Kahvaltılık Krep Tarifi – Krep Nasıl Yapılır?

Kahvaltılarda doyurucu ve besleyici olan Krep, özellikle pazar kahvaltılarının yıldızıdır. İşte kahvaltılık krep tarifi…

Kahvaltılık Krep Tarifi

Hafta sonu tüm aile bir arada iken kahvaltı sofralarını şenlendiren krep ile harika bir sofra hazırlayabilirsiniz. Çocuklarında çok sevecekleri krepleri ister bal, çikolata ve reçel gibi tatlılar ile ister peynir, zeytin ile ekmek yerine yiyebilirsiniz. Krep yaparken makbul olan kreplerin incecik olmasıdır. Peki krep nasıl yapılır?

Krep Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle krep yaparken mutlaka yapışmaz yüzey tavalardan kullanmalısınız. Ben 26 cm’lik granit tava kullandım. Eğer varsa krep tavası da kullanabilirsiniz. Bu vereceğim ölçülerden 12-14 krep çıkmaktadır. Tavanın büyüklüğüne göre krep miktarı değişebilir.

Ben tavayı her seferinde yağlamadım. İlk krep hamurunu dökmeden tavayı çok az yağladım. Tava her seferinde yağlanınca krepler yağlı olabiliyor.

Krep yaparken düzgün yuvarlaklar elde etmek için 1 kepçeden fazla dökmeyin. Krep hamurunu tavanın tam ortasına döküp tavayı hafif oynatarak krep hamurunun hızlıca yayılmasını sağlayın. Tarif 4 – 5 kişiliktir. Kişi sayısına göre ölçüleri azaltabilir veya arttırabilirsiniz. 

Kahvaltılık Krep İçin Malzemeler:

3 Yumurta
1,5 + 3/4 Su Bardağı Süt
1,5 + 3/4 Su Bardağı Un
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1,5 Çay kaşığı Tuz
3/4 Su Bardağı Su

Kahvaltılık Krep Nasıl Yapılır?

İlk önce bir tasa 3 yumurtayı kırıp içine; 3 yemek kaşığı zeytinyağını, 1,5 çay kaşığı tuzu, 3/4 su bardağı suyu ve 1,5 + 3/4 su bardağı sütü ilave edip mikser ile çırpıyoruz.
Ardından iyice karışan sıvılara 1,5 + 3/4 su bardağı unu ilave edip mikser ile topak kalmayacak şekilde iyice karıştırıyoruz.

Sonrasında teflon bir tavayı veya krep tavasını zeytinyağı ile yağlayıp 1 kepçe hamurdan döküp yayıyoruz. Krep hamurlarını arkalı önlü hamur bitene kadar aynı şekilde pişiriyoruz.

Kahvaltıda ister tuzlu, ister tatlı kahvaltılıklar ile tüketebilirsiniz. Krep ile hazırlanan yemeklerde de kullanabilirsiniz.

Krep Tarifi

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 10 Temmuz 2019 – Son güncelleme tarifi: 14 Mart 2024

“Kahvaltılık Krep Tarifi – Krep Nasıl Yapılır?” üzerine 10 yorum

    • @Melis

      Melisciğim tavanın büyüklüğünde göre 1 kepçeden fazla dökme. Tavan küçük ise yarım kepçe hamurdan dök. Dökerken hemen bir elinle tavayı hareket ettirerek hamurun hemen yayılmasını sağla ki ince olsun.

      Yanıtla

Yorum yapın