Zeytinyağlı Kekikli Kahvaltılık Salça Tarifi

Kahvaltıda tüketebileceğiniz enfes bir tat. Zeytinyağlı kekikli kahvaltılık salça.

Zeytinyağlı Kekikli Kahvaltılık Salça Tarifi

Kahvaltı sofrasına yakışan kekik ile lezzetlendirilen ve zeytinyağı ile de tamamlanan salça için mükemmel kahvaltı üçlüsü diyebiliriz. Ayrıca kekiğin şifasından da yararlanmış olacaksınız. Burada salça seçimi çok önemli en lezzetli olanı ev yapımı salçadır.
Elbette ev yapımı salça bulamayanlar hazır salça almak zorunda kalacaklar.

Hazır salça kullanacaksanız kesinlikle yemeklik kullandığımız salçayı tercih etmeyin. Çünkü yemeklik salçaların tatları çok kötü oluyor. Sebebi ise katılık oranlarının çok düşük olması. Bu sebep ile bu tip salçaların lezzeti iyi olmuyor. Kahvaltı için çok kötü bir seçimdir.

Peki hazır salçanın kahvaltılık olanı nasıl olacak derseniz?

Hemen açıklayalım. Hazır salçaların katılık oranları fazla olanları var. Örneğin salçanın üzerinde brix oranı vardır. brix oranı, %28 veya %32 olarak belirtmiş olarak görebilirsiniz. Brix oranı %32 olan salça daha iyidir. Zaten onların fiyatları da yemeklik kullanılan diğer salçalardan biraz daha pahalı oluyor. Ancak brix oranı yüksek olan salça daha sağlıklı ve daha yenilebilir. Gelelim şimdi Kahvaltılık zeytinyağlı salça nasıl yapılır?

Kekikli Zeytinyağlı Kahvaltılık Salça İçin Malzemeler:

3 Yemek Kaşığı Ev salçası ya da Katılık Oranı Yüksek Hazır Salça
Yarım Yemek Kaşığı Biber salçası ( yine ev tipi)
Sızma Zeytinyağı
Kekik

Zeytinyağlı kahvaltılık salça

Kekikli Zeytinyağlı Kahvaltılık Salça Hazırlama:

İlk önce 3 yemek kaşığı ev salçasını ve yarım yemek kaşığı biber salçasını geniş bir tabağa alıyoruz. Ve biraz zeytinyağı ilave ediyoruz. Zeytinyağı ile salçaları iyice karıştırıyoruz. Dilerseniz sadece domates ya da sadece biber salçası da kullanabilirsiniz. Biber salçasını acı da tercih edebilirsiniz.

Zeytinyağı, biber salçası ve domates salçasını iyice karıştırdıktan sonra servis tabağına alıyoruz.
Salçanın üzerine kekik serpiyoruz ve zeytinyağı gezdiriyoruz. İsterseniz kızarmış ekmek parçaları isterseniz tazecik ev yapımı ekmek ile servis edebilirsiniz. Bu lezzetli tarif kahvaltınıza renk ve lezzet katacaktır.

Umarım tarifimizi beğenirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz…

Ev yapımı ekmek tarifi için TIKLAYIN….

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 13 Temmuz 2019 – Güncelleme tarihi: 08 Ağustos 2022

“Zeytinyağlı Kekikli Kahvaltılık Salça Tarifi” üzerine 4 yorum

Yorum yapın