Tam Kıvamında Yoğurt Çorbası Nasıl Yapılır?

Kış günlerinde sıcacık bir çorbaya kimse hayır demez. Hele bir de üzerinde mis gibi naneli tereyağı ile yoğurt çorbası olursa. Peki yoğurt çorbası nasıl yapılır?

Tam Kıvamında Yoğurt Çorbası Nasıl Yapılır?

Yaz kış farketmez yoğurt çorbası benim en sevdiğim çorbalar arasında yer alır. Tereyağı ve nane ile inanılmaz lezzetli olduğu kadar da doyurucu bir çorbadır. İçinde hiç yağ olmadığı için diyette olanlar içinde idealdir. Verdiğim ölçüler 6-7 kişiliktir.

Gelelim şimdi tam kıvamında yoğurt çorbası tarifine… Tarifimizin videosu sondadır…

Yoğurt Çorbası İçin Gerekli Malzemeler:

1 Su Bardağı Osmancık Pirinç
Pirinci Haşlamak İçin 4 Su Bardağı Su
Yarım Kilo Süzme Yoğurt Veya 1 Kilo Bakraç Yoğurt
2 Su Bardağı Su
1 Yemek Kaşığı Un
1 Yumurta
1 Çay Bardağı Süt
1 Su Bardağı Et Suyu (Varsa)
1 Su Bardağı Haşlanmış Nohut
1,5 Tatlı Kaşığı Tuz

Üzeri İçin:

2 Yemek Kaşığı Tereyağı
3 Çay Kaşığı Nane

Yoğurt Çorbası Tarifi

Tam Kıvamında Yoğurt Çorbası Yapımı:

Yoğurt çorbası yapımına pirinci haşlayarak başlayacağım.

İlk önce 1 su bardağı pirinci yıkıyorum ve derin bir tencereye alıyorum. Üzerine 4 su bardağı su ekliyorum. Pirinci hafif dişe dokunur kıvamda haşlamak için ocağa alıyorum. Fazla haşlamayın lapalaşır.

Pirinç haşlanırken ben de yoğurdu hazırlıyorum.

Geniş bir tasa yarım kilo süzme yoğurdu alıp içerisine 1 yumurta, 1 yemek kaşığı un, 1 çay bardağı sütü ilave ediyorum ve çırpma teliyle karıştırıyorum. Ardından yavaş yavaş su ilave ediyorum. Ayrandan biraz koyu kıvama gelene kadar su ekliyorum. Ben 2 su bardağı su kullandım.

Hazırladığım yoğurtlu karışımı haşladığım pirince ilave ediyorum. Ama önce yoğurtlu karışımı ocaktaki pirincin suyundan alarak ılıştırıyorum.
Ardından yavaş yavaş pirince ilave ediyorum ve sürekli karıştırıyorum. Sonra 2 su bardağı su ilave ediyorum. Çorba kaynayana kadar sürekli karıştırıyorum. Kaynamaya başlarken varsa 1 su bardağı et suyu ilave ediyorum. Eğer et suyu yoksa 1 su bardağı su ekliyorum.

Kaynadıktan sonra nohudu ilave ediyorum. Ve kıvam alana kadar pişiriyorum.

Çorba kıvam aldıktan sonra ocağı kapatıyorum. Ve 1,5 tatlı kaşığı tuzu ilave edip karıştırıyorum. Çorbanın kesilmemesi için tuzu piştikten sonra ilave ediyorum.

Evet çorbamız hazır. Şimdi üzeri için yağı hazırlıyorum.

Küçük bir tencerede 2 yemek kaşığı tereyağını eritiyorum ve yağ köpük köpük olunca ocağı kapatıyorum. Ardından yağın içine 3 çay kaşığı naneyi ilave edip karıştırıyorum.

Pişen çorbayı sıcak sıcak servis tabağına alıp üzerine naneli yağı gezdiriyorum ve servis ediyorum.

Yoğurt Çorbası

Afiyet Olsun.

“Tam Kıvamında Yoğurt Çorbası Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın