Enfes Elma Kompostosu Tarifi – Elma Kompostosu Nasıl Yapılır

Ramazan’da sofralarımızı şenlendiren böreğin ve pilavın yanında nefis olan yapımı çok kolay ve çok lezzetli elma kompostosu tarifi.

Enfes Elma Kompostosu Tarifi

Komposto özellikle Ramazan ayında iftar ve sahurda tüketilir. Ramazan’da sofralarımızdan eksik etmediğimiz kompostonun Ramazan haricinde de tüketilmesi taraftarıyım. Çünkü komposto hazmı kolaylaştırır. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirir. Ayrıca vücudun su ihtiyacını da karşılar. Özellikle Ramazanda sağlıklı bir içecek.

Elma, vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olacak manganez, bakır ve A, E, B1, B2 ve B6 vitaminleri içerir. Elma lif kaynağı olması sebebi ile sindirim sistemi için çok faydalıdır. Reflü gibi mide problemleri yaşıyorsanız elmanın çok faydasını göreceksiniz.
Elma ile yapılan kompostonun tadına doyum olmaz. Elma kompostosuna ben karanfil ekledim. İsterseniz çubuk tarçın da ekleyebilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan gelelim şimdi elma kompostosu yapımına…

Elma Kompostosu İçin Malzemeler:

4 Orta Boy Elma
500 gram Toz şeker (3 Çay fincanı)
4 Adet Karanfil
3 Litre Su

Elma Kompostosu Nasıl Yapılır?

Enfes Elma Kompostosu Nasıl Yapılır

İlk önce 4 orta boy elmayı yıkayıp ayıklıyorum. Sonra elmayı ortadan ikiye bölüyorum ve çekirdeğini çıkarıyorum. Çekirdeklerini çıkardığım elmayı küp küp doğruyorum. İstediğiniz çeşit elma ile yapabilirsiniz.

Ardından derin bir tencereye 3 litre su dolduruyorum. Küp doğradığım elmaları tenceredeki suyun içine atıyorum. Sonra tencereyi ocağa alıp 4 adet karanfili ekliyorum. Tencerenin kapağını kapatıp elma yumuşayana kadar pişiriyorum.

Elma yumuşayınca içine 500 gram toz şekeri ekliyorum. Kompostoyu bir taşım daha kaynatıyorum. Yani şeker eriyene kadar yaklaşık 10 dakika kaynatıyorum ve ocağı kapatıyorum. Kaynattığım kompostoyu bir kenara alıp oda sıcaklığına gelmesini bekliyorum.

Elma kompostosu oda sıcaklığına gelince soğuması için buzdolabına koyuyorum. Dinlenen komposto daha iyi oluyor tavsiye ederim.

Soğuduktan sonra eğer şekeri fazla gelirse soğuk su ekleyebilirsiniz. Veya şekeri az gelirse şeker ekleyebilirsiniz.

Enfes lezzeti ile elma kompostosu hazır. Şimdi sıra sunuma geldi. Soğuyan elma kompostosunu servis taslarına alıp servis ediyorum.

Elma kompostosunu ister böreklerin, ister makarnaların ve isterseniz pilavların yanında servis edebilirsiniz.
Deneyip yorumlarınızı paylaşabilirsiniz…

Elma Kompostosu

Afiyet Olsun.

Tarifimizin videosu: 

Yayınlanma tarihi: 2 Nisan 2021 – Güncelleme tarihi: 12 Nisan 2023

 

“Enfes Elma Kompostosu Tarifi – Elma Kompostosu Nasıl Yapılır” üzerine 8 yorum

  1. Resimden ve videodan tarifin kalitesi zaten apaçık belli. Herkese afiyet olması dileğiyle . Bize oldu elhamdülillah.

    Yanıtla

Yorum yapın