Zerdeçallı Kuş Üzümlü Hint Pilavı

Zerdeçallı Hint pilavının özelliği Basmati pirinci kullanılmasıdır. Basmati Pirinci, yarı mat renge ve doğal aromaya sahip, ince uzun taneli bir pirinç türüdür. Basmati pirinci ile zerdeçallı kuş üzümlü Hint pilavı nasıl yapılır?

Zerdeçallı Kuş Üzümlü Hint Pilavı

Himalaya Dağları’nın yoğun mineralli ve soğuk suları ile beslenen deltalarda yetişen pirinç çeşitleri arasında bir numara olan basmati pirinci, Jasmin pirincine benzer, az nişastalı ve hafif kokuludur.
Basmati pirinç ile yapılan pilavı bir kez tadan bir daha vazgeçemez. Basmati pirincine diğer pirinçlere göre biraz daha fazla su eklemeniz gerekiyor. 

Basmati pirinci, pişerken boyu normal boyutunun 3 katına kadar çıkabiliyor. Bu pirinci Çölyak hastaları da tüketebilir.

Basmati Pirinç

Sağlık için çok yararlı bir baharat olan Zerdeçal ve Basmati pirinç ile hazırladığımız nefis zerdeçallı basmati pilavını tavuk yemeklerinin yanında servis edebilirsiniz. Şimdi gelelim Zerdeçallı Hint Pilavı Tarifine…

Zerdeçallı Hint Pilavı İçin Malzemeler:

1 Çorba Kasesi Basmati Pirinç
2+ 1/4 Çorba Kasesi Su
1 Çay Kaşığı Zerdeçal
Yarım Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz (Silme)
100 gr Kuş Üzümü
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı

Zerdeçallı Kuş Üzümlü Hint Pilavının Yapımı:

Kuş üzümlü Hint pilavı yapımı için ilk önce 100 gr kuş üzümünü yıkayıp hazırlayalım.

Ardından 1 çorba kasesi Basmati Pirinci yıkayıp üzerini geçecek kadar su ekleyip 10-15 dakika suda bekletiyoruz.

Bir tencerede 1 yemek kaşığı  tereyağını eritip, 4 yemek kaşığı zeytinyağını da ekliyoruz. Yıkanmış üzümü ilave edip, ıslattığımız pirinci de süzüp üzümün üzerine ekliyoruz. Sonra pirincin üzerine suyu ilave ediyoruz.

Ardından 1 silme tatlı kaşığı tuzu, 1 çay kaşığı zerdeçalı ve yarım çay kaşığı karabiberi ekleyip tencerenin kapağını kapatıp kaynamasını bekliyoruz. Kaynadıktan sonra kısık ateşte suyunu çekene kadar pişiriyoruz.

Pilav pişerken hiç karıştırmıyoruz. Eğer karıştırırsanız pirinçler parçalanır. Pişen pilavı 15 – 20 dakika dinlendikten sonra servis tabaklarına alıp servis ediyoruz.

Eğer basmati pirinç kullanmıyorsanız bu tarifi de deneyebilirsiniz: Zerdeçallı Üzümlü Pirinç Pilavı

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 22 Ağustos 2019 – Güncelleme tarihi: 14 Mayıs 2022

“Zerdeçallı Kuş Üzümlü Hint Pilavı” üzerine 6 yorum

  1. Bir pilav bu kadar lezzetli olabilir. Pilav değil sanki pilav üstü bir şey. Bu harika lezzeti siz de kesinlikle tadın.

    Yanıtla

Yorum yapın