Kahvaltılık Krep Tarifi – Krep Nasıl Yapılır?Kahvaltılık Krep Tarifi

Kahvaltılarda doyurucu ve besleyici olan Krep özellikle pazar kahvaltılarının yıldızıdır. Hafta sonu tüm aile bir arada iken kahvaltı sofralarını şenlendiren krep ile harika bir sofra hazırlayabilirsiniz.

Çocuklarında çok sevecekleri krepleri ister bal, çikolata ve reçel gibi tatlılar ile ister peynir, zeytin ile ekmek yerine yiyebilirsiniz. Krep yaparken makbul olan kreplerin incecik olmasıdır. 

Krep Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Krep yaparken mutlaka yapışmaz yüzey tavalardan kullanmalısınız. Ben 26 cm’lik granit tava kullandım. Eğer varsa krep tavası da kullanabilirsiniz. Bu vereceğim ölçülerden 12-14 krep çıkmaktadır. Tavanın büyüklüğüne göre krep miktarı değişebilir.

Ben tavayı her seferinde yağlamadım. İlk krep hamurunu dökmeden tavayı çok az yağladım. Tava her seferinde yağlanınca krepler yağlı olabiliyor.

Krep yaparken düzgün yuvarlaklar elde etmek için 1 kepçeden fazla dökmeyin. Krep hamurunu tavanın tam ortasına döküp tavayı hafif oynatarak krep hamurunun hızlıca yayılmasını sağlayın.

Tarif 4 – 5 kişiliktir. Kişi sayısına göre ölçüleri azaltabilir veya arttırabilirsiniz.

Gelelim Kahvaltılık Krep Tarifimize… 

Krep Nasıl Yapılır?

Kahvaltılık Krep İçin Malzemeler:

3 Yumurta
1,5 + 3/4 Su Bardağı Süt
1,5 + 3/4 Su Bardağı Un
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1,5 Çay kaşığı Tuz
3/4 Su Bardağı Su

Krep Tarifi

Kahvaltılık Krep Nasıl Yapılır?

Bir tasa 3 yumurtayı kırıp içine; 3 yemek kaşığı zeytinyağını, 1,5 çay kaşığı tuzu, 3/4 su bardağı suyu ve 1,5 + 3/4 su bardağı sütü ilave edip mikser ile çırpıyoruz.
İyice karışan sıvılara 1,5 + 3/4 su bardağı unu ilave edip mikser ile topak kalmayacak şekilde iyice karıştırıyoruz.

Teflon bir tavayı veya krep tavasını zeytinyağı ile yağlayıp 1 kepçe hamurdan döküp yayıyoruz. Krep hamurlarını arkalı önlü hamur bitene kadar aynı şekilde pişiriyoruz.

Kahvaltıda ister tuzlu, ister tatlı kahvaltılıklar ile tüketebilirsiniz. Krep ile hazırlanan yemeklerde de kullanabilirsiniz.

Afiyet Olsun.

Diğer kahvaltılık tariflerimize linklerden ulaşabilirsiniz.

Kabaklı Omlet Tarifi

Tavada Sucuk Tadında Yumurtalı Tost Tarifi

Pazılı Omlet Tarifi

2 Yorum

    • Fatma Betül ÖzYönetici Alıntıla

Yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir