Zeytinyağlı Pancar Kavurması Tarifi

Kırmızı pancar doğanın bize sunduğu şifa kaynağı sebzelerdendir. Bu şifalı sebzeden neler yapılmaz ki; turşu, salata ve hatta zeytinyağlı kavurma bile yapılıyor. Peki kırmızı pancar kavurması nasıl yapılır?

Zeytinyağlı Pancar Kavurması

İçeriğinde bulunan demir ile kansızlığa etkili olan pancarı sofralarımızdan eksik etmeyelim. Kırmızı pancar, bazı pazarlarda yaprakları ile satılmaktadır.

Sağlık için sayısız faydası olan pancarın salatasını ve turşusunu yapabileceğiniz gibi yapraklarını kök kısımları ile birlikte kavurarak yemeğini de yapabilirsiniz. Kırmızı pancar alırken pancarın yapraklarının taze olanlarını tercih etmelisiniz. Pancarın da çok büyük olmamasına dikkat edin. Eğer yaprakları ile satılmıyorsa sadece pancardan da yapabilirsiniz. Şimdi gelelim zeytinyağlı pancar kavurması tarifimize. Tarifimin videosunu yazının sonunda izleyebilirsiniz…

Zeytinyağlı Pancar Kavurması İçin Malzemeler:

1 Kilo Körpe Kırmızı Pancar ve Yaprakları
1 Büyük Boy Soğan
Yarım Su Bardağı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
2 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Zeytinyağlı Kırmızı Pancar Kavurması

Zeytinyağlı Kırmızı Pancar Kavurması Yapımı:

İlk önce pancarların kök kısımlarını ve yapraklarını ayıralım. Pancarların yapraklarını kırmızı dalları ile birlikte sirkeli ve tuzlu suya ıslatalım ve yapraklarını güzelce yıkayalım. Suya sirke ve tuz eklerseniz daha temiz ve hijyenik olacaktır. Suyu ara sıra değiştirerek yaprakların ve dalların iyice temizlenmesini sağlayın.

Yıkadıktan sonra yapraklarını da, kırmızı dallarından ayıralım. Kırmızı dallarını ve yapraklarını 1’er cm kalınlığında ayrı ayrı doğrayalım.

Kırmızı Pancar Kavurması Nasıl Yapılır?

Pancarı da güzelce yıkayıp kabuklarını incecik soyalım. İnce soyulması gerektiği için biz salatalık soyacağı ile kabuklarını soyduk. Pancarları küçük küpler halinde doğrayalım. Pancarı haşlamadan yapacağız. 

Pancar Kavurması Yapımı

Bir tencerede veya wok tavasında yarım su bardağı zeytinyağı, 1 büyük boy yemeklik doğranmış soğanı ve 2 diş sarımsak rendesi ile biraz kavuralım.

Ardından küçük küpler halinde doğradığımız pancarları da ekleyip kısık ateşte pancarlar yumuşayana kadar (hafif diri kalacak) kavuralım. Doğranmış olan kırmızı dalları ilave edelim. Sonra 1 tatlı kaşığı tuzu da atıp kavurmaya devam edelim.

Dallar yumuşadıktan sonra yapraklarını ilave edip yapraklar diriliğini kaybedene kadar iyice kavuralım. (Yapraklar çabuk öleceği için en son atılıp kavruluyor.)

Yapraklar kavrulurken 1 tatlı kaşığı pul biberi ekleyelim. Yapraklar da diriliğini kaybedince ocağı kapatalım. Sıcak veya ılık olarak sarımsaklı yoğurtla birlikte servis edelim.

Zeytinyağlı Kırmızı Pancar Kavurması Tarifi

( Eğer pancarın dalları ve yaprakları yoksa tuzunu da ekleyip yumuşayana kadar kavurun. Ocaktan inmesine yakın pul biberini ekleyin 1- 2 çevirdikten sonra ocaktan alın. Hafif sıcakken yoğurt ile servis edin.)

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 3 Ağustos 2019 – Son güncelleme tarihi: 17 Aralık 2022

“Zeytinyağlı Pancar Kavurması Tarifi” üzerine 10 yorum

  1. Eşimin işi dolayısı ile Aydın’a yerleşmiştik burada ilk defa pazarda gördüm ve merak ettim nasıl yapıldığını sordum ama cesaret edip alamadım tarifi görünce denedim. Çok değişik bir lezzeti var ama çok güzel eşimde bende çok sevdik. Tarif için çok teşekkürler Betül 😘

    Cevapla

Yorum yapın