Tam Kıvamında Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır?

Lezzetine doyamayacağınız yapımı oldukça pratik olan tam kıvamında şeftali reçeli evde nasıl yapılır?

Tam Kıvamında Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır?

Tam mevsiminde iken şeftali ile reçel yapmaya ne dersiniz?

Yaz meyvelerinden yapılan reçeller çok güzel oluyor. Özellikle kokulu yarma şeftali ile yapılan şeftali reçelinin lezzetine doyum olmaz. Şeftalinin tam zamanı iken vakit kaybetmeden şeftali reçeli yapın bence.

Reçeller Türk kahvaltı kültürünün vazgeçilmezleridir. Kayısıdan incire, incirden şeftaliye, şeftaliden üzüme kadar envai çeşit meyveden reçeller sofralarımızı süslemeye devam ediyor. Şeftali reçelinin kıvamı ve kokusu inanılmaz güzel oluyor. Gelelim şimdi şeftali reçeli tarifine… Tarifimizin videosunu yazının sonunda izleyebilirsiniz.

Şeftali Reçeli Tarifi

Tam Kıvamında Şeftali Reçeli İçin Malzemeler:

1 Kilo Yarma Şeftali
1 Kilo Toz Şeker
1 Limon Suyu Veya Leblebi Büyüklüğünde 2 Parça Limon Tuzu
Su

Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır?

İlk önce 1 kilo yarma şeftaliyi yıkayıp, kabuğunu ayıklıyoruz. Ardından şeftalinin çekirdeğini çıkarıp resimdeki gibi küp küp doğruyoruz.

Şeftali reçeli evde nasıl yapılır

Sonra 1 kilo toz şekeri tencereye alıp üzerini 3 parmak geçecek kadar su ilave edip koyu kıvamda şerbet kaynatıyoruz. Kaşık ile damlatırken biraz zor damlayacak şekilde olmalı.

Küp doğradığımız şeftalileri koyu kıvamda hazırladığımız şerbetin içine atıp 10 -15 dakika kaynatıyoruz. Bu süreçte şeftali suyunu bırakacak ve şerbet durulaşacaktır. 15 dakika sonra kevgir ile şeftalileri bir kaba topluyoruz. Durulaşan şerbeti tekrar reçel şerbeti kıvamına gelene kadar kaynatıyoruz.

Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır?

Şerbet koyulaşınca şeftaliyi tekrar şerbete ilave ediyoruz. Şeftali ile birlikte yaklaşık 10 – 15 dakika kaynattıktan sonra 1 limonun suyunu veya limon tuzunu ilave ediyoruz. Ara sıra cam bir tabağa biraz şerbetten alarak koyuluğunu test edebilirsiniz.

Yaklaşık 10 – 15 dakika kadar kaynatıyoruz. Reçel koyuluğuna gelince ocağı kapatıp ılımaya bırakıyoruz.

Ilıyan şeftali reçelini kavanoza doldurup ağzı açık olarak soğumaya bırakıyoruz. Bu süreçte üzerini tülbent ile kapatıyoruz. İyice soğuduktan sonra kapağını kapatıp serin bir ortamda muhafaza ediyoruz.

Evet mis gibi ev yapımı şeftali reçeli hazır. Servis tabağına alıp kahvaltıda servis ediyoruz.

Umarım şeftali reçelini beğenirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.

Şeftali Reçeli Tarifi

Afiyet Olsun. 

Yayınlanma tarihi: 18 Haziran 2021 – Güncelleme tarihi: 15 Temmuz 2023

“Tam Kıvamında Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır?” üzerine 6 yorum

Yorum yapın