaynatıyoruz. Sonrasında ocaktan alıp soğumaya bırakıyoruz.

Kayısı kompostosu iyice soğuduktan sonra servis kaplarına alıp servis ediyoruz.

Kayısı Kompostosu

Afiyet Olsun.

Kuru kayısı kompostosu nasıl yapılır videolu anlatımı… 

Yayınlanma tarihi: 26 Ağustos 2019 – Güncelleme tarihi: 3 Nisan 2023

“Kuru Kayısı Kompostosu Tarifi” üzerine 10 yorum

Yorum yapın