Vişneli Buz Dondurma – Vişneli Buz Çubukları

Vişneli buz sıcak yaz günlerinde serinletici bir lezzet. Vişneli buz dondurma yapımı çok kolay.

Vişneli Buz Dondurma

Vişnenin şimdi tam zamanı. Vişne ekşi olduğu için yiyemiyorsanız işte size lezzetli ve serinletici bir öneri…

Vişneli buz, çocuklarında çok seveceği bir dondurma. Çocuklar için çubuklarda yapabilirsiniz. Peki vişneli buz çubukları nasıl yapılır?

Çocukların bayıldığı köstebek pastayı da deneyebilirsiniz…

Vişneli buz dondurma ve vişneli buz çubukları; yoğun vişne aroması, rengi ve dokusuyla tamamen katkısızdır. Üstelik hazırlayacağımız vişneli dondurma için vişneyi kaynatmanız da gerekmiyor. Vişneyi kaynatmadığımız için vitamin ve mineraller içinde kalıyor. Böylelikle hem sağlıklı hem de lezzetli bir dondurma yapmış olacağız.
Şimdi gelelim mükemmel lezzeti ile vişneli dondurma tarifine.. Çok az malzeme ile çok basit ve bir o kadar lezzetli bu dondurmaya bayılacaksınız.

Vişneli Buz Dondurma İçin Malzemeler:

500 gram Vişne
225 gram Toz Şeker
1,5 Litre Su
2 Leblebi Tanesi Kadar Limon Tuzu
1 Fiske Tuz
6 Çay Kaşığı Nişasta
1 Çay Bardağı Su

Vişneli Buz Dondurma Nasıl Yapılır?

İlk önce vişneyi bol su ile yıkıyoruz. Saplarını ayıklayıp yıkadığımız vişneyi tel süzgecin içine alıp sıkarak suyunu çıkartıyoruz. Bu arada sadece suyu değil püresi de tel süzgeçten geçiyor. Vişne hazır olduğuna göre şimdi yapımına geçiyorum.

Vişneli buz dondurma için ilk önce şerbet hazırlayacağız.
Bir tencereye 1,5 litre suyu alıyoruz. İçine 225 gram toz şekeri ilave edip ocağa alıyoruz. Şerbeti kaynamaya bırakıyoruz.

Şerbet kaynamaya başlayınca 2 leblebi tanesi limon tuzunu ekliyoruz. Limon tuzunu da ekledikten sonra şerbeti kaynatmaya devam ediyoruz. Şerbetin yaklaşık yarısı kalmalı.

Şerbet kaynarken bir tasın içinde 6 çay kaşığı nişastayı 2 yemek kaşığı su ile eziyoruz.

Şerbet koyulaşınca 1 çay bardağı su ilave edip kaynama noktasına getiriyoruz. Tam kaynama esnasında hazırladığımız nişastayı ilave ediyoruz ve hızlıca karıştırıyoruz. Nişasta ile birlikte biraz kaynattıktan sonra sıktığımız vişnenin suyunu ekliyoruz ve karıştırıp ocaktan alıyoruz. Soğuması için bir kenara alıyoruz.

Soğuduktan sonra kapaklı saklama kabına döküyoruz. Derin dondurucuda donduruyoruz. Buzluktan çıkarttığınızda bir kaşık ile kazıyarak servis kaselerine alarak kar -buz şeklinde servis ediyoruz.

Vişneli Buz Dondurma Tarifi

İsterseniz vişneli buz çubukları da yapabilirsiniz. Hazırladığımız vişneli karışımı resimdeki çubuklu dondurma kaplarına pay edip derin dondurucu da donduruyoruz.

Vişneli Buz Çubukları

Ortalama 3-4 saat dondurucuda beklettikten sonra çıkarıp soğuk servis ediyoruz. Buz çubukları çocuklar çok seviyor.

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 12 Ağustos 2021 – Güncelleme tarihi: 19 Temmuz 2023

“Vişneli Buz Dondurma – Vişneli Buz Çubukları” üzerine 8 yorum

Yorum yapın