Bol Sütlü Cevizli Güllaç Nasıl Yapılır?

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte güllaç market raflarındaki yerini aldı. Ramazan’ın en çok sevilen ve en hafif tatlısı Güllaç’tır. Peki güllaç nasıl yapılır?

Bol Sütlü Cevizli Güllaç Nasıl Yapılır?

Uzmanların tavsiyesi Ramazanda hafif tatlıların tüketilmesidir. Osmanlı’dan günümüze kadar gelen güllaç Ramazan’da en çok tüketilen hafif bir tatlıdır.

Güllaç sağlık içinde çok faydalıdır. Çünkü güllacın yapımında süt kullanılıyor. Protein ve kalsiyum kaynağı süt ile yapılan güllaç sakinleştirici etkiye sahiptir. Böylelikle stresi azaltır ve sakinleşmeye yardımcı olur.

Güllaç evde de kolaylıkla yapılır. Gelelim şimdi iftar sofralarının vazgeçilmezi güllaç tarifine…

Ben güllaç yapımında gül suyu kullanmıyorum. İsterseniz 1-2 yemek kaşığı süte ilave edebilirsiniz.
Güllacı cevizli yapıyorum çünkü ceviz güllaca çok yakışıyor. Ama arzu ederseniz fındık da kullanabilirsiniz.

Cevizli Güllaç İçin Malzemeler:

300 gr Güllaç (12 Yaprak)
2 Litre + 100 ml Tam Yağlı Süt
750 gr Toz şeker
150 – 200 Dövülmüş Ceviz

Cevizli Güllaç Nasıl Yapılır?

İlk önce sütü derin bir tencereye alıp içine 750 gram toz şekeri ilave ediyoruz. Orta ateşte şeker eriyene kadar karıştırıyoruz. Bu arada sütte ısınacak. Fakat sütü kaynatmıyoruz. Süt, elimizi hafif yakacak sıcaklığa geldiğinde ocaktan alıyoruz.

Güllacı hazırlayacağımız kaba 2 kepçe hazırladığımız ılık sütten alıyoruz.
Kullanacağımız kabın boyutuna göre böldüğümüz güllaç yaprağının ilkini yerleştiriyoruz. İyice sütü çekip yumuşaması gerek.

İlk yapraktan sonra 1 kepçe sütü gezdirerek döküyoruz. Yaprakları resimlerdeki gibi yerleştirip her yapraktan sonra süt döküyoruz.

Güllaç Nasıl Yapılır?

6 yapraktan sonra dövülmüş 150 – 200 gr cevizi her yerine gelecek şekilde serpiştiriyoruz.

Kalan 6 güllaç yaprağının ilkini resimdeki gibi kapatıp süt döküyoruz. Yine ilk katı hazırladığımız gibi her güllaç yaprağından sonra süt ekliyoruz.

Cevizli Güllaç Nasıl Yapılır?

Güllaç yapraklarının hepsi bittikten sonra kalan sütün hepsini güllacın üzerine döküyoruz. Eğer kabınız sütün hepsini almazsa biraz çektikten sonra sütü hafif ılıtıp dökebilirsiniz.

Güllacı buzdolabında 5 – 6 saat dinlendiriyoruz. 5 – 6 saat dinlendikten sonra güllacı bıçak ile keserek porsiyonlara ayırıp servis tabağına alıyoruz. Sütlü seviyorsanız biraz da sütünden de ekleyebilirsiniz.

Üzerini ceviz ile süsleyip servis ediyoruz. Dilerseniz çilek, muz, kivi, nar gibi meyveler ile ya da antep fıstığı ve fındık ile de süsleyebilirsiniz.

Güllaç Tarifi

Afiyet Olsun. Hayırlı Ramazanlar…

Yayınlanma tarihi: 18 Nisan 2021 – Güncelleme tarihi: 6 Nisan 2022

“Bol Sütlü Cevizli Güllaç Nasıl Yapılır?” üzerine 6 yorum

  1. Tam zamanı. Ramazan ayında daha da bir çok canı çekiyor insanın.Siz de maşAllah çok güzel hazırlamışınız. Herkese afiyet olsun inşaAllah.

    Yanıtla

Yorum yapın