Yumurtalı Sarmaşık Otu Kavurması – Acı Ot Kavurması

1197 Görüntülenme

Yumurtalı Sarmaşık Otu Kavurması

Ege’nin sevilen ve çok şifalı olan Sarmaşık otu diğer adıyla Acı Ot ilk yediğinizde hafif acımsı çok değişik bir tadı olsa da yedikçe alışıyorsunuz.

Acı ot kanserin bir çok türüne iyi gelen bir bitkidir. Acı ot içerdiği E Vitamini, B9 Vitamini (Folat), C Vitamini, manganez, potasyum, bakır, çinko, magnezyum ve demir ile sağlık için çok yararlıdır. Şifası için senede 1 kerede olsa tüketilmesinden yanayım. Peki sağlık için çok faydası olan Yumurtalı Sarmaşık Otu Kavurması Nasıl Yapılır? 

Kuşadası’nda sarmaşık otunun pazarlarda demetinin fiyatı  5 – 8 TL arasında satılmaktadır. Acı ot asla bıçak ile kesilmez. Eğer metal dokunursa acılık artar. Acı ot yani sarmaşık otu hırpalanmadan nazikçe yıkandıktan sonra elle kırılır.
Acı ot yumurtalı çok güzel olur. Ama isterseniz yumurta eklemeden de yapılabilir. Şimdi Yumurtalı Sarmaşık Otu Kavurması Tarifine geçelim.

Yumurtalı Sarmaşık Otu Kavurması İçin Malzemeler:

1 Demet Sarmaşık otu – Acı ot
3 – 4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Büyük Boy Kuru soğan
2 Yumurta
1 Çay Kaşığı Karabiber
Tuz

Acı Ot Kavurmasının Yapımı:

İlk önce sarmaşık otu sirkeli tuzlu suya ıslatılır. 3 -4 kez suyu değiştirilerek çok hırpalamadan yıkanır. Bir süzgece alıp süzülmesini bekliyoruz. Daha sonra en kart yerinden başlayarak bıçak kullanmadan elinizle çıt sesi geldikten sonra 3-4 cm boyunda kıralım. Asla bıçak kullanmayın acıtır.

1 büyük boy kuru soğanı yemeklik doğrayalım. Soğan bu kadar ot için fazla diye düşünmeyin soğanı çok oldumu daha lezzetli oluyor. İsterseniz pırasalı da yapabilirsiniz. Pırasalı tarifimize yazının sonundaki linkten ulaşabilirsiniz…

Teflon tavaya 3 -4 yemek kaşığı zeytinyağını alıp içine yemeklik doğrandığımız kuru soğanı ekleyip soğan hafif diriliğini kaybedene kadar kavuruyoruz. Asla demir kaşık kullanılmamalıdır.

Soğanlar hafif diriliğini kaybedince içerisine elimizle kırdığımız sarmaşık otunu atıp kısık ateşte hiç su eklemeden acı ot yumuşayana kadar kavuruyoruz. Hafif diri kalmalıdır.

Daha sonra kavrulan sarmaşık otuna 1 çay kaşığı karabiber, 2 çay kaşığı tuz, 2 yumurta eklenir ve hızlıca karıştırılarak yumurta pişirilir. Fazla bekletmeden yoğurt ile servis edilir.

Acı Ot Kavurması

Eğer hemen servis edilmeyecek ise servis edilmeden önce bu işlemler yapılmalıdır.

Afiyet Olsun.

Acı ot kavurmasını isterseniz pırasalı da yapabilirsiniz. Pırasalı Acı Ot Kavurması İçin TIKLAYIN…

Yumurtalı Arapsaçı Kavurması

Acı Ot-Sarmaşık Otu-Yabani Kuşkonmaz’ın Faydaları Nelerdir?“Yumurtalı Sarmaşık Otu Kavurması – Acı Ot Kavurması” üzerine 2 yorum

  1. İzmir’e yeni taşındım ama hiç pazarda görmedim. Görürsem mutlaka deneyeceğim çok merak ettim🤔.

    Cevapla
    • Bu aylarda olmaz Gizem bahar aylarında olur.

      Cevapla

Yorum yapın