Toyga Çorbası Tarifi – Toyga Çorbası Nasıl Yapılır?

Toyga Çorbası, et, aşurelik buğday, yoğurt ve et suyu ile yapılan doyurucu bir çorbadır. Özellikle kış aylarında hem içinizi ısıtacak hem de doyuracak bir tarif olacak toyga çorbası tarifi…

Toyga Çorbası Tarifi

Toyga çorbasını misafirleriniz de çok seveceklerdir. Ayrıca Ramazan’da iftar sofraları içinde çok lezzetli, besleyici ve doyurucu bir çorbadır.

Toyga çorbasının içinde et ve et suyu bulunması dolayısıyla çocuklar için besleyici olan çorbadır. Eğer kırmızı et tüketmiyorsanız toyga çorbasını tavuk eti ile de yapabilirsiniz…Tavuklu Toyga Çorbası için TIKLAYIN.

Toyga çorbası yapımında parça et veya kemikli et kullanılır. Ben bu sefer kemiksiz et kullandım. Eğer kemikli et kullanırsanız 500 gram et olmalı. Peki toyga çorbası etli nasıl yapılır?

Toyga Çorbası İçin Malzemeler:

300 gram Parça Et veya 500 gram Kemikli Et
Yarım Su Bardağı Haşlanmamış Aşurelik Buğday (yarma – dövme)
Yarım Su Bardağı Haşlanmış Nohut
300 ml Haşladığımız Aşurelik Buğdayın Suyu
1 Su Bardağı Su  (200 ml’lik)
450 ml Haşladığımız Etin Suyu
1 Tatlı Kaşığı Tuz
450 ml Su

Terbiyesi İçin:

500 gram Yoğurt
2 Yemek Kaşığı Un
1 Su Bardağı Su

Üzeri İçin:

2 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Tatlı Kaşığı Nane

Toyga Çorbası Nasıl Yapılır?

Toyga çorbası için ilk önce eti ve buğdayı hazırlıyoruz.

Eti yıkadıktan sonra düdüklü tencereye veya tencereye alıp üzerini 4 – 5 parmak geçecek kadar su ilave edip et iyice yumuşayana kadar haşlıyoruz.

Yarım su bardağı aşurelik buğdayı yıkayıp başka bir tencereye alıyoruz. Ve üzerini 3 – 4 parmak geçecek kadar su ilave edip buğdayı haşlıyoruz.

Et haşlandıktan sonra eti ince ince didikliyoruz.

didiklenmiş et

Et didiklendikten sonra 120- 150 gram olacak. Ardından haşladığımız etin suyu süzüyoruz ve 450 ml ayırıyoruz.

Aynı şekilde aşurelik buğdayın da suyunu süzüyoruz. Ve buğdayın suyundan 300 ml bir kenara ayırıyoruz. Haşlanmış olan aşurelik buğdayın 1 su bardağını kullanacağız. Eğer haşladığınız aşurelik buğday fazla gelirse salata yapabilir veya derin dondurucuda muhafaza edip gerekli olduğu zaman kullanabilirsiniz.

Evet et ve buğday hazır olduğuna göre artık çorbamızı pişirmeye geldi sıra…

Toyga Çorbası Nasıl Pişirilir?

Geniş bir tencereye etin suyunu ve buğdayın suyunu alıyoruz.

Ardından haşladığımız 1 su bardağı buğdayı ve yarım su bardağı haşlanmış nohudu ilave ediyoruz. Ve kaynamasını bekliyoruz.

Kaynadıktan sonra 1 su bardağı su ve 150 gram didiklenmiş eti ilave edip kaynamaya bırakıyoruz.

Biz de bu arada çorbanın yoğurtlu terbiyesini hazırlayacağız.

Bir tasa 500 gram yoğurdu alıp içine 2 yemek kaşığı un, 1 su bardağı su ekliyoruz ve iyice karıştırıyoruz. Ben bakraç yoğurt kullandım. Eğer süzme yoğurt kullanırsanız 250 gram süzme yoğurt kullanmalısınız.

Bu arada ocaktaki çorbamız kaynayıp biraz özleşince hazırladığımız yoğurdun içine çorbanın suyundan azar azar ilave edip terbiyeyi ılıtıyoruz. Bunu çorba kesilmesin diye mutlaka yapmalısınız.
Şimdi ılıştırdığımız terbiyeyi yavaş yavaş tencereye ilave ediyoruz ve bir taraftan da karıştırıyoruz.

Ardından 450 ml su ilave edip çorba iyice özleşene kadar kaynatıyoruz. Çorba özleşince 1 tatlı kaşığı tuzu ekleyip ocağı kapatıyoruz ve karıştırıyoruz.

Üzeri için; küçük bir tencerede 2 yemek kaşığı tereyağını eritiyoruz. Tereyağı eridikten sonra ocağı kapatıp 1 tatlı kaşığı naneyi ekliyoruz ve karıştırıyoruz.

Çorbayı servis tabağına alıp üzerine hazırladığımız naneli tereyağını gezdiriyoruz. Naneyi çok seviyorsanız nane miktarını arttırabilirsiniz.

Toyga Çorbası

Afiyet Olsun.

“Toyga Çorbası Tarifi – Toyga Çorbası Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın