Şambali – Şam Tatlısı Nasıl Yapılır?

Şam Tatlısı - Şambali Tarifi

İzmir ve çevresinde çok sevilen şambali tatlısı diğer bilinen adı ile Şam tatlısını yapması çok kolaydır.

Eskiden bir çok memlekette okul çıkışlarında ve çarşı girişlerinde satılan Şam tatlısı – Şambali artık pek görülmüyor. Fakat bu gelenek İzmir ve Kuşadası’nda devam etmektedir. Kuşadası’nda köşe başlarında seyyar satıcılar Şambali satarlar. Peki evde tam kıvamında dağılmadan şambali yapılır mı? Elbette evde hiç dağılmadan şam tatlısı yapabilirsiniz. Şambali – Şam Tatlısı Nasıl Yapılır?

Çok sevdiğimiz şambali tatlısını pek çok kere denememize rağmen dağılmayan bir şambali tatlısı yapamamıştık. İzmir’li komşumuz Pınar’ın annesinin tarifi ile gerçekten dağılmayan güzel bir şambali yapmayı başarabildik. Pınar’a ve annesine buradan tekrar teşekkür edip şambali tatlısının tarifine geçelim…

Şambali Tatlısının Malzemeleri:

1 Su Bardağı Şeker
1 Su Bardağı İrmik
1 Su Bardağı Yoğurt ( Tam yağlı kaymaklı yoğurdun kaymağını alın.)
1 Su Bardağı Un
1 Tatlı Kaşığı Karbonat (1,5 paket)
1 Paket Vanilya
Limon rendesi
Tuzsuz Fıstık

Şambali Tatlısının Şerbeti İçin:

2 Su Bardağı Toz şeker
1 Su Bardağı Su
Bir kaç damla limon suyu ( Yaklaşık 1 Tatlı kaşığından az )

Şam Tatlısının Yapımı:

Şam tatlısının yapımına ilk önce şerbetini hazırlayarak başlayacağız. Çünkü şerbet soğuk olmalı.

Şambali - Şam Tatlısı

Şam Tatlısı Şerbeti Nasıl Yapılır? 

Bir tencereye 2 su bardağı toz şekeri döküyoruz üzerine 1 su bardağı su ilave ediyoruz. Şeker eriyene kadar bekleyip kaynamaya başlarken bir kaç damla limon suyunu ilave ediyoruz. Bir iki taşım daha kaynadıktan sonra ocaktan alıp iyice soğutuyoruz. Biz ocaktan alınca hemen buzlu su içerisinde soğutuyoruz.

Şambali Nasıl Yapılır?

Tam yağlı kaymaklı kase yoğurdun üzerinden kaymağını alıyoruz. Kaymağını aldıktan sonra 1 su bardağı yoğurdu derin bir kabın içine alıp içine 1 su bardağı şeker ilave edip şeker eriyene kadar iyice tel çırpıcı ile çırpıyoruz.

Derin bir tasın içinde 1 su bardağı irmiği, 1 su bardağı unu, 1 tatlı kaşığı karbonatı ve 1 paket vanilyayı karıştırıyoruz. Hazırladığımız irmikli karışımı yoğurtlu karışıma ekleyip yine tel çırpıcı ile iyice karıştırıyoruz.Şam Tatlısı - Şambali Nasıl Yapılır

Yağlanmış dikdörtgen borcama şam tatlısını düzgünce döküp yayıyoruz. Üzerlerine ikiye bölünmüş taze yer fıstığı yerleştiriyoruz. 170-18o derecede altın sarısı renk alana kadar pişiriyoruz. Biz mini fırında 190 derecede 40-50 dakika pişirdik.

Şambali Nasıl Yapılır

Şambali fırından çıktıktan yaklaşık 10-12 dk sonra ılıyan şam tatlısını dilimliyoruz. Dilimledikten sonra üzerine iyice soğuttuğumuz şerbeti gezdirerek döküyoruz.

Şam Tatlısı Tarifi

Şam Tatlısı – Şambali hazır iyice soğuduktan sonra servis tabaklarına alıp servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun.

İrmik ile yapılan tatlı tarifleri…

Çam Fıstıklı İrmik Helvası

Süt Şerbetli İrmikli 3 Dakika Tatlısı Nasıl Yapılır?

İrmikli Hira Tatlısı Tarifi – Hira Tatlısı Nasıl Yapılır?

Lor Tatlısı Nasıl Yapılır? Tatlı Lor Tatlısı Tarifi

“Şambali – Şam Tatlısı Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

  1. İzmirli arkadaşımdan duymuştum. Merak etmiştim. Tarifi denedim Betül harika oldu teşekkürler. Benim gibi şerbetli tatlıları sevenlere tavsiye ederim mutlaka yapsınlar.

    Yanıtla

Yorum yapın