Bisküvisiz Havuçlu Muhallebi Nasıl Yapılır?

Sütlü ve meyveli tatlıları seviyorsanız havuçlu muhallebi tam size göre…

Bisküvi Kullanmadan Havuçlu Muhallebi Nasıl Yapılır

Sütlü tatlılar çok  hafif oluyor. Hele bir de meyveler ile birleşince lezzetine doyum olmaz. Elmalı muhallebi olurda havuçlu muhallebi olmaz mı?

Şık görünümü ve enfes lezzeti olan havuçlu muhallebinin yapımında bisküvi kullanmıyorum. Peki bisküvi kullanmadan havuçlu muhallebi nasıl yapılır?

Gelelim şimdi havuçlu muhallebi tarifine…

Havuçlu Muhallebi İçin Gerekli Malzemeler:

Havuç Tabanı İçin:

Yarım Kilo Havuç
5 Yemek Kaşığı Toz Şeker
Yarım Çay Bardağı Su
Tepeleme 1 Tatlı Kaşığı Buğday Nişastası
3 Yemek Kaşığı Hindistan Cevizi
50 gram Ceviz içi

Muhallebisi İçin:

1 Litre Tam Yağlı Süt
1 Su Bardağı Toz Şeker
2 Yumurta Sarısı
1 Paket Vanilya
100 Gram Margarin
2 Yemek Kaşığı Hindistan Cevizi
3 Yemek Kaşığı Mısır Nişastası
1 Yemek Kaşığı Un

Havuçlu Muhallebi Nasıl Yapılır?

İlk önce yarım kilo havucu rendenin ince tarafında rendeliyorum.

Havuç rendesi

Rendelediğim havucu tencereye alıyorum. Havuca 5 yemek kaşığı toz şekeri ilave ediyorum. Kısık ateşte havuç ve şekeri karıştırıyorum. Ardından yarım çay bardağı su ekliyorum. Sonra karıştırarak şekerin erimesini sağlıyorum. Bu arada da havuç suyunu salmaya başlayacak.

Şeker eridikten sonra havucu düzgünce yayıp tencerenin kapağını kapatıyorum. Ve havucun iyice suyunu salmasını bekliyorum. Havuç suyunu saldıktan sonra orta hararete alıyorum ve tencerenin kapağını kapatıp havuç yumuşayana kadar pişiriyorum.

Havuç yumuşayıp içinde çok az su kalınca ocağı kısıyorum ve tepeleme 1 tatlı kaşığı buğday nişastası ilave edip kaşık ile ezerek hızlıca nişastayı karıştırıyorum. Nişasta macunlamasını sağlıyor.

Nişastayı iyice karıştırdıktan sonra 3 yemek kaşığı hindistan cevizi ekliyorum ve tekrar karıştırıyorum. Bu arada havuç kısık ateşte pişmeye devam ediyor.

Hindistan cevizi iyice karıştıktan sonra ceviz içi ekliyorum. İsterseniz eklemeyebilirsiniz. Ocağı kapatıp iyice karıştırıyorum.

Pişirdiğim havucu kupların tabanına 1 tatlı kaşığı koyuyorum.

Havuçlu muhallebi yapımı

Şimdi sıra muhallebiyi hazırlamaya geldi.

İlk önce 1 litre sütün içine; 1 su bardağı toz şeker, 3 yemek kaşığı mısır nişastası, 1 yemek kaşığı un ekleyip tel çırpıcı ile hiç pürüz kalmayacak şekilde karıştırıyorum. Ardından 2 yumurta sarısı ilave edip yumurta iyice dağılana kadar çırpma teli ile karıştırıyorum. Ve tencereyi ocağa alıp kıvam alana kadar pişiriyorum.

Kıvam alan muhallebiyi ocaktan alıp içine 1 paket vanilya, 2 yemek kaşığı margarin ve 2 yemek kaşığı hindistan cevizi ilave edip yağ eriyene kadar çırpma teli ile iyice karıştırıyorum. Muhallebi soğumadan hemen kuplara dökeceğim.

Kuplara koyduğum havucun üzerini kapatacak kadar muhallebiden biraz döküyorum. Ardından kalan havucu muhallebinin üzerine yayarak biraz koyuyorum.

Havuçlu Muhallebi Nasıl Yapılır?

Kalan muhallebiyi karıştırıp havucun üzerine döküyorum.

En son üzerini ceviz ve havuçlu harç ile süslüyorum. Buzdolabında 2 – 3 saat dinlendikten sonra servis ediyorum.

Havuçlu Muhallebi

Afiyet Olsun.

“Bisküvisiz Havuçlu Muhallebi Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın