Zeytinyağlı Taze İç Börülce Yemeği Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere Ege’nin meşhur lezzetlerinden olan sağlıklı, hafif ve şifalı zeytinyağlı taze iç börülce tarifi vereceğim.

Zeytinyağlı Taze İç Börülce Yemeği

Taze börülce, Ege bölgesinde çok sevilen ve tüketilen bir sebzedir. Börülce diğer ismi ile karnı kara veya karagöz börülce kuruduktan sonra kuru fasulye gibi yemeği yapılır. Fakat dalında içlenip kurumadan koparılıp tazeyken bezelye gibi taneleri de pişirilir.

Daha önce zeytinyağlı taze börülce tarifini vermiştim. Bugün de taze iç börülce tarifi vereceğim. Peki taze iç börülce nasıl yapılır?

Benim çok sevdiğim bu tarifimde salça kullanmıyorum. Sadece domates ile pişiriyorum. Bu sebep ile çok lezzetli oluyor.
Gelelim şimdi zeytinyağlı taze iç börülce yapımına…

Zeytinyağlı İç Börülce Yemeği İçin Malzemeler:

1 Kilo Çekirdekli Börülce
1 Orta Boy Kuru soğan
3 Orta Boy Domates (Yaklaşık 450 gr)
3 Diş Sarımsak
1,5 Yemek Kaşığı Limon suyu
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Şeker
Yarım Silme Çay Kaşığı Acı Toz Kırmızı Biber
Yarım Silme Çay Kaşığından Biraz Az Karabiber
1 Su Bardağı Su

Zeytinyağlı İç Börülce Yemeği Nasıl Pişirilir?

İlk önce iri çekirdekli börülceyi yıkıyorum. Ve tıpkı bezelye gibi ayıklıyorum. Ayıkladığım börülce tanelerini sudan geçirip süzüyorum.

İç Börülce Yemeği Nasıl Yapılır

Bir tencereye 4 yemek kaşığı zeytinyağını alıyorum. Ardından incecik kıymış olduğum 3 diş sarımsağı ve incecik yemeklik doğradığım 1 orta boy kuru soğanı ekleyip soteliyorum.

Sotelediğim soğan ve sarımsağa kabuklarını soyup küp küp doğradığım 3 orta boy domatesi ilave ediyorum.

Ardından iç börülceyi ilave ediyorum ve karıştırıyorum. Sonrasında domates suyunu salıp hafif diriliğini kaybedince 1 Çay Kaşığı Şeker ve 1 tatlı kaşığı tuz ekliyorum. Ardından yarım silme çay kaşığı acı toz kırmızı biber ve yarım silme çay kaşığından biraz az karabiber ilave edip karıştırıyorum. 1 su bardağı sıcak su ilave ediyorum ve tencerenin kapağını kapatıp kaynamasını bekliyorum.

Kaynadıktan sonra kısık ateşe alıp börülce yumuşayana kadar yaklaşık 35- 40 dakika pişiriyorum. Yemeğim piştikten sonra ocağı kapatıyorum. Ardından 1,5 yemek kaşığı limon suyunu ilave edip karıştırıyorum. Sonra tencerenin kapağını kapatıp en az 2 -3 saat dinlendiriyorum.

Dinlenen zeytinyağlı iç börülceyi servis tabağına alıp servis ediyorum. Umarım tarifimi beğenirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.

Taze İç Börülce Yemeği

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 23 Temmuz 2022 – Güncelleme tarihi: 22 Temmuz 2023

“Zeytinyağlı Taze İç Börülce Yemeği Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın