Zeytinyağlı Pirinçli Çanak Enginar Yemeği

Bahar aylarında pazar tezgahlarında gördüğümüz karaciğer dostu olan enginar biraz pahalı olsa da şifası için yenilmesi gerektiğini düşünüyorum. Peki zeytinyağlı pirinçli çanak enginar yemeği nasıl yapılır?

Zeytinyağlı pirinçli çanak enginar yemeği

Potasyum, demir ve kalsiyum değeri yüksek olan enginar ile çeşitli yemekler yapılabiliyor. Ege bölgesinde çok değişik şekillerde pişirilen enginarı biz de zeytinyağlı ve pirinçli yaptık.

Zeytinyağlı enginar yemeği çok hafif ve az yağlı oluyor. Diyette olanlarda rahatlıkla yiyebilirler. Bu enginar yemeğinin yapımında ayıklanmış küçük ve tazecik enginar çanakları kullanmanız gerekiyor. Şimdi zeytinyağlı pirinçli enginar yemeği tarifine geçelim.

Zeytinyağlı Pirinçli Enginar Yemeği İçin Malzemeler:

8 Küçük Çanak Enginar (Ayıklanmış)
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Büyük Boy Kuru soğan
1,5 Tatlı Kaşığı Domates salçası
3 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Limonun suyu
1,5 Çay Kaşığı Şeker
5 Su Bardağı Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Enginarı Bekletmek İçin:

1 Limon suyu
1 Litre Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Zeytinyağlı Pirinçli Çanak Enginar Yemeği Nasıl Pişirilir?

Pazardan küçük (körpe) aldığımız enginarları temizledik. İsterseniz pazarlarda temizlenmiş olarak satılmakta isterseniz ayıklanmış da alabilirsiniz. Yalnız körpe enginar olmasına dikkat edin.

Enginar Çanağı

İlk önce bir kaba 1 litre suyu, 1 limon suyunu ve 1 tatlı kaşığı tuzu alıp karıştırıyoruz. Sonrasında ayıklanmış olan 4 adet enginarı 6 parçaya bölüp hazırladığımız suda bekletiyoruz.

1 büyük boy kuru soğanı yemeklik doğrayıp hazırlıyoruz.

Bir tencereye 4 yemek kaşığı zeytinyağını ve yemeklik doğranmış soğanı alıp hafifçe kavuruyoruz. Ardından kavrulan soğana 1,5 tatlı kaşığı domates salçasını ve 1,5 çay kaşığı şekeri ekleyip 1 – 2 defa çeviriyoruz. Sonra 5 bardak suyu da ekleyip suyun kaynamasını bekliyoruz.

Kaynayan suya 1 limon suyu ve 1 tatlı kaşığı tuz ekliyoruz. Suda beklettiğimiz enginarları, yıkayıp kaynayan suya ilave ediyoruz.
Enginardan sonra 3 yemek kaşığı pirinci de ekleyip tekrar kaynamasını bekliyoruz. Kaynadıktan sonra kısık ateşte enginar yumuşayana kadar pişiriyoruz.

Zeytinyağlı pirinçli enginar yemeği

Pişen enginar yemeğini ılık olarak servis tabağına alıp servis ediyoruz.

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 29 Temmuz 2019 – Güncelleme tarihi: 24 Nisan 2022

“Zeytinyağlı Pirinçli Çanak Enginar Yemeği” üzerine 6 yorum

 1. Enginar yaparım fakat pirinçli enginar hiç yapmadım inşallah yapacağım
  nefis olmuş ellerine sağlık

  Yanıtla
 2. Pahalı bir sebze ama bu tarifte de olduğu gibi az da olsa şifasından yararlanmak gerekir. Rabbim herkese tatmak nasibetsin.

  Yanıtla
 3. Enginarı hep garnitürlü yaptım çocuklar yemedi hep garnitürleri yediler. bir de böyle deneyelim bakalım 🤨

  Yanıtla

Yorum yapın