Mısır Unlu Kabak Kızartması Tarifi

Kabağın her hali güzel diyenlerin bayılacağı, ben hiç sevmem diyenlerin ise lezzetine hayran kalacağı dışı çıtır çıtır mısır unlu kabak kızartması tarifi…

Mısır Unlu Kabak Kızartması Tarifi

Mısır unlu kabak kızartması, yağda kızartılmasına rağmen hafif lezzeti ve şık görüntüsü ile herkesin çok seveceği bir atıştırmalık.

Kabak, özellikle çocuklar için çok faydalı bir sebzedir. Malum çocuklar pek sevmez kabağı ama bu kabak kızartmasını çok seveceklerdir. Üstelik hiç yağ çekmiyor.

Davet sofralarınızı süsleyecek ve misafirlerinizin çok seveceği bu kabak kızartmasının yapımında soda kullanmadık. Daha önce maden suyu ile yaptığım kabak kızartması tarifi için TIKLAYIN…

Şimdi gelelim yağ çekmeden kızaran mısır unlu kabak kızartması tarifimize…

Mısır Unlu Kabak Kızartması İçin Malzemeler:

5 Orta Boy Kabak (Yaklaşık 1 Kilo)
1 Su Bardağı Mısır Unu
2 Yumurta
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Acı Toz Biber
1,5 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Diş Rendelenmiş Sarımsak

Kızartmak için: Sıvı yağ

Mısır Unlu Kabak Kızartması Nasıl Yapılır?

Mısır Unlu Kabak Kızartması

İlk önce 5 adet orta boy kabağın baş ve sap kısımlarını kesiyoruz. Her bir kabağı boyuna 4’e kesip bu şekilde dilimliyoruz.

Dilimlenmiş kabak

Kabakları haşlamak için, derin bir tencerenin yarısına kadar su doldurup, 1 tatlı kaşığı tuz ekliyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz.

Kaynayan suyun içine kestiğimiz kabak dilimlerini atıp yaklaşık 7-8 dakika boyunca ara ara çevirerek haşlıyoruz. Çok hafif yumuşaması yeterli olacaktır. Kabakları çok fazla haşlamamaya dikkat edin. Eğer fazla haşlanırsa kabak erir.

Mısır Unlu Kabak Kızartması Nasıl Yapılır?

Kabak haşlandıktan sonra süzgece alarak suyunu süzüyoruz. Süzüldükten sonra fazla suyunu alması için havlu kağıt üzerine tek sıra halinde diziyoruz. Kabak suyunu çekerken biz de panelemek için malzemelerimizi hazırlıyoruz.

Öncelikle yayvan bir kabın içine 2 yumurtayı kırıp içine; 2 diş rendelenmiş sarımsak, 1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı acı toz biber ve 1,5 tatlı kaşığı tuz ekleyip çatal ile iyice çırpıyoruz.

1 su bardağı mısır ununu da aynı şekilde yayvan bir tabağa alıyoruz.

Mısır Unlu Kabak Kızartması Yapımı

Kabak dilimlerini ilk önce arkalı önlü çırptığımız yumurtaya buluyoruz. Ardından yine arkalı önlü mısır ununa buluyoruz ve tek sıra halinde geniş bir tabağa diziyoruz.

Hazırladığımız mısır unlu kabakları kızgın yağın içine koyup, arkalı önlü kızartıyoruz. Kızaran kabakları fazla yağının süzülmesi için havlu kağıt serdiğimiz bir tabak üzerine alıyoruz.

Sıcak olarak servis tabağına alıp yoğurt ile servis ediyoruz. Dilerseniz sarımsaklı yoğurtta hazırlayabilirsiniz.

 Kabak Kızartması Mısır Unlu Nasıl Yapılır

Ya da dip sos ile de servis edebilirsiniz. Dip sos tarifi için TIKLAYIN….

Herkes kolay gelsin. Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 1 Ağustos 2021 – Güncelleme tarihi: 6 Ağustos 2023

“Mısır Unlu Kabak Kızartması Tarifi” üzerine 8 yorum

Yorum yapın