Zeytinyağlı Domatesli Taze İç Bakla Nasıl Yapılır?

Bakla iyice büyüdükten sonra iri çekirdeklerinden yapılan zeytinyağlı domatesli taze iç bakla tarifi…
Zeytinyağlı Domatesli Taze İç Bakla Tarifi

Bakla, folat ve birçok vitamin ve mineral bakımından zengin bir sebzedir. Ayrıca, sindirime ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek lifler içermektedir.

Olgunlaşmamış bebe baklalar küçükken taze fasulye gibi pişirilir. Geçtiğimiz günlerde Taze Bakla Yemeği tarifimizi paylaşmıştık. Lakin bakla büyüyüp iyice olgunlaştıktan sonra sindirilemez bir kabuğa sahiptir.

İç bakla taze iken tıpkı bezelye gibi çekirdekleri çıkarılarak zeytinyağlı yemeği yapılır.

Daha önce taze iç baklayı zeytinyağlı ve dereotlu yapmıştık. Bu tarifimizde ise; domatesli yapacağız. Biz baklaların iç kabuklarını da ayıkladık iç kabukları ayıklanınca daha da lezzetli oldu. Ben baklanın acı tadını sevmediğim için ayıklıyorum. Eğer baklanın acı tadını seviyorsanız ayıklamayabilirsiniz.
Gelelim şimdi domatesli iç bakla yemeği yapımına…

Domatesli İç Bakla İçin Gerekli Malzemeler:

1 veya 1,5 Kilo Bol ve İri Çekirdekli Bakla (Dış Kabukları ve iç kabukları soyulduktan sonra 2,5 Su Bardağı İç bakla)
1 Orta Boy Soğan
2 İri Diş Sarımsak
1 Orta Boy Domates
1 Demet Dereotu
1,5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1,5 Çay Kaşığı Toz şeker
Yarım Tatlı Kaşığı Tuz
3 Tatlı Kaşığı Limon Suyu

Baklayı Islatmak İçin:

Yarım Tatlı Kaşığı Un
Yarım Tatlı Kaşığı Limon Suyu
Yaklaşık 1 Litre su

Domatesli İç Bakla Nasıl Yapılır

Zeytinyağlı Domatesli İç Bakla Nasıl Yapılır?

İlk önce baklayı ıslatmak için su hazırlayacağım. Bir tasa yaklaşık 1 litre suyu alıyorum. Ardından yarım tatlı kaşığı limon suyu ve yarım tatlı kaşığı un ekliyorum. Ve çırpma teli ile iyice karıştırıyorum.

Pazardan aldığım iri ve bol çekirdekli baklayı ilk önce yıkayıp, dış kabuklarını ayıklıyorum. Daha sonra iç kabuklarını bir bıçakla hafif çizik atarak baklayı fazla zedelemeden ayıklıyorum. Süzgece alıp sudan geçiriyorum.

Ayıkladığım 2,5 su bardağı baklayı hazırladığım unlu suyu atıp karıştırıyorum ve biraz bekletiyorum. Bu yaptığım işlem baklanın daha berrak pişmesini ve kararmamasını sağlıyor. Baklayı ıslattığımız bu suyu atmıyoruz çünkü baklayı pişirirken kullanacağım.

tencereye 1,5 yemek kaşığı zeytinyağı alıyorum. Ardından yemeklik doğradığım 1 orta boy kuru soğanı ve incecik doğradığım 2 iri diş sarımsağı ekleyip hafif soteliyorum.

Baklaları sudan alıp, suyunu süzüp tencerede sotelenen soğan ve sarımsağa ilave ediyorum. Ardından yemeklik doğradığım 1 orta boy domatesi de ekleyip hafif soteliyorum.

Baklayı ıslattığım unlu suyu karıştırıp 1,5 su bardağını sotelediğim baklanın üzerine döküyorum.

Ardından yarım su bardağı su ilave ediyorum.

Sonrasında yarım tatlı kaşığı tuz, 1,5 çay kaşığı şeker, 3 tatlı kaşığı limon suyu ve ince kıyılmış dereotunun yarısını ilave ediyoruz. Hafif kaşığın sırtı ile düzeltiyorum.

Baklanın üzerine ıslattığım pişirme kağıdını kapatıyorum. Ardından tencerenin kapağını da kapatıp kaynamasını bekliyorum. Kaynadıktan sonra kısık ateşte yaklaşık 25-30 dakika bakla yumuşayana kadar pişiriyorum.
Evet bakla yumuşadıktan sonra üzerinden pişirme kağıdını alıyorum ve üzerine kalan derotunu serpip yine kaşığın tersi ile düzetiyorum. Pişirme kağıdını tekrar kapatıyorum. Tencerenin kapağını da kapatıp 2 – 3 saat dinlendiriyorum.
Dinlenen yemeğin üzerinden pişirme kağıdını alıyorum ve hafifçe karıştırıyorum. Servis tabaklarına alıp üzerini dereotu ile süsleyip ılık veya soğuk olarak servis ediyorum.

Domatesli İç Bakla

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 18 Mayıs 2022 – Güncelleme tarihi:  8 Nisan 2024

“Zeytinyağlı Domatesli Taze İç Bakla Nasıl Yapılır?” üzerine 4 yorum

Yorum yapın