Yoğurtlu Turşulu Acı Sos Tarifi

Yoğurtlu turşulu acı sos, biber turşusu ve yoğurt ile yapılan lezzetli bir sos tarifidir.

Yoğurtlu Turşulu Acı Sos Tarifi

Turşu ve yoğurt çok lezzetli bir ikili bence. Yoğurt ve turşu bir arada biraz garip gelse de inanılmaz lezzetli bir sos oluyor. Bulgur pilavının ve köftelerin yanında servis edebileceğiniz bu acılı sosu, dip sos olarak cipsler ile de tüketebilirsiniz. Ayrıca çay saatlerinizde de misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Peki yoğurtlu turşulu sos nasıl yapılır?

Acı sevmeyenler acı miktarını azaltabilirler. Ya da acıyı çok sevenler acı miktarını arttırabilirler. Biber turşusu ile yapmak istemezseniz Yoğurtlu Patlıcan Turşulu Acı Sos Tarifini deneyebilirsiniz… Gelelim şimdi biber turşulu acı sos tarifine…

Yoğurtlu Turşulu Acı Sos İçin Malzemeler:

3 Küçük Boy Kuru Soğan
9 Adet Tatlı Biber Turşusu
3 Adet Biberiye Turşusu
4 Yemek Kaşığı Süzme Yoğurt
1 Yemek Kaşığı Sızma Zeytinyağı
1 Silme Çay Kaşığı Tuz
Yarım Silme Çay Kaşığı Karabiber
1 Tutam Maydanoz

Yoğurtlu Turşulu Acı Sos Nasıl Hazırlanır?

Turşulu yoğurtlu acı sos yapımı için ilk önce 3 küçük boy kuru soğanı 4’e bölüyorum. Ardından 9 tatlı biberi 3 – 5 parçaya kesiyorum. Sonrasında 1 tutam maydanozu da iri iri doğruyorum. Malzemelerimi hazırladıktan sonra sosun yapımına geçiyorum.

Rondonun içine 4’e böldüğüm 3 kuru soğanı, iri iri doğradığım 9 biber turşunu ve 3 biberiye turşusunu ilave ediyorum. Biberler ve soğan iyice ezilene kadar karıştırıyorum.

Biber ve kuru soğan iyice ezilip karıştıktan sonra 4 yemek kaşığı süzme yoğurt ekliyorum.
Ardından 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı, 1 silme çay kaşığı tuz ve yarım silme çay kaşığı karabiber ekliyorum. Ve rondoda biraz karıştırıyorum. Eğer turşu tuzlu ise tuzu daha az ekleyin.

Ardından doğradığım 1 tutam maydanozu ekliyorum.

Tüm malzeme iyice karışana kadar rondoda biraz daha karıştırıyorum. Çok fazla karıştırmayın. Çünkü yoğurt suyunu salar. Sos kaşıkta duracak kıvamda olmalı. Koyu olursa biraz su eklenebilir. Eğer akıcı bir kıvamda olursa biraz daha süzme yoğurt eklenmelidir.
Evet sosumuz hazır. Servis taslarına alıp servis ediyorum.

Turşulu Yoğurtlu Acı Sos
Tarifimi deneyip yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Kolay gelsin.

Afiyet olsun.

Yorum yapın