Zerdeçallı Kuş Üzümlü Hint Pilavı

Zerdeçallı Kuş Üzümlü Hint Pilavı

Zerdeçallı Hint pilavının özelliği Basmati pirinci kullanılmasıdır. Basmati Pirinci, yarı mat renge ve doğal aromaya sahip, ince uzun taneli bir pirinç türüdür.

Himalaya Dağları’nın yoğun mineralli ve soğuk suları ile beslenen deltalarda yetişen pirinç çeşitleri arasında bir numara olan basmati pirinci, Jasmin pirincine benzer, az nişastalı ve hafif kokuludur.
Basmati pirinç ile yapılan pilavı bir kez tadan bir daha vazgeçemez. Basmati pirincine diğer pirinçlere göre biraz daha fazla su eklemeniz gerekiyor. Basmati pirinci ile zerdeçallı kuş üzümlü Hint pilavı nasıl yapılır?

Basmati Pirinç

Basmati pirinci, pişerken boyu normal boyutunun 3 katına kadar çıkabiliyor. Bu pirinci Çölyak hastaları da tüketebilir.

Sağlık için çok yararlı bir baharat olan Zerdeçal ve Basmati pirinç ile hazırladığımız nefis zerdeçallı basmati pilavını tavuk yemeklerinin yanında servis edebilirsiniz. Zerdeçalın faydalarını öğrenmek isterseniz tarifin sonundaki linke tıklayabilirsiniz.  Gelelim Zerdeçallı Hint Pilavı tarifimize…

Zerdeçallı Hint Pilavı İçin Malzemeler:

1 Çorba Kasesi Basmati Pirinç
2+ 1/4 Çorba Kasesi Su
1 Çay Kaşığı Zerdeçal
Yarım Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz (Silme)
100 gr Kuş Üzümü
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı

Zerdeçallı Kuş Üzümlü Hint Pilavının Yapımı:

100 gr kuş üzümünü yıkayıp hazırlayalım.

1 çorba kasesi Basmati Pirinci yıkayıp üzerini geçecek kadar su ekleyip 10-15 dakika suda bekletiyoruz.

Bir tencerede 1 yemek kaşığı  tereyağını eritip, 4 yemek kaşığı zeytinyağını da ekliyoruz. Yıkanmış üzümü ilave edip, ıslattığınız pirinci de süzüp üzümün üzerine ekliyoruz. Pirincin üzerine suyu ilave ediyoruz.

1 silme tatlı kaşığı tuzu, 1 çay kaşığı zerdeçalı ve yarım çay kaşığı karabiberi ekleyip tencerenin kapağını kapatıp kaynamasını bekliyoruz. Kaynadıktan sonra kısık ateşte suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Pişen pilavı 15 – 20 dakika dinlendikten sonra servis tabaklarına alıp servis ediyoruz.

Afiyet Olsun.

Zerdeçal’ın Faydaları Ve Kullanım Alanları

Zerdeçallı Tarifler

Zerdeçallı Nohut Çorbası

Fırında Tavuk Tandır

Arap Usulü Maklube TarifiYorum yapın