Acılı Fasulye Ezmesi Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere ister aperatif ister dip sos olarak yapabileceğiniz lezzetli bir tarif vereceğim. Acılı fasulye ezmesi…

Acılı Fasulye Ezmesi Nasıl Yapılır?

Acılı fasulye ezmesini, isterseniz çay saatlerinde hafif kızarmış tost ekmeğinin veya minik poğaçaların üzerine sürerek ikramlık olarak misafirlerinize sunabilirsiniz.

Ayrıca bu lezzetli tarifi kuru fasulye sevmeyen çocuklar bile çok seveceklerdir. Yalnız çocuklar için acı miktarını biraz azaltabilirsiniz.

Bu hazırlayacağımız kuru fasulye ezmesini biz acı sos ile servis ettik sizler acı sevmiyorsanız acı sos kullanmayabilirsiniz. Şimdi gelelim acılı fasulye ezmesi tarifine…

Acılı Fasulye Ezmesi Tarifi

Acılı Fasulye Ezmesi İçin Malzemeler:

2 Su Bardağı Kuru Fasulye
4-5 Su Bardağı Su
3 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Yemek Kaşığı Biber Salçası
1 Su Bardağı Zeytinyağı
5- 6 Diş Sarımsak
4 Yemek Kaşığı Limon Suyu
4 Tatlı Kaşığı Toz Kekik
4 Tatlı Kaşığı Pul Biber (Acı severseniz arttırabilirsiniz)
2 Silme Tatlı Kaşığı Tuz
4 Yemek Kaşığı Su

Acılı Fasulye Ezmesi Nasıl Yapılır?

Fasulye ezmesi için ilk önce kuru fasulyeyi haşlayacağım.

Öncelikle 2 su bardağı kuru fasulyeyi yıkadıktan sonra düdüklü tencereye alıyorum ve üzerine 4 – 5 su bardağı ekliyorum. Sonrasında tencereyi ocağa alıp fasulye iyice yumuşayana kadar haşlıyorum. Haşlandıktan sonra içinde çok az su kalıyor.
Haşlanmış kuru fasulyeyi içinde kalan su ile birlikte sıcak olarak hemen rondoya alıp fasulye iyice parçalanana kadar karıştırıyorum.
Ardından fasulyeye 4 yemek kaşığı su ekleyip bir daha rondo ile karıştırıyorum.

Hazırladığım karışımı geniş bir tasa alıp 1 su bardağı zeytinyağı, 4 yemek kaşığı limon suyu, 3 yemek kaşığı domates salçası, 1 yemek kaşığı biber salçası, 5- 6 diş rendelemiş sarımsak, 4 tatlı kaşığı pul biber, 2 silme tatlı kaşığı tuz ve 4 tatlı kaşığı toz kekik ekliyorum.

Sonrasında el blenderi ile tüm malzemeyi  krema kıvamına gelene kadar iyice karıştırıyorum. Hazırladığım karışım ekmeğe sürülecek kıvamda olmalı.

Kuru Fasulye Ezmesi

Krema kıvamına gelen fasulye ezmesini isterseniz kızarmış ekmek üzerine sürerek kahvaltılarda ya da çay saatlerinde, isterseniz yemek sofralarınızda aperatif olarak servis edebilirsiniz.

Acılı Fasulye Ezmesi

Afiyet Olsun.

Tarifimizin Videosu….

Yayınlanma tarihi: 21 Ekim 2022 -Güncelleme tarihi: 5 Aralık 2023

“Acılı Fasulye Ezmesi Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın